Ksiądz Roman Kotlarz z tytułem sługi Bożego. W katedrze w Radomiu rozpoczął się proces beatyfikacyjny "kapelana radomskiego Czerwca 1976"

Marcin Genca
Marcin Genca
Diecezja Radomska / ks. Stanisław Piekielnik
W ostatnią niedzielę w katedrze radomskiej odbyła się uroczysta Msza święta, a po niej rozpoczęła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego księdza Romana Kotlarza, nazywanego „radomskim księdzem Popiełuszką”.

Mszy świętą tak zwaną wotywną według formularza „O Duchu Świętym” przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowało ją blisko stu księży z diecezji radomskiej i sandomierskiej, a także biskupi z Sandomierza i Częstochowy. Przy ambonie stanęło duże zdjęcie księdza Romana Kotlarza, którego można już oficjalnie tytułować sługą Bożym.

Wspominał go papież

Biskup ordynariusz Henryk Tomasik, w wygłoszonej homilii przypomniał, że „świadek Chrystusa nie ogranicza się jedynie do praktykowania wiary w zaciszu własnego domu”.

- Takich świadków potrzebuje dzisiaj świat. Są oni potrzebni w zakonach, seminariach, w parafiach, w parlamencie, w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy i rodzinach - mówił biskup Henryk Tomasik, przypominając słowa świętego papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 4 czerwca 1991 roku w Radomiu. „(...) zatrzymam się przy kamieniu-pomniku z napisem: »Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976«. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur (zwłaszcza praktykowanych pod nazwą ścieżki zdrowia), śmierci (między innymi jednego z sandomierskich duszpasterzy)”.

Następnie zaczęła się uroczysta pierwsze sesja procesu beatyfikacyjnego. Przed ołtarzem katedralnym stanął długi stół nakryty czerwonym suknem, przed którym stanął Ewangeliarz.

Kapelan radomskiego Czerwca

Jak przypominał postulator procesu, ksiądz prałat Edwarda Poniewieskiego, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, w dniu 25 czerwca 1976 roku doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku do strajków i zamieszek. Robotnicy wyszli na ulicę. Tego dnia ksiądz Roman Kotlarz, który przyjechał tego dnia do Radomia, dołączył do protestujących, przeszedł z nimi fragment drogi, a ze schodów kościoła Świętej Trójcy pobłogosławił robotników.

- Miał wówczas powiedzieć: „Matko Najświętsza, któraś pod krzyżem stała, pobłogosław tym dzieciom, które pragną chleba powszedniego” - czytał ksiądz prałat Poniewierski, podkreślając, że władze brutalnie rozprawiły się z radomskim protestem.

- Rządzący postanowili też rozprawić się ze „szkodliwą działalnością” sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, którego zaliczyli do „radomskich bandytów”. Wezwano go do prokuratury na rozmowę ostrzegawczą i skierowano pismo do kurii sandomierskiej. To była oficjalna odpowiedź władz. Aparat komunistycznego reżimu odpowiadał jednak i w inny sposób. Księdza odwiedzali „tajemniczy osobnicy”, którzy bestialsko go katowali - czytał ksiądz kanclerz.

Męczennik za wiarę

Dnia, 18 sierpnia o godz. 8 ksiądz Roman Kotlarz zmarł w szpitalu. Władze, wbrew woli rodziny, zarządziły sekcję zwłok. Lekarz przeprowadzający sekcję zwłok i inni lekarze nie stwierdzili śladów pobicia. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w dniach 20-21 sierpnia 1976 roku uczestniczyło kilka tysięcy osób. Został pochowany w rodzinnych Koniemłotach.

Jeszcze w 2007 roku wiele osób bało się mówić o okolicznościach śmierci księdza Kotlarza. Jak wspominał wówczas biskup Edward Materski „(...) Przyszło kilka osób, którym grożono, że jeśli zostaną wskazani sprawcy śmierci księdza Kotlarza, zostaną spalone ich domy. Ta bojaźń trwała długo, a dziś niknie na tyle, na ile odchodzą ci, którzy to czynili. (...).

Na zakończenie zebrani obejrzeli też zwiastun filmu "Klecha" w reżyserii Jacka Gwizdały, który opowiada o życiu księdza Romana Kotlarza. Grają w nim znani aktorzy, jak Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Danuta Stenka oraz Mirosław Baka w roli kapłana z Pelagowa.

ZOBACZ TAKŻE: W Radomiu kręcono sceny do filmu o księdzu Kotlarzu

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie