Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kozienice wśród możliwych lokalizacji drugiej elektrowni atomowej w Polsce. Miejsce budowy ma być znane już niedługo

Janusz Petz
Janusz Petz
W Świerżach Górnych pod Kozienicami działa obecnie największa polska elektrownia opalana węglem kamiennym, działa też jeden z najnowocześniejszych zbudowanych kilka lat temu bloków energetycznych.
W Świerżach Górnych pod Kozienicami działa obecnie największa polska elektrownia opalana węglem kamiennym, działa też jeden z najnowocześniejszych zbudowanych kilka lat temu bloków energetycznych. Enea
Kozienice jest wśród możliwych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. O takiej możliwości poinformował pełnomocnik rządu do spraw energetyki Mateusz Berger. Lokalizacja nowej elektrowni atomowej ma być znane w II kwartale tego roku.

W Kozienicach powstanie elektrownia atomowa?

„Obecnie toczą się konsultacje środowiskowe z krajami ościennymi. Na razie idzie nam bardzo dobrze” – mówi pełnomocnik rządu do spraw energetyki Mateusz Berger w rozmowie z Sonią Sobczyk-Grygiel dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Wśród wymienianych przez Bergera lokalizacji są: nasze Kozienice, Bełchatów w Łódzkiem i Połaniec w Świętokrzyskiem.

W Świerżach Górnych pod Kozienicami działa obecnie największa polska elektrownia opalana węglem kamiennym, działa też jeden z najnowocześniejszych zbudowanych kilka lat temu bloków energetycznych.

Przypomnijmy, rząd już w ubiegłym roku zapowiadał, że planowana jest budowa trzech elektrowni atomowych w Polsce. Pod koniec 2021 roku wybrana została lokalizacja dla pierwszej elektrowni jądrowej - Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Jako potencjalne miejsce budowy kolejnej elektrowni brano pod uwagę miejsce wyczerpanych złóż węgla brunatnego w Koninie, albo Bełchatowie. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 Gigawatów.

Przewiduje się, że udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym, wraz ze wzrostem łącznej mocy zainstalowanej, w 2045 roku będzie wynosił 23-27 procent. Dodatkowo będzie trwał rozwój odnawialnych źródeł energii – do 2045 roku będą obejmowały one nawet 30-40 procent mocy zainstalowanej.

O ewentualnej kozienickiej lokalizacji budowy elektrowni atomowej mówi się od co najmniej kilkunastu lat. Już w obszernych opracowaniach z początku wieku wskazywano, że dobrymi miejscami są zwłaszcza istniejące duże elektrownie cieplne, które mogą być atrakcyjne ze względu na istniejącą tam infrastrukturę. Wśród nich jest na przykład Elektrownia Kozienice.
Najważniejszymi dla wyboru czynnikami, które ograniczają wybór lokalizacji elektrowni jądrowej są: dostępność wystarczających zasobów wody dla potrzeb chłodzenia reaktora oraz właściwe umiejscowienie i odpowiednio mocne powiązanie elektrowni z krajowym systemem elektroenergetycznym, gwarantujące niezawodne wyprowadzenie mocy oraz zasilanie rezerwowe samej elektrowni. Oba te warunki spełnia położona nad Wisłą elektrownia w Świerżach Górnych. W niektórych opracowaniach uwzględniano też lokalizację nowej elektrowni w okolicy Chotczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie