Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka Marcina Kępy o żydowskim Radomiu ukaże się w języku francuskim

bk
Podczas promocji książki "Balkony" w Resursie: z prawej Marcin Kępa, z lewej czyta Włodzimierz Mancewicz,w środku Przemysław Ćwikliński, krytyk.
Podczas promocji książki "Balkony" w Resursie: z prawej Marcin Kępa, z lewej czyta Włodzimierz Mancewicz,w środku Przemysław Ćwikliński, krytyk. Barbara Koś
Dzięki staraniom paryskiego stowarzyszenia "Les Amis de Radom", skupiającego potomków dawnych radomian, książka Marcina Kępy, kierownika Działu Dziedzictwa Kulturowego Resursy, kulturoznawcy, literata i regionalisty, "Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu" została właśnie przetłumaczona na język francuski.

Resursa na swoim FB zaprasza zatem na literacki spacer z Aśką Finkelsztajn i Mikołajem po żydowskim Radomiu. Dziś spacer pierwszy.
- Wiesz, Mikołaj, gdybym coś mogła z tego Radomia zabrać do siebie, do Ameryki - mówi do mnie Aśka Finkelsztajn i zadziera wysoko głowę - to wzięłabym chyba te wasze wszystkie przepiękne balkony. Zwróciłeś na nie uwagę? Naprawdę nie? Nie żartuj..."
Ponadto Teatr Resursa przygotowuje adaptację tych opowiadań.

Co to za tekst?

Narratorem opowiadań jest Mikołaj, człowiek już niemłody, radomianin , zafascynowany historią swojego miasta. To pasjonat tajemnic, poszukiwacz skarbów, które dla innych są bez wartości i znaczenia, tłumacz martwego języka...A przede wszystkim detektyw ludzkich losów, dawno zamkniętych i dopełnionych, lecz wciąż nieznanych i przewodnik po zarośniętych ścieżkach przeszłości.

Bohaterami zaś są Salek Finkelsztajn, radomski Żyd ocalały z Zagłady i osiadły w Stanach Zjednoczonych i jego polska, dużo odeń młodsza żona Anna, nazywana Aśką, która po śmierci męża pielęgnuje pamięć o nim i jego rodzinnym mieście.

Tę pamięć przywołuje wędrówka po Radomiu i zaglądanie na podwórka kamienic, gdzie tylko balkony przypominają ich mieszkańców.

Skąd pomysł opowiadań?

-Interesuje mnie historia Radomia, a w niej los radomskich Żydów - tłumaczył podczas promocji książki w Resursie Marcin Kępa. - Przed wojna stanowili oni dużą część mieszkańców- trzydzieści procent. Po Zagładzie zniknęli. Pozostała po nich luka i ta luka jest widoczna. Przestrzeń, którą zajmowali, jest zaniedbana. Na podwórkach kamienic, w których żyli, pozostała cisza. I my z tą ciszą nie możemy sobie poradzić. Stąd chęć wskrzeszenia tego świata. Próba nawiązania z nim kontaktu.

- Czy da się ten świat odbudować ?- spytał wówczas krytyk, Krzysztof Ćwikliński.

- Nie - mówił Kępa. - Dlatego trzeba go przypominać.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie