Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zarobił, a kto wydał najwięcej? Wpływy i wydatki klubów Ekstraklasy z transferów

psz
W ostatnim okienku transferowym każdy klub z Ekstraklasy dokonał przynajmniej kilku, a sporo nawet kilkunastu transferów. Sprawdziliśmy, kto wydał najwięcej na wzmocnienia, a kto może się pochwalić największym przychodem ze sprzedaży zawodników. Oto bilans letniego okienka transferowego w klubach Ekstraklasy!

16. Lech Poznań (-1,25 mln euro)
Transfery gotówkowe do klubu:
Transfery gotówkowe z klubu: Emir Dilaver (Dinamo Zagrzeb, 800 tys. euro), Nicklas Baerkroth (Djurgardens IF, 200 tys. euro), Mateusz Lis (Wisła Kraków, 125 tys. euro), Jakub Serafin (Cracovia, 100 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: -1,25 mln euro

Po nieudanym ostatnim sezonie w Poznaniu poszli na całość. Wydano 2,5 mln euro na dwóch, wcale niemłodych Portugalczyków. Po stronie strat bardzo szkoda Emira Dilavera, sprzedanego w promocyjnej cenie do Dinama Zagrzeb. Udało się znaleźć kupca na Nicklasa Baerkrotha, a także pozbyto się dwóch młodych zawodników, z którymi nie wiązono przyszłości.

15. Piast Gliwice (-320 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Jakub Czerwiński (Legia Warszawa, 275 tys. euro), Jorge Felix (Lleida Esportiu, 25 tys. euro), Karol Stanek (Widzew Łódź, 20 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: -
Bilans letniego okienka transferowego: 320 tys. euro

Piast zdecydował się na wykupienie Jakuba Czerwińskiego z Legii Warszawa, co z pewnością zagwarantuje wysoką jakość na pozycji środkowego obrońcy na pewien czas. W tym okienku w Gliwicach nie udało się nikogo sprzedać.

14. Legia Warszawa (-300 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Carlitos (Wisła Kraków, 450 tys. euro), Mateusz Wieteska (Górnik Zabrze, 150 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Jakub Czerwiński (Piast Gliwice, 275 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: -300 tys. euro

Gotówkowe transfery Legii świetnie prezentują się na papierze. Carlitosa udało się wyrwać za drobne, a Mateusz Wieteska został odkupiony z Zabrze i teraz w końcu dostaje swoją szansę. Hiszpan jednak na razie nie imponuje skutecznością, a obrońca popełnia proste błędy... Udało się sprzedać tylko Jakuba Czerwińskiego do Piasta Gliwice.

13. Jagiellonia Białystok (-268 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Mile Savković (Spartak Subotica, 250 tys. euro), Lukas Klemenz (GKS Katowice, 60 tys. euro), Mateusz Machaj (Chrobry Głogów, 20 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Rafał Augustyniak (Miedź Legnica, 63 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: -268 tys. euro

Do Białegostoku za ćwierć miliona euro sprowadzono skrzydłowego z Serbii. Mile Savković miał świetny debiut okraszony bramką, a później było już tylko gorzej. Na plus ściągnięcie dwóch wyróźniających się piłkarzy z 1. ligi, w tym króla strzelców. Lekką ręką oddano z kolei bardzo solidnego defensywnego pomocnika do Miedzi Legnica.

12. Arka Gdynia (-213 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Aleksandar Kolev (Sandecja Nowy Sącz, 100 tys. euro), Nabil Aankour (Korona Kielce, 100 tys. euro), Marcin Staniszewski (Puszcza Niepołomice, 25 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Przemyslaw Stolc (Chrobry Głogów, 13 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: -213 tys. euro

11. Miedź Legnica (-63 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Rafał Augustyniak (Jagiellonia Białystok, 63 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: -
Bilans letniego okienka transferowego: -63 tys. euro

W zespole beniaminka wyłożono gotówkę za sprawdzonego Rafała Augustyniaka, o którego zabiegała też Wisła Kraków. Kwota odstępnego jest niska, w porównaniu do potencjału piłkarza.

10. Zagłębie Sosnowiec (-50 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Junior Torunarigha (Alemannia Aachen, 50 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: -
Bilans letniego okienka transferowego: -50 tys. euro

U drugiego beniaminka podobnie - tylko jeden transfer gotówkowy do klubu, opiewający na podobną kwotę. W tym przypadku ściągnięto jednak napastnika z... 4. ligi niemieckiej. Ostatnio Junior Torunarigha kompletnie przepadł. Podobno zawodnik ma spore zaległości kondycyjne.

9. Lechia Gdańsk (+-0)
Transfery gotówkowe do klubu: -
Transfery gotówkowe z klubu: -
Bilans letniego okienka transferowego: +-0

W Lechii przeprowadzono sporo transferów, ale żadnego gotówkowego. Ani do klubu, ani z klubu. To jedyny taki przypadek w całej Ekstraklasie.

8. Korona Kielce (+85 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Maciej Firlej (Ślęza Wrocław, 40 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Nabil Aankour (Arka Gdynia, 100 tys. euro), Krystian Miś (Wisła Płock, 25 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +85 tys. euro

Bardzo spokojnie w Kielcach. Sprzedano jednego młodego zawodnika, w miejsce którego kupiono innego. Niezłą sumkę udało się skasować za Nabila Aankoura.

7. Śląsk Wrocław (+148 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Jakub Łabojko (Raków Częstochowa, 90 tys. euro), Damian Gąska (Wigry Suwałki, 63 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Jakub Kosecki (Adana Demirspor, 300 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +148 tys. euro

Przemyślane transfery we Wrocławiu. Podobnie, jak w Białymstoku, postanowiono zainwestować niewielkie kwoty w wyróżniających się piłkarzy z zaplecza Ekstraklasy. Po stronie zysków wpisał się Jakub Kosecki, który utrzymał ofertę nie do odrzucenia z Turcji. Podobnie jak Śląsk, który zarobił 300 tys. euro.

6. Zagłębie Lubin (+150 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Patryk Szysz (Górnik Łęczna, 150 tys. euro), Mateusz Kuchta (Górnik Zabrze, 50 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Adam Buksa (Pogoń Szczecin, 350 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +150 tys. euro

Zagłębie za niezłą kwotę sprzedało do Pogoni Szczecin Adama Buksę. W nowym otoczeniu zawodnik zaczął już rozwijać skrzydła. Miedziowi wyłożyli prawie połowę tej kwoty na obiecującego Patryka Szysza, który jeszcze ten sezon spędzi w drugoligowym Górniku Łęczna, gdzie strzela bramki jak na zawołanie.

5. Wisła Kraków (+338 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Mateusz Lis (Lech Poznań, 125 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Carlitos (Legia Warszawa, 450 tys. euro), Patryk Małecki (Spartak Trnawa, 13 tys. euro - opłata za wypożyczenie)
Bilans letniego okienka transferowego: +338 tys. euro

Biała Gwiazda miała dostać za Carlitosa miliony euro z zagranicznych klubów, a skończyło się na 450 tys. euro, które zapłaciła Legia Warszawa. Wisła musiała brać, co jest, gdyż do samego startu sezonu ważyło się, czy będzie grała na swoim stadionie. Ostatecznie należności udało się zapłacić. Warto też wspomnieć o sporej kwocie wydanej na młodego bramkarza, który ostatnio wcale nie błyszczał w 1. lidze.

4. Górnik Zabrze (+450 tys. euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Kamil Zapolnik (GKS Tychy, 125 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb, 400 tys. euro), Mateusz Wieteska (Legia Warszawa, 125 tys. euro), Mateusz Kuchta (Zagłębie Lubin, 50 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +450 tys. euro

Górnik sprzedał dwóch ważnych piłkarzy w letnim okienku i nie mógł nawet protestować. 400 tys. i 125 tys. euro wynosiły kwoty odstępnego za Damiana Kądziora i Mateusza Wieteskę. W ostatni dzień okienka transferowego zapłacono naprawdę dużo za Kamila Zapolnika z GKS-u Tychy. Ale zabrzanie za wszelką cenę musieli szukać wsparcia dla Igora Angulo.

3. Pogoń Szczecin (+1,24 mln euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Tomas Podstawski (Vitoria Setubal, 500 tys. euro), Adam Buksa (Pogoń Szczecin, 350 tys. euro), Zvonimir Kozulj (Hajduk Split, 300 tys. euro), Iker Guarrotxena (Cultural Leonesa, 200 tys. euro), Mariusz Malec (Podbeskidzie Bielsko-Biała, 65 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Jakub Piotrowski (KRC Genk, 2 mln euro), Adam Gyurcso (Hajduk Split, 450 tys. euro), Cornel Rapa (Cracovia, 200 tys. euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +1,24 mln euro

Dużo pracy w letnim okienku miał księgowy Pogoni Szczecin. W klubie panował duży ruch, jeśli chodzi o transfery gotówkowe z klubu i do klubu. Najwięcej zarobiono na Jakubie Piotrowskim, który poszedł do Belgii za 2 mln euro. Za ćwierć ten kwoty sprowadzono następcę - Tomasa Podstawskiego. Do Hajduka Split oddano niesfornego Adama Gyurcso, a z Chorwacji dołączył Zvonimir Kozulj.

2. Wisła Płock (+3,98 mln euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Krystian Miś (Korona Kielce, 25 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Arkadiusz Reca (Atalanta Bergamo, 4 mln euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +3,98 mln euro

Transfer Arkadiusza Recy do Włoch to majstersztyk dyrektora sportowego Łukasza Masłowskiego. Zawodnik w nowym klubie rozegrał tylko jedno spotkanie, w eliminacjach Ligi Europy w połowie sierpnia. Teraz ma problemy z załapaniem się nawet do kadry meczowej. Ale zdążył z kolei zadebiutować w reprezentacji Polski.

1. Cracovia (+4,16 mln euro)
Transfery gotówkowe do klubu: Cornel Rapa (Pogoń Szczecin, 200 tys. euro), Jakub Serafin (Lech Poznań, 100 tys. euro), Filip Piszczek (Sandecja Nowy Sącz, 60 tys. euro)
Transfery gotówkowe z klubu: Krzysztof Piatek (FC Genoa, 4,50 mln euro), Elady Zorrilla (FC Cartagena, 15 tys euro)
Bilans letniego okienka transferowego: +4,16 mln euro

"Pasy" dostały ogromny zastrzyk gotówki dzięki transferowi Krzysztofa Piątka do Włoch. Wydawało się, że 4,5 mln euro to świetna oferta, ale po już teraz, po fantastycznym początku sezonu, wartość 23-latka wzrosła kilkukrotnie. Z zarobionej kwoty Cracovia na transfery przeznaczyła ok. 350 tys. euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto zarobił, a kto wydał najwięcej? Wpływy i wydatki klubów Ekstraklasy z transferów - Gol24

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie