Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. W Mediatece o najgroźniejszej polskiej agentce, czyli spotkanie z Michałem Wójcikiem – autorem książki „Baronówna”

KamZap
Spotkanie z Michałem Wójcikiem –autorem książki „Baronówna”.
Spotkanie z Michałem Wójcikiem –autorem książki „Baronówna”. Kamil Zapora
W środę 20 czerwca w kozienickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem – autorem książki „Baronówna” o najgroźniejszej polskiej agentce, Wandzie Kronenberg. Była okazja do poznania wielu faktów historycznych okresu II wojny światowej, ciekawej dyskusji i nabycia egzemplarza książki.

Autor książki „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki” jest pasjonatem tematyki wywiadu i kontrwywiadu czasów II wojny światowej. Jak przyznaje nie ma dla niego nic ciekawszego od badania gry szpiegów. Stąd prędzej czy później musiał zająć się osobą, o której może mało się mówi, ale należy przyznać, że należała do najlepszych w tym czym się zajmowała, a mowa o Wandzie Kronenberg. – Wszyscy słyszeliśmy o Krystynie Skarbek nazywaną polską Mata Hari, a Wanda Kronenberg pozostaje jakby wygumkowana z polskiej historii. Jest to tym bardziej dziwne, że Wanda Kronenberg nie była agentką podwójną, czy nawet potrójną, ale pracowała aż dla pięciu różnych organizacji – mówi Michał Wójcik. W jeszcze większe zdumienie wprawia wiek, w którym Wanda rozpoczęła swoją wywiadowczą działalność, a miała wtedy zaledwie 17 lat.

Wanda Kronenberg urodziła się w jednej z najbogatszych rodzin w przedwojennej Polsce. W momencie inwazji III Rzeszy na nasz kraj Wanda znała całą elitę II Rzeczypospolitej z racji, że jej ojciec gościł na salonach nie tylko całej Polski, ale i Europy. Z powodu swoich koneksji dla każdego wywiadu była na wagę złota. Współpracował m.in. z Gestapo, Abwerą, Polskim Państwem Podziemnym, NKWD, a także wywiadem brytyjskim.

Tak złożony i trudny temat wymagał długiej i skrupulatnej pracy. – Strasznie długo męczyłem się z tym wydaniem, bo aż cztery lata. Po raz pierwszy na ślad Wandy Kronenberg trafiłem w czasie badań historii Powstania Warszawskiego. Od tamtej pory przerzuciłem setki metrów bieżących akt, żeby ułożyć jednolity obraz tej postaci – mówił autor książki „Baronówna”.

Wszyscy zainteresowani, którzy tego dnia przybyli do Mediateki mogli posłuchać wykładu Michała Wójcika na temat bohaterki jego najnowszej książki. W tym niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła udział m.in. dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice Elżbieta Stąpór.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie