Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych wystąpi w filmie o braciach Pomarańskich

KamZap
Kozieniccy rekonstruktorzy wystąpią w filmie o braciach Pomarańskich.
Kozieniccy rekonstruktorzy wystąpią w filmie o braciach Pomarańskich. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
„Trzy losy, jedna Polska – Bracia Pomarańscy” - to tytuł filmu w reżyserii Leszka Wiśniewskiego z TVP Lublin, w którego przygotowaniach brała udział Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Zygmunt Pomarański był ściśle związany z Kozienicami, gdzie w latach 30. pracował jako notariusz. Członkowie KSRH uczestniczyli w zdjęciach do filmu 16-17 czerwca.

Dokumentalny film skupiony jest na przedstawieniu wojennych losów braci Pomarańskich: Stefana, Zygmunta i Józefa, którzy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej zaangażowani byli w działalność patriotyczną i propolską. Cała trójka została wychowana w patriotycznym duchu wspartym dobrymi wzorcami skautingu i harcerstwa. Podczas wojny wszyscy wstąpili w szeregi Legionów Polskich, dwaj - Stefan i Zygmunt służyli od początku Legionów w I Kompani Kadrowej, Józef wstąpił do Legionów Polskich w 1915 r. Zygmunt był pierwszym rannym legionistą pod Kielcami. Jak podają przekazy: "Bracia Pomarańscy walczyli także w wojnie bolszewickiej. Stefan w tym czasie był bardzo blisko Józefa Piłsudskiego. Należał do ścisłego sztabu i przygotowywał komunikaty wojenne. Czasami Piłsudski na Zjazdach Legionistów zwykł mawiać: gdybym miał tylko takich żołnierzy jak Bracia Pomarańscy to nie tylko Kijów bym zdobył…" W latach II Rzeczypospolitej Pomarańscy, związani rodzinnie z Zamojszczyzną, działali społecznie, naukowo i wydawniczo. Natomiast podczas II wojny światowej walczyli o Ojczyznę na froncie, a później w konspiracji Armii Krajowej. Wszyscy zginęli w niemieckich obozach.

Warto podkreślić, że losy jednego z braci - Zygmunta ściśle związane są z Kozienicami, gdzie w latach 1933-1938 był notariuszem. - Zygmunt Pomarański był także wydawcą, księgarzem i kompozytorem, skomponował m.in. melodię do jednej z najpopularniejszych polskich pieśni wojskowych "O mój rozmarynie"... Tym bardziej czuliśmy się zaszczyceni mogąc brać udział w filmowej produkcji w której będzie przybliżona postać związana z Kozienicami – mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

Zdjęcia do filmu były kręcone w okolicach Królewskich Źródeł, a także w okolicach Brzustowa, gdzie w październiku 1914 r. Legioniści Polscy walczyli w bitwie pod Anielinem-Laskami. - Film „Trzy losy, jedna Polska – Bracia Pomarańscy” związany jest ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś jednym z zamysłów produkcji jest ukazanie rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości w kontekście lokalnym i regionalnym, a także przybliżenie widzom mniej znanych bohaterów - podkreśla prezes KSRH Tomasz Pakuła.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie