Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Skarga na burmistrza jednak bezzasadna. O czym jeszcze dyskutowali radni na XLI Sesji Rady Miejskiej?

KamZap
W czwartek, 26 kwietnia w sali konferencyjnej urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej. Wśród przyjętych tego dnia uchwał znalazły się m.in. te dotyczące zmian w uchwale budżetowej, podziału gminy na obwody głosowania, a także dopłat do Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Gościem specjalnym XLI Sesji Rady Miejskiej była Zofia Kucharska, kozienicka poetka ludowa. Burmistrz Tomasz Śmietanka razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Prawdą i zastępcami przewodniczącego Edwardem Pułkowskim i Andrzejem Kowalskim złożyli jej życzenia oraz wręczyli kwiaty i prezent z okazji 90 urodzin za co Pani Zofia odwdzięczyła się wyrecytowaniem dwóch swoich wierszy.

Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Prawda i Zofia Kucharska
Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Prawda i Zofia Kucharska Kozienice24

Tego dnia radni zajęli się omówieniem i przyjęciem sześciu uchwał. Pierwsza dotyczyła zmian w uchwale budżetowej gminy Kozienice na rok 2018. Wśród zmian jest zwiększenie planowanych wydatków ze 150 tys. na ponad 200 tys. złotych na wprowadzenie i eksploatację systemu roweru miejskiego GeoVelo na terenie Kozienic. Jak powiedział wiceburmistrz Igor Czerwiński, umowa z wykonawcą jeszcze nie jest podpisana, dlatego wszelkie szczegóły z tym związane pojawią się później, jednak wstępna koncepcja zakłada m.in. pojawienie się w mieście 50 rowerów. Będzie można nimi podróżować po całej okolicy natomiast jedynym miejscem, gdzie rower będzie można wypożyczyć i oddać będą Kozienice. Wypożyczenie roweru na 30 minut ma kosztować 1,5 złotego, a na całą dobę 9 złotych. Rower miejski będzie programem pilotażowym, którego pomysłodawcą jest burmistrz Tomasz Śmietanka.

Jak podkreślił wiceburmistrz Czerwiński, na szczegóły programu roweru miejskiego musimy jeszcze trochę zaczekać.
Jak podkreślił wiceburmistrz Czerwiński, na szczegóły programu roweru miejskiego musimy jeszcze trochę zaczekać. Kozienice24

Zmiany w uchwale budżetowej gminy na ten rok jak i w wieloletniej prognozie finansowej gminy zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie. Kolejna uchwała dotyczyła podziału gminy Kozienice na stałe obwody głosowania i została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym.

Tego dnia radni zajęli się również uchwałą dotyczącą określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk w gminie obejmującego kąpielisko na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki KCRiS-u, która została pozytywnie zaopiniowana przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kozienicach. Uchwała przeszła jednogłośnie.

Wszyscy radni poparli również uchwałę w sprawie ustalania trybu postępowania o udzielenie dotacji ze środków budżety gminy Kozienice dla rodzinnych ogródków działkowych, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykorzystania dotacji. Uchwała przewiduje w danym roku budżetowym dotację celową dla ROD na zadania związane z ich rozwojem w wysokości do 70% poniesionych kosztów, ale nie większą niż 5 tys. złotych. Dotacja może być przeznaczona w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej i poprawę warunków korzystania z ROD przez działkowców lub zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do ROD. Dotacja przyznawana jest na wniosek złożony przez dany Rodzinny Ogródek Działkowy.

Burmistrz nie przekroczył uprawnień

Ostatnia uchwała jaką podjęli radni na tej sesji nie znalazła się w pierwotnym porządku obrad, a dotyczyła rozpatrzenia skargi na działanie burmistrza gminy Kozienice, która wpłynęła do Rady Miejskiej 22 lutego z Regionalnej Izby Obrachunkowej, a wniesiona pierwotnie do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Kozienicach.
Przedmiotem skargi były wątpliwości niektórych radnych co do zgodności z prawem wszystkich poczynionych przez burmistrza działań związanych z nabyciem do zasobu mienia komunalnego nieruchomości położonych przy ul. Warszawskiej o łącznej powierzchni prawie 0,7 ha za cenę 4,45 mln złotych.

Na wniosek Komisji rewizyjnej zostały sporządzone dwie niezależne opinie w tej sprawie, które stwierdzają, że burmistrz podejmując decyzję o rokowaniach i zakupie działek nie przekroczył żadnych przysługujących mu uprawnień, a tym samym skarga jest bezzasadna. Uchwała został podjęta przy 2 głosach wstrzymujących i 3 przeciwnych.

Włodzimierz Kowalski (w środku) - przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Włodzimierz Kowalski (w środku) - przewodniczący Komisji Rewizyjnej Kozienice24

Później kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Halina Grudzień przeczytała sprawozdanie z działalności ośrodka za rok 2017 oraz przedstawiła potrzeby i problemy w zakresie pomocy społecznej na ten rok.
Radna Ewa Malec skierowała do kierownik MGOPS pytania m.in. o najwyższą kwotę wypłacaną w ramach programu 500 + na terenie gminy, która w tym momencie wynosi 3 tys. złotych oraz o to jak te świadczenia wpływają na aktywność zawodową jej beneficjentów. W tym zakresie jednak MGOPS nie prowadzi badań.

Następnie przyszedł czas na odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.
Ewa Malec pytała o stan techniczny mostu na Zagożdżonce w Nowej Wsi oraz czy woda w tej rzece został zanieczyszczona. Wiceburmistrz Czerwiński stwierdził, że obecnie są prowadzone kontrole w obu tych kwestiach.

Radny Ryszard Zając razem z Ewą Malec poruszyli problem dojazdów do szkół średnich uczniów spoza Kozienic. Igor Czerwiński potwierdził, że w tej chwili z powodu trudności niektóre kursy PKS-u zostały zawieszone, ale jednocześnie zaznaczył, że zapewnienie transportu uczniom szkół ponadpodstawowych nie należy do obowiązków Gminy.

Natomiast radny Martin Bożek pytał o to czy burmistrz podjął jakieś kroki w sprawie złej sytuacji finansowej Spółdzielni Inwalidów w Kozienicach. Od wiceburmistrza Czerwińskiego usłyszał, że rozmowy były prowadzone, Gmina pomagała Spółdzielni i w dalszym ciągu może to robić, jednak należy pamiętać, że jest to firma prywatna i odpowiedzialne są za nią osoby prowadzące.

Po zapytaniu radnego Krzysztofa Pawlika dowiedzieliśmy się z kolei, że zakończenie prac remontowych na Osiedlu Skarpa przewidziane jest na 30 czerwca, choć może nastąpić to wcześniej ze względu na ich sprawny przebieg.

Ponadto radny Stanisław Kuźnar przekazał burmistrzowi głosy mieszkańców zaniepokojonych planowaną wycinką drzew na obszarze między terenem stadionu miejskiego i pływalnią, a ulicą Warszawską. Igor Czerwiński po raz kolejny zapewnił, że w tym roku usuniętych zostanie maksymalnie kilkanaście drzew na potrzeby budowy pomnika niepodległości i nowego parkingu przy basenie, zaś reszta drzew została zinwentaryzowana na przyszłość z myślą o kolejnych inwestycjach w tym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie