Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice uczciły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była msza święta, oficjalne uroczystości i część artystyczna

DL
Były to już siódme kozienickie uroczystości dotyczące Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Były to już siódme kozienickie uroczystości dotyczące Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Damian Latos/Agencja Arpass
Znajdujemy się w przededniu Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji w kaplicy świętego Józefa przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących odbyły się oficjalne obchody tego święta państwowego w Kozienicach. Po mszy, którą odprawił ksiądz Wiesław Janowski z parafii świętego Krzyża w Kozienicach wraz z księdzem Florianem Rafałkowskim rozpoczęła się część artystyczna zaprezentowana przez młodzież szkolną z Kozienic.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kozienicach obchodzony był już po raz siódmy. W tym roku uroczystości odbyły się w kaplicy świętego Józefa przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

Uroczysta msza

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, w której wzięli udział między innymi wicestarosta Józef Małaśnicki, dyrektor PSP 4 w Kozienicach i radny powiatu Tomasz Trela, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kozienicach Jarosław Traczyk, a także radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Śmietanka oraz ksiądz Florian Rafałowski, który jako dziecko został skazany wraz z rodziną na pobyt na Syberii. Obecny był również Marian Śledź ze Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość.

List intencyjny nadesłany przez posła na sejm RP Dariusza Bąka odczytał Jan Chryzostom Czachowski ze Związku Piłsudczyków.

Z okazji tej uroczystości list przekazał również burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. "Pierwszego marca po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Młode pokolenie oficjalnie poznaje nowych bohaterów. Pielęgnowane jest wspomnienie o ludziach, którym wielka miłość do ojczyzny, niegasnący duch walki oraz pragnienie wolnej Polski, przyniosły prześladowania, cierpienia i śmierć. Wspólnie i zgodnie mówmy głośno - Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!" - czytamy w liście od burmistrza.

- Etos żołnierzy wyklętych to wielki testament dla naszego pokolenia. W życiu nie ma przypadków. Byli ludźmi, którzy wbrew wszystkim i wszystkiemu pozostali wierni wartościom, w których byli wychowani, nawet wtedy, gdy już, że Polska została zdradzona przez zachodnich aliantów. Pozostali wierni do końca. Walczyli o wolną Polskę i chrześcijańskie wartości. Nasi rycerze nigdy się nie poddali - mówił ksiądz Wiesław Janowski.

Karta historii

Po eucharystii głos zabrał Marian Śledź ze Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość. Przybliżył on historię powojennej Polski znajdującej się pod wpływem reżimu komunistycznego w odniesieniu do osób uciśniętych represją, które pochodziły Kozienic. Podziękował on za odprawienie mszy księdzu Wiesławowi Janowskiemu oraz Florianowi Rafałowskiemu, który był bohaterem, gdzie jako ośmioletni chłopiec wraz z całą rodziną został zesłany na Syberię.

- Przykłady ludzi represjonowanych ukazują, że nie trzeba było walczyć z bronią w ręku, aby być prześladowanym. Więzienia, obozy dla młodocianych, zniszczone życiorysy, brak możliwości rozwoju psychicznego i fizycznego, tym dotknięci byli młodzi ludzie. Chcieli służyć Ojczyźnie, którą kochali. Pragnęli ją widzieć wolną i niepodległą, pamiętajmy o tym - mówił Marian Śledź.

Występy artystyczne i kwiaty pod pomnikiem

Po mszy mogliśmy wysłuchać części artystycznej w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej numer 4 oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Zaprezentowali oni wiersze i pieśni patriotyczne. Po występie młodzieży Andrzej Zwolski wyrecytował wiersz patriotyczny.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni udali się pod Pomnik Niepodległości w Kozienicach, aby złożyć wiązankę kwiatów.

Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kozienicach byli: Związek Armii Krajowej, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Kozienicach, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach, Parafia Świętego Józefa w Kozienicach, Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kozienicach, a także Kozienicki Dom Kultury imienia Bogusława Klimczuka. Podczas uroczystości obecni byli również członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie