KOZIENICKIE OSP ROSNĄ W SIŁĘ

Artykuł sponsorowany Gmina Kozienice

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach Górnych wzbogaciła się o nową, silnikową łódź płaskodenną. Jednostka pływająca będzie wykorzystywana do akcji ratowniczych na wodzie.

Nowa łódź to model Marims 500 z silnikiem zaburtowym YAMAHA F60FETL. Długość kadłuba 5 m, maksymalne zanurzenie 0,12 m, a maksymalna ładowność 760 kg. Łódź ratownicza przystosowana jest do działań na obszarach wód śródlądowych, na wodach płynących i stałych, zachowuje dużą stabilność poprzeczną i wzdłużną na fali. Wraz z łodzią zakupiona została przyczepa podłodziowa.

- Strażacy ze Świerży Górnych, czyli z naszej strategicznej jednostki OSP, używać będą łodzi podczas akcji ratowniczych i zadań patrolowych na Wiśle. Pierwsze wodowanie łodzi już za nami, wkrótce sprzęt zostanie włączony do podziału bojowego jednostki - komentuje nową inwestycję Piotr Kozłowski Burmistrz Gminy Kozienice i dodaje - Zakup łodzi był potrzebny, nie mogliśmy odkładać tego zadania na przyszłość, dlatego tym bardziej zadowolony jestem z pozyskanej na tej cel dotacji, która sfinansowała ponad 50% wartości całego zadania – dodaje Burmistrz.

Zakup łodzi był możliwy dzięki dotacji celowej, w wysokości 67 tysięcy złotych, pozyskanej z Województwa Mazowieckiego. Pozostałe środki niezbędne do realizacji zadania (59 tyś. zł) pochodzą ze środków własnych Gminy Kozienice.

PRACE TERMOMODERNIZACYJNE W BRZEŹNICY

Trwa remont strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy. Zakres zadania obejmuje prace termomodernizacyjne, m.in. ocieplane są ściany budynku i wykonywana nowa elewacja. Całkowity koszt zadania wynosi 70 tyś zł, przy czym wkład własny gminy to jedynie kwota 19 tyś zł. Pozostałe środki zostały pozyskane z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Rolników. Umowny termin zakończenia zadania to 30.11.2020.

- Strażnica w Brzeźnicy, która służy i strażakom i wszystkim mieszkańcom sołectwa, wymagała przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Dzięki nim nie dość, że poprawi się estetyka obiektu i jego efektywność energetyczna, to zmniejszą się koszty jego utrzymania. Wkrótce na obiekcie będziemy montować instalację fotowoltaiczną, na ten cel udało nam się pozyskać środki z WFOŚiGW – przekazuje Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

W KOZIENICACH POWSTANIE CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH

Ponad 3 mln złotych dotacji otrzymała Gmina Kozienice na utworzenie Centrum Usług Społecznych. To efekt złożonego wniosku do pilotażowego programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Centrum będzie skupiało i koordynowało wszystkie usługi społeczne realizowane na terenie naszej gminy. Celem projektu jest wzrost dostępności mieszkańców do dostosowanych potrzeb dla poszczególnych grup społecznych oraz integracja i koordynacja usług udostępnionych na obszarze gminy. Dzięki pozyskanemu tak wysokiemu dofinansowaniu zewnętrznemu z funduszy Unii Europejskiej poza stworzeniem Centrum Usług Społecznych znacznie wzbogacimy wachlarz usług dla wszystkich mieszkańców Gminy oraz ofertę pomocy socjalnej i społecznej dla tych najbardziej potrzebujących – informuje Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

W kraju w ramach pilotażowego programu ma powstać 30-tego typu ośrodków, warto też podkreślić że złożony przez gminę Kozienice wniosek został najwyżej oceniony. CUS powstanie poprzez przekształcenie MGOPS. Początkowo siedziba Centrum Usług Społecznych będzie w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, docelowo jednak CUS będzie mieścić się w budynku po byłym WKU przy ulicy Radomskiej, obiekt ten ma przejść gruntowny remont.

EKOLOGICZNIE I EKONOMICZNIE – KOLEJNE DOTACJE DLA KOZIENIC

Trudna sytuacja pandemiczna nie blokuje działań kozienickiego samorządu w pozyskiwaniu środków. Wnioski aplikacyjne składane są w wielu konkursach i projektach. Działania są efektywne – w październiku pozyskano kolejne fundusze.

Dzięki zdobytej z WFOŚiGW dotacji, dla pięciu strażnic z terenu Gminy Kozienice, tj. w Nowej Wsi, Stanisławicach, Ryczywole, Brzeźnicy i Samwodziu, zostaną zakupione, a następnie zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Na ten cel zdobyto blisko 150 000 zł, co stanowi 90% kosztów zadania. Brakujące 10% kozienickie OSP otrzymają z budżetu Gminy Kozienice. Jak powiedział Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski „Będzie ekologicznie i ekonomicznie”.

Grant finansowy dla Gminy Kozienice

Kozienice zostały również, po raz kolejny, laureatem konkursu grantowego organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Grant finansowy w wysokości 20 000 zł przeznaczony zostanie na urządzenie siłowni plenerowej przy kozienickim Domu Seniora. Jest to już drugi zwycięski projekt Kozienic złożony do programu „Wzmocnij swoje otoczenie” – w roku 2019 w ramach środków PSE zakupiono samoobsługowe stacje naprawy rowerów i wdrożono projekt „Kozienicka poMOC rowerowa”.

W HOŁDZIE DLA JANA PAWŁA II

W 42 rocznicę jednego z najważniejszych momentów w najnowszej historii Kościoła, a także Polski i Europy, w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II Pan Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice wspólnie z Panią Dorotą Stępień – zastępcą Burmistrza Gminy Kozienice, Panią Moniką Makulec-Sobota – skarbnikiem Gminy Kozienice oraz Panią Sylwią Wąsik – sekretarzem Gminy Kozienice zapalili znicze i złożyli kwiaty w kozienickim, miejscu pamięci Papieża Polaka.

W tej kameralnej uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Powiatu Kozienickiego oraz proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach – ksiądz kanonik Kazimierz Chojnacki.
Przypominamy - 16 października 1978 r.
W ósmym głosowaniu (trwające od 14 października) konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kard. Karola Wojtyłę – 264. zwierzchnika Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 456 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem. Jan Paweł II był też pierwszym od 1903 r. papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem Kurii Rzymskiej.

ZDRÓJ ULICZNY W MIEJSCOWOŚCI BRZEŹNICA

W pobliżu cmentarza w miejscowości Brzeźnica, przed głównym wejściem, można „skorzystać” z zakończonej właśnie inwestycji. Mowa tu o „zdroju ulicznym” który ma zapewnić wszystkim komfortowy dostęp do wody. Zdrój został usytuowany na terenie zielonym przy granicy z podjazdem z kostki betonowej. Lokalizacja taka umożliwia korzystanie z niego na terenie utwardzonym.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3