Kozienice. Za nami finał Idy Czerwcowej. Były konkursy, wykład oraz inne atrakcje (Zdjęcia)

KamZap
Udostępnij:
W niedzielę 17 czerwca w Kozienicach miał miejsce finał trzeciej Idy Czerwcowej, czyli akcji społeczno-charytatywnej zorganizowanej przez Fundację Energia-Działanie, która pomaga kobietom walczącym z rakiem piersi, a także stara się upowszechnić profilaktykę wczesnego wykrywania tej choroby.

Od rana wiele się działo w Centrum Kulturalno-Artystycznym. W sali na rogu prowadzone były zajęcia „Mały Geniusz” i „Hackathon mechatroniczny”. Prowadzili je studenci Politechniki Warszawskiej, pochodzący z Kozienic: Marcin Śmietanka i Artur Jagusiewicz. Przygotowali oni dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji i zajęć z zakresu kreatywnego myślenia. Były m.in. drukarka 3D czy perkusja elektryczna prosto z wydziału mechatroniki. Warto nadmienić, że Marcin i Artur to byli uczniowie Beaty Smykiewicz-Różyckiej – inicjatorki Idy Czerwcowej.

W Centrum Kulturalno-Artystycznym znajdowało się również stoisko drogerii Hebe, w którym kobiety mogły wykonać sobie makijaż, a przy okazji otrzymywały kilka rzeczowych upominków w tym próbki kosmetyków. Na dzieci natomiast czekały balony.

Wykład i warsztaty

O godzinie 13:00 rozpoczął się wykład profesora Zbigniewa Noweckiego z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, który niósł jasne przesłanie – raka piersi nie należy się bać, tylko działać. Obecny rozwój medycyny pozwala bardzo skutecznie walczyć z nowotworami tego typu tym bardziej jeśli są one wcześnie wykryte. Niestety Polskę wciąż nie stać na to, żeby zapewnić bezpłatne badania wszystkim kobietom, a ustawa o ochronie zdrowia przewiduje takowe tylko dla kobiet powyżej 50 roku życia. Dlatego tak cenna jest działalność Fundacji Energia-Działanie. Po wykładzie prof. Zbigniew Nowecki otrzymał od Beaty Smykiewicz-Różyckiej monografię Kozienic z dedykacją. W prelekcji uczestniczyła m.in. dyrektor polityki społecznej w urzędzie miejskim w Kozienicach Lucyna Malec.

Profesjonalne badanie w przychodni to jedno, lecz równie ważne jest kontrolowanie swoich pierwsi przez kobiety w warunkach domowych. Dlatego członkinie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum prezentowały po wykładzie jak należy je właściwie wykonać.

Pożegnanie Idy

Równolegle do tego co działo w się CKA nad jeziorem kozienickim trwał drugi blok akcji. Od godziny 11:00 odbywały się zawody kajakowe. Tam również kilka minut po godzinie 15:00 przyjechała kolumna motocykli stowarzyszenia HusarR, ale nie tylko bo można było zobaczyć też motoryzacyjne klasyki takie jak duży fiat czy polonez. W drodze do Ośrodka Rekreacji i Turystyki kierowcy zatrzymali się pod domem, w którym mieszkała Ida Murawska. Wyłączając silniki swoich pojazdów uczcili jej pamięć minutą ciszy, a także symbolicznie się z nią pożegnali.

Kolumna motocykli była bardzo długa.
Kolumna motocykli była bardzo długa. Kamil Zapora

Zebrano ponad 10 tys. złotych

Uroczyste zakończenie tegorocznej Idy Czerwcowej wystartowało o godzinie 16:00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Prezes Fundacji Energia-Działanie Beata Smykiewicz-Różycka podziękowała wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i innym osobom zaangażowanych w te szczytną akcję, a w tym roku było ich ponad 200! Przypomniała również zgromadzonym na sali cel Idy Czerwcowej, a także jak to wszystko się zaczęło. – Kiedy moja koleżanka, z którą pracowałam w szkole, Ida Murawska zachorowała na raka piersi postanowiliśmy dopisać do statutu Fundacji Energia-Działanie klauzulę, że będziemy opiekować się kobietami dotkniętymi przez tę chorobę. Ida postawiła wtedy jeden warunek, że będziemy ratować inne dziewczyny – mówiła Beata Smykiewicz-Różycka. Była to także okazja do podsumowania tego co do tej pory udało się osiągnąć dzięki kampanii.

Od początku kampanii społecznej Ida Czerwcowa przebadanych zostało 410 kobiet. Tylko w tym roku były to 124 pacjentki, wśród których wykryto 40 zmian w strukturze piersi z czego 20 to nowotwory. Wyniki te będą bardzo mocnym głosem w staraniach Fundacji o to, by gmina Kozienice jako pierwsza w Polsce wystartowała z programem pilotażowym bezpłatnych badań piersi dla kobiet w wieku 18-49 lat.

To wszystko nie było by możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe społeczności lokalnej m.in. w zbiórkach ulicznych prowadzonych w sobotę i niedzielę. Ich efektem jest 10 499 złotych i 75 groszy, a także 11 koron norweskich, 2 euro i 54 eurocenty oraz 5 funtów. Wynik jest zatem bardzo zbliżony do zeszłorocznego. W 2017 roku było to 10 692,34 zł i trochę waluty obcej.

W niedzielę w Kozienicach nietrudno było spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze na rzecz Fundacji Energia-Działanie.
W niedzielę w Kozienicach nietrudno było spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze na rzecz Fundacji Energia-Działanie. Kamil Zapora

Fundacja Energia-Działanie oprócz swojego nadrzędnego celu jakim jest walka z rakiem piersi wśród kobiet może poszczycić się także tym, że angażuje dzieci i młodzież do rozwoju fizycznego i intelektualnego. W CKA właśnie miało miejsce wręczenie nagród za konkursy, które odbyły się w ciągu dwóch dni finału Idy Czerwcowej. Nagrody za maraton matematyczny wręczali: radny Rady Miejskiej w Kozienicach Włodzimierz Kowalski i naczelnik wydziału bezpieczeństwa, spraw społecznych i obywatelskich w starostwie powiatowym Grzegorz Maciejczyk. W kategorii szkoły podstawowe kl. I-III najlepsza była Mia Kowalska, w kat. szkoły podstawowe kl. IV-VI - Wiktor Krawczyk, a w kat. szkół ponadpodstawowe – Dominika Drewnik.

Nagrody za konkurs wiedzy olimpijskiej wręczał nie kto inny jak olimpijczyk Piotr Markiewicz - brązowy medalista olimpijski w Atlancie, wielokrotny mistrz świata i Europy w kajakarstwie. Był on także autorem 40 pytań w teście. Piotr Markiewicz wspiera akcję Fundacji Energia-Działanie od zeszłego roku, a w niedzielę dostał już zaproszenie na jej IV edycję. Z rąk mistrza za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie wiedzy olimpijskiej nagrodę otrzymała Weronika Bieniek.

Pierwsze miejsce w zawodach kajakowych zajęła para Amelia Worobiec i Jacek Mikutela. Otrzymali oni puchar od wiceprezesa Enei Wytwarzanie ds. pracowniczych Grzegorza Mierzejewskiego. Enea Wytwarzanie należy do jednego z głównych sponsorów kampanii, a Grzegorz Mierzejewski zapewnił, że fundacja Energia-Działanie może liczyć na takie samo wsparcie w kolejnych latach. – Z mojej strony zaręczam, że jesteśmy i będziemy razem na tym polu walki i zrobimy wszystko, żeby w najbliższej przyszłości zwyciężyć – mówił Grzegorz Mierzejewski.

Fundacja Energia-Działanie, której prezesem jest Beata Smykiewicz-Różycka wspiera rozwój młodych osób.
Fundacja Energia-Działanie, której prezesem jest Beata Smykiewicz-Różycka wspiera rozwój młodych osób. Kamil Zapora

Pierwsze miejsce w turnieju siatkówki plażowej zajęli: Marcin Pytlakowski, Krzysztof Jeziorowski i Stefan Lasoń. W sztafecie pływackiej najlepsza była drużyna UKS Aquator Kozienice.

Frank Sinatra specjalnie dla Idy

W tym roku ze względu na to, że nie ma już między nami trzech kobiet, którymi opiekowała się Fundacja, w tym osoby od której wszystko się zaczęło czyli Idy Murawskiej, organizatorzy podjęli decyzję o tym, że w odróżnieniu do poprzednich finałów zwieńczenie III edycji Idy Czerwcowej będzie bardziej kameralne. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół akordeonowy Arturo Band. Oprócz kompozycji znajdujących się w stałym repertuarze tej grupy takich jak: polki, tanga czy walce kierownik zespołu Artur Miedziński wykonał na akordeonie utwór „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffaniego”. Nie został on wybrany przypadkowo, gdyż piosenkę tę śpiewał Frank Sinatra, którego Ida Murawska bardzo lubiła. Było to piękne, symboliczne pożegnanie jej osoby, za co Artur Miedziński został nagrodzony owacjami na stojąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie