Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Robert Grudzień zaprasza w niedzielę, 22 września, na koncert z okazji 80 rocznicy II wojny

Barbara Koś
Robert Grudzień zaprasza do Kozienic.
Robert Grudzień zaprasza do Kozienic. materiały Roberta Grudnia
Koncert odbędzie się w niedzielę, 22 września, o godzinie 19, w kościele Św. Rodziny. Będzie też mowa o walkach obronnych na Ziemi Kozienickiej.

W koncercie z cyklu "Maestra Alicja Węgorzewska prezentuje" wystąpią: Jerzy Zelnik aktor, Dariusz Stachura - tenor, Kamila Lendzion - sopran, Natalia Walewska - skrzypce, chór Fermata pod dyrekcją Anny Kuczmery, Robert Grudzień - piano, organy.
Scenariusz - Anna Drela i Jan Rejczak, konsultacja - Jerzy Drągowski.

Druga wojna światowa dla Polaków była egzaminem z wierności Niepodległej Ojczyźnie. Pierwszym sprawdzianem były dramatyczne walki w kampanii wrześniowej 1939 roku, drugim postawy wobec niemieckiego okupanta, wreszcie – wobec kolejnego zniewolenia, które w 1945 roku przyniosła Armia Czerwona.

Projekt autorski Roberta Grudnia to opowieść o tych dramatycznych czasach i wyborach, ukazana poprzez sztukę. Ważnym elementem jest fakt, że chociaż wydarzenia mówią o prawdach uniwersalnych, to osadzone są mocno w historii miejscowości, gdzie odbywają się koncerty.

Przykładem może być tajna fabryka granatów, jaka działała w czasie niemieckiej okupacji w Radomiu i w Jedlińsku, gdzie w jednym z domów produkowano zapalniki czy bohaterska postawa wielu kapłanów, np. przyszłego biskupa Piotra Gołębiowskiego, który w czasie okupacji prowadził tajne nauczanie.

Walki o Przedmoście Maciejowickie, bombardowanie Zwolenia, postacie Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego, rtm. Witolda Pileckiego i Jana Karskiego, bohaterska postawa rodziny Kowalskich i ich sąsiadów i krewnych z Ciepielowa Starego i Rekówki ratujących Żydów, partyzantka antykomunistyczna po 1945 roku - to kolejne przykłady wydarzeń przypominanych w koncertach.

W tym roku są to wydarzenia multimedialne. Do muzyki i słowa wiążącego opartego na tekstach źródłowych i poezji dołącza obraz czyli fotografie, ilustrujące tragizm wydarzeń sprzed 80 lat.

Szczegóły uroczystości upamiętniających walki obronne na Ziemi Kozienickiej opracowane są na podstawie książki Anny Dreli „Na rubieżach dawnego Mazowsza. Brzóza – Głowaczów…”

Wstęp wolny.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie