Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Piękna opowieść o polskiej historii. Za nami koncert „Mazowsze w sercu Niepodległej” (Zdjęcia)

KZ
W czwartek, 11 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbył się koncert „Mazowsze w sercu Niepodległej” – jeden z 20 organizowanych na całym Mazowszu z okazji 100-lecia polskiej niepodległości i 20 rocznicy powstania samorządu województwa mazowieckiego. Była to wspaniała opowieść o Polsce w latach 1918-1989 w wykonaniu profesjonalnych aktorów i muzyków.

Podwójny jubileusz

„Mazowsze w sercu Niepodległej” to cykl koncertów, które goszczą w ponad 20 miejscowościach na całym Mazowszu. W programie znajdują się najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne i znaczące dla ostatnich 100 lat utwory polskiej literatury muzycznej, a także fragmenty utworów literackich. Okazją do organizacji tego wydarzenia jest 100-lecie polskiej niepodległości, a także 20 rocznica powstania samorządu województwa mazowieckiego.

Koncert wyreżyserował Tomasz Gęsikowski, aktor filmowy i teatralny, który jednocześnie poprowadził wydarzenie. Na scenie sali koncertowo-kinowej CKA wystąpili ponadto: Izabela Bukowska-Chądzyńska, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Artur Gotz, a towarzyszył im zespół muzyczny.

Honorowym patronem cyklu „Mazowsze w sercu Niepodległej” jest Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, którego w Kozienicach reprezentował wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Historia opowiadana muzyką

Koncert miał formę niesamowitej podróży po kartach historii naszego narodu zapisanych językiem muzyki i poezji. Spektakl rozpoczął się od 1918 roku, a więc od samego początku funkcjonowania Polski jako niepodległego kraju po okresie zaborów. Tej części przedstawienia artyści poświęcili najwięcej czasu.

Najpierw usłyszeliśmy wiązankę pieśni legionowych takich jak: „Pierwsza Brygada”, „Pierwsza kadrowa”, czy „O mój rozmarynie” w wykonaniu Stanisława Górki i Wojciecha Machnika.

Później przenieśliśmy się do Lwowa z czasów międzywojnia. Klimat tamtych lat oddawały takie utwory jak: „Tylko we Lwowie” czy „Hulam sy ulicu”.

Bo gdzie jeszcze ludziom, tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowie!
Bo gdzie jeszcze ludziom, tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowie! Kamil Zapora
Grzegorz Bożewicz jest jednym z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce. Właśnie dzięki temu instrumentowi przypominającemu akordeon widzowie mogli
Grzegorz Bożewicz jest jednym z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce. Właśnie dzięki temu instrumentowi przypominającemu akordeon widzowie mogli poczuć się jak na lwowskich ulicach. Kamil Zapora

Niestety odrodzona Rzeczpospolita stosunkowo niedługo cieszyła się wolnością. Pod koniec lat trzydziestych spotkała ją wielka tragedia, jaką był wybuch II wojny światowej. Choć żadne słowa nie oddadzą ogromu cierpienia jaki przelał się wtedy przez nasz kraj, artyści wykonali jeden utwór nawiązujący do Powstania Warszawskiego – „Litanie piwnic” do słów Mirona Białoszewskiego.

Wysłuchanie „Litanii piwnic” w wykonaniu Artura Gotza było dogłębnie poruszającym doświadczeniem.
Wysłuchanie „Litanii piwnic” w wykonaniu Artura Gotza było dogłębnie poruszającym doświadczeniem.
Kamil Zapora

Historia opowiadana przez artystów toczyła się dalej. Od zakończenia II wojny światowej, aż do roku 1989 kiedy Polska odzyskała pełną suwerenność.

Jednym z niechlubnych symboli PRL-u były tasiemcowe kolejki. „Psalm stojących w kolejce” zaśpiewała Izabella Bukowska.
Jednym z niechlubnych symboli PRL-u były tasiemcowe kolejki. „Psalm stojących w kolejce” zaśpiewała Izabella Bukowska. Kamil Zapora
Po koncercie publiczność nagrodziła twórców gromkim aplauzem na stojąco.
Po koncercie publiczność nagrodziła twórców gromkim aplauzem na stojąco.
Kamil Zapora
Na zakończenie artyści zaprosili wszystkich do wspólnego zaśpiewania piosenki „Kiedy znów zakwitną białe bzy”
Na zakończenie artyści zaprosili wszystkich do wspólnego zaśpiewania piosenki „Kiedy znów zakwitną białe bzy”
Kamil Zapora
Gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia nie mogli zrezygnować z okazji do pamiątkowego zdjęcia ze wszystkimi artystami.
Gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia nie mogli zrezygnować z okazji do pamiątkowego zdjęcia ze wszystkimi artystami. Kamil Zapora

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie