MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kozieniczanie na planie filmowym - "Wejście I Kompanii Strzelców do Kielc 12 sierpnia 1914 roku"

marbas
Kozieniccy rekonstruktorzy regularnie biorą udział w zdjęciach do różnego rodzaju produkcji filmowych.
Kozieniccy rekonstruktorzy regularnie biorą udział w zdjęciach do różnego rodzaju produkcji filmowych. archiwum KSRH
W dniach 21-22 maja w Kielcach, Chęcinach i Parku Etnograficznym w Tokarni, 11-osobowa drużyna strzelecka sekcji Legionów Polskich Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych brała udział w projekcie edukacyjno-filmowej inscenizacji obrazu Stanisława Kaczor Batowskiego pt. "Wejście I Kompanii Strzelców do Kielc 12 sierpnia 1914 roku".

Zdjęcia realizowano w ramach cyklu edukacyjnego „Historia w ożywionych obrazach", który jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.

Projekt realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w 2016 r. zespół filmowy zrealizował cykl ekranizacji obrazów autorstwa Jana Matejki. Ekranizacje te powstały przy zaangażowaniu wybitnych polskich twórców filmowych. Reżyserem i autorem scenariuszy jest Marek Brodzki, za zdjęcia odpowiada Arek Tomiak, scenografię stworzył Marek Warszewski. W zdjęciach udział wzięło przeszło 60 rekonstruktorów i przeszło drugie tyle statystów w epokowych strojach. Główne role na planie grali znani polscy aktorzy, m.in. Marcin Bosak i Mateusz Ochociński, z którymi uczestnicy mogli porozmawiać i wymienić się poglądami.

– Nasze Stowarzyszenie było najliczniejszą grupą legionistów na planie, a zarazem bardzo dobrze wyposażoną i zgraną. Cały czas uzupełniamy umundurowanie i wyposażenie, ćwiczymy elementy musztry, badamy źródła i ikonografikę z tamtych lat, dzięki czemu jesteśmy zapraszani do tego typu przedsięwzięć – mówi Tomasz Pakuła, Prezes KSRH.

– Dzień zdjęciowy rozpoczynał się o godz. 5.30 i trwał do wieczora. Jednak udział w takich projektach to wyjątkowa przygoda, a zarazem poznawanie historii i kultury naszego kraju – zgodnie mówią Mateusz, Kuba i Władek z KSRH.

– Od roku działamy w KSRH, a już mieliśmy okazje wziąć w dwóch produkcjach edukacyjno-filmowych i kilku inscenizacjach. Mimo, że należymy do najmłodszych w Stowarzyszeniu, to nie przeszkadza nam to w odtwarzaniu sylwetek Legionistów Polskich. Wręcz przeciwnie – większość młodzieńców wstępujących do Legionów miała 15-21 lat! – zaznaczają Dawid, Krystian i Miłosz.

– Kozieniccy rekonstruktorzy bardzo dobrze sprawdzają sie w swoich rolach. Doceniają to kolejni producenci i organizatorzy różnego rodzaju przedsięwzięć historycznych. Już po zakończeniu zdjęć, we wtorek mieliśmy telefon zapraszający nas do udziału w produkcji o "Błekitnej Armii" gen. Józefa Hallera. Zdjęcia odbędą się w drugiej połowie sierpnia w okolicach Iłży, Radomia i Kozienic – opowiada Krzysztof Zając, rzecznik KSRH.

Zobacz też: Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie