Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś kradnie wodę z sieci w gminie Wyśmierzyce. Jest nagroda za pomoc w znalezieniu złodzieja, bo cierpią mieszkańcy, wody zaczyna brakować

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Po kradzieżach z sieci w gminie Wyśmerzyce są problemy z dostawą wody, wprowadzono ograniczenia jej użytkowania.
Po kradzieżach z sieci w gminie Wyśmerzyce są problemy z dostawą wody, wprowadzono ograniczenia jej użytkowania. Archiwum Echa Dnia/Zdjęcie ilustracyjne
Burmistrz Wyśmierzyc Wojciech Sępioł wyznaczył 5 tysięcy złotych nagrody za pomoc w znalezieniu osoby lub osób, które nielegalnie pobierają duże ilości wody z gminnej sieci. - Żarty się skończyły, złodziej nie pozostawia mi innej możliwości. Mając na względzie dobro uczciwych mieszkańców nie mam innej możliwości - wyjaśnia burmistrz.

W gminie Wyśmierzyce gwałtowanie wzrasta pobór wody z sieci. W części to efekt upałów i większego zapotrzebowania na wodę na przykład do podlewania przydomowych ogródków, czy trawników. Ale tym wszystkiego wytłumaczyć się nie da. W gminie, ktoś dopuszcza się kradzieży wykorzystując nielegalne przyłącze o średnicy wielokrotnie większej niż do gospodarstw. Wojciech Sępioł mówi o hurtowych kradzieżach.

Efekt to po pierwsze kłopoty z zapewnieniem odpowiednich dostaw dla wszystkich mieszkańców. Pompy w stacji uzdatniania nie nadążają z napełnianiem zbiornika wyrównawczego. Do tego zdarza się, że z płynie brunatna ciecz. Cierpią wszyscy mieszkańcy.

Pompa do wodociągu podaje wodę czystą. Zamulenie bierze się z hurtowych kradzieży wody. Woda pod dużym ciśnieniem zrywa z wnętrza rur to co przez lata się w nich zbierało - wyjaśnia Wojciech Sępioł.

W związku z tym, że problem narasta burmistrz Sępioł zdecydował o wyznaczeniu 5 tysięcy złotych nagrody dla osoby, która pomoże w ustaleniu złodzieja. Zapewnia pełną anonimowość.

- Wiem, że to radykalne rozwiązanie, ale nie mamy wyjścia. Przy tych kradzieżach nazywanych hydrantowymi do sieci przyłącza się rurę o średnicy trzykrotnie większej niż mają pozostali mieszkańcy. Z sieci "wycieka" mnóstwo wody, ktoś wykorzystuje ją w gospodarstwie i za to nie płaci. Sytuacja się powtarza wraz z rozpoczęciem sezonu polowego, tunelowego, ogródkowego - mówi Wojciech Sępioł. - Po pierwsze chodzi o jakość wody dostarczanej do mieszkańców. Po drugie ktoś musi za to zaplacić. Jeżeli z wodociągu „znika” w ten sposób woda nieopomiarowana a na dodatek trzeba spuszczać z „krańcówek” naniesiony szlam, a pompy prąd pobrały, to wpływa to na cenę wody.

Wojciech Sępioł mówi, że są już pierwsze efekty wyznaczenia nagrody. Ale nic więcej nie chce zdradzić. - W ubiegłym roku wyznaczyłem nagrodę za pomoc w znalezieniu podpalacza i zadziałało błyskawicznie. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie - dodaje Wojciech Sępioł.

Gmina zdecydowała też o wprowadzeniu zakazu podlewania ogródków, upraw, tuneli i trawników oraz napełniania basenów, oczek wodnych i zbiorników wodą z sieci w godzinach od 6 do 23. Zarządzenie będzie obowiązywało do odwołania i dotyczy sołectw: Korzeń, redlin, Wólka Kożuchowska, Witaszyn, Jeruzal, Kożuchów, Grzmiąca, Górki, Ulaski Grzmiąckie, Ulaski Stamirowskie oraz Wyśmierzyc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie