Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienicki Dom Kultury zaprasza na przedstawienie. Czym dla nas jest ojczyzna i czym była dla przeszłych pokoleń?

KZ
A©Arpass
Już niedługo w KDK będziemy mieli okazję, żeby wspólnie zastanowić się nad tym co dla każdego z nas oznacza słowo Ojczyzna i jak postrzegana ona była na przestrzeni lat. W czwartek 25 października w sali koncertowo-kinowej CKA zobaczymy program słowno-muzyczny „Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”. Wsłuchując się w wiersze o ojczyźnie naszych narodowych poetów będziemy mogli kontemplować nad takimi wartościami jak: wolność i patriotyzm.

Fundacja Ars Antiqua Radomiensis oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszają na program słowno-muzyczny „Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”, który odbędzie się w czwartek 25 października o godz. 18.00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Wstęp na przedstawienie jest wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki, do pobrania w kasach CKA od 18 października od godz. 13:00. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 zaproszenia.

„Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”

Program został przygotowany w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Zaprezentowane zostaną fragmenty najcenniejszych dzieł polskiej literatury, poczynając od Bogurodzicy, poprzez utwory Jana Kochanowskiego, ks. Piotra Skargi i wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, aż po Myśląc Ojczyzna Jana Pawła II, dzieła noblisty Czesława Miłosza i inne. Teksty recytuje Monika Rasiewicz, aktorka i reżyser scen krakowskich. Warstwę muzyczną stanowią utwory wykonane na violi da gamba przez Marka Skrukwę, teologa i muzyka. W niektórych fragmentach zabrzmią odcinki improwizacyjne, które podkreślają charakter recytowanych dzieł.

Wykonawcy:
dr hab. prof. MONIKA RASIEWICZ - aktorka i reżyser. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Wieloletni profesor krakowskiej PWST, obecnie szef Katedry Antropologii i Wiedzy o Teatrze Akademii Ignatianum w Krakowie oraz profesor Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W latach 1998–2004 opiekun literacki i autorka scenariuszy większości koncertów Piwnicy św. Norberta w Krakowie. Mistrzyni ekspresyjnego słowa, twórczyni wielu spektakli poetyckich, w tym kilku monodramów, np. Król Duch według Juliusza Słowackiego lub Namuzowywanie według Mirona Białoszewskiego. Wieloletni juror i instruktor Kołobrzeskiej Herbertiady i Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

dr MAREK SKRUKWA – teolog i muzyk. Ukończył studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Na tej samej uczelni otrzymał tytuł doktora nauk teologicznych, broniąc pracę z zakresu teologii fundamentalnej: Relacja między słowem a muzyką w „Pasji według św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha, na napisanie której otrzymał grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w konferencjach naukowych prezentując referaty z pogranicza teologii i muzyki. Obecnie swoje badania naukowe koncentruje na analizie spuścizny Jacques’a-Bénigne’a Bossueta (1627- 1704), francuskiego biskupa i kaznodziei Ludwika XIV. Od 2017 roku prezentuje publicznie fragmenty jego dzieł w języku francuskim. Ukończył także dwa kierunki studiów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie: kontrabas i violę da gamba. Prowadził zajęcia dydaktyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna/Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie. Jako artysta, muzyk instrumentalista grający na violi da gamba, od kilkunastu lat bierze czynny udział w życiu koncertowym.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie