Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowe papierosy z „Tytoniówki” dołączają do symboli Radomia. Nowe rzeźby można oglądać na ulicy Tytoniowej. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Do słynnego pistoletu z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania, butów Sofix, czy serka z Rolmleczu, właśnie dołączyły papierosy, jako Symbol Radomia.
Do słynnego pistoletu z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania, butów Sofix, czy serka z Rolmleczu, właśnie dołączyły papierosy, jako Symbol Radomia. Archiwum
Do słynnego pistoletu z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania, butów Sofix, czy serka z Rolmleczu, właśnie dołączyły papierosy, jako symbol Radomia. Na parapecie zabytkowej bramy głównej "Tytoniówki" oprócz dumnie stojących Radomskich znajdziemy Mocne, Popularne, Klubowe i Stołeczne. Zobaczcie galerię zdjęć kolejnego symbolu Radomia.

Symbole Radomia są doskonale znane mieszkańcom miasta. To rzeźby przedstawiające produkty, z których Radom słynął. Kilka dni temu zestaw symboli Radomia wzbogaciły się o kolejny obiekt na ulicach miasta, o papierosy z „Tytoniówki”.

Wzbogacenie grypy symboli Radomia o papierosy produkowane w mieście było możliwe dzięki współpracy strony społecznej z radomską „Tytoniówką”, firmą obchodzącą swoje 100 lecie.

Kolejny symbol pojawił się na ulicach Radomia, tym razem przy ulicy Tytoniowej, przy starej wartowni dawnej Tytoniówki . Rzeźby można oglądać od piątku. To produkowane w przeszłości papierosy, a doskonale znane w całej Polsce. Zwieńczenie projektu było możliwe dzięki współpracy inicjatorów pierwotnego projektu w Budżecie Obywatelskim, Macieja Stępnikowskiego oraz Sebastiana Pawłowskiego, wraz z pracownikami i zarządem fabryki papierosów funkcjonującej jako Imperial Tobacco Polska Manufacturing Spółka Akcyjna.

- Trzy lata temu zwróciliśmy się do Imperial Tabacco, spadkobiercy „Tytoniówki”, z prośbą o ufundowanie odlewu papierosów produkowanych przed laty w Radomiu. Pomysł długo dojrzewał między innymi z uwagi na wątpliwości prawne związane z zakazem reklamy wyrobów tytoniowych, czy uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Trudności udało się pokonać między inny dzięki odpowiedzi na pismo, które wysłałem do Ministerstwa Zdrowia z którego wynika, że nie ma przeciwwskazań do promocji wyrobów, które już nie są produkowane - powiedział Sebastian Pawłowski, radomianin, społecznik, znawca historii Radomia.

Dzięki pozytywnemu odzewowi pracowników i ich zaangażowaniu, a także poparciu pomysłu przez zarząd fabryki firma podjęła współpracę z wykonawcą poprzednich 17 symboli, Sławomirem Mickiem. Na parapecie zabytkowej bramy głównej oprócz dumnie stojących Radomskich znajdziemy Mocne, Popularne, Klubowe i Stołeczne.

- Cieszy nas współpraca z prywatną firmą która włączyła się w zainicjowany przez nas projekt. Zachęcamy kolejne firmy, które do włączenia się w projekt - jesteśmy otwarci na współpracę. Możemy również zdradzić tajemnicę, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnym odlewem - dodał Maciej Stępnikowski.

Papierosy, to już 18. odlew wyrobów przemysłu radomskiego, który znajduje się w przestrzeni miejskiej i który można obejrzeć idąc specjalnym szlakiem z którym można zapoznać się na stronie symbole.radom.pl.

Pierwsze symbole Radomia powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2018. Projekt przewidywał ustawienie w śródmieściu Radomia kilkunastu rzeźb, będących wiernym odwzorowaniem w skali 1:1 dawnych wyrobów radomskiego przemysłu. Można oglądać odlewy takich przedmiotów, jak rower wyścigowy szosowy Łucznik, aparat telefoniczny Malwa, maszyna do pisania Łucznik 1301 i inne.

Zobaczcie galerię zdjęć z odsłonięcia radomskich papierosów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto