Kulturalne hity i kity 2012 roku w Radomiu

  Kulturalne hity i kity 2012 roku w Radomiu

  Barbara KOŚ

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Agnieszka Kozdęba i Paulina Szymalak zrobiły hitową wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego:"Z mitologią w świat antyku"

  Agnieszka Kozdęba i Paulina Szymalak zrobiły hitową wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego:"Z mitologią w świat antyku" ©Barbara Koś

  Sprawdziliśmy jakie wydarzenia w Radomiu cieszyły się największym zainteresowaniem w roku 2012. A co było największym obciachem?
  Agnieszka Kozdęba i Paulina Szymalak zrobiły hitową wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego:"Z mitologią w świat antyku"

  Agnieszka Kozdęba i Paulina Szymalak zrobiły hitową wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego:"Z mitologią w świat antyku" ©Barbara Koś

  Hitem był też koncert sylwestrowy tang Barbara Koś

  Hitem był też koncert sylwestrowy tang
  (fot. Barbara Koś)

  W teatrze "Szalone nożyczki", w księgarni biografia Danuty Wałęsowej, w muzeum antyk, a w kinie tak zwane pewniaki.

  W TEATRZE "NOŻYCZKI"

  "Szalone nożyczki" Paula Pörtnera to absolutny hit frekwencyjny teatru. - Od premiery, która odbyła się w Sylwestra 2011/212 odbyło się już ponad 50 przedstawień tej komedii - mówi Jolanta Janus, kierownik Biura Obsługi Widza w "Powszechnym". Ilu widzów zobaczyło już "Nożyczki"… 50 razy 350 miejsc to jest 17,5 tysiąca.

  "Szalone nożyczki" to tytuł brawurowej, niezwykle zabawnej komedii kryminalnej z niespodzianką. Przebieg akcji w tej sztuce zależy w dużej mierze od publiczności, dlatego każdego wieczoru przedstawienie ma zupełnie inny przebieg. Aktorzy wspólnie z widzami odtwarzają całą sytuację, po czym publiczność wyłania postać podejrzaną o dokonanie zabójstwa.

  Na drugim miejscu plasuje się "Zbrodnia i kara" w reżyserii Grigorija Lifanova. Arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych grana była już 30 razy przy pełnej sali kameralnej. Obejrzało "Zbrodnię" 6 tysięcy widzów.

  ORKIESTRA KAMERALNA

  Nasi sympatyczni i super utalentowani muzycy pod wodzą Macieja Żółtowskiego za najbardziej hitowy koncert uznają oczywiście Koncert Sylwestrowy "Nowy Jork - Buenos Aires -Paryż", który zgromadził stuprocentową widownię.

  Tanga Astora Piazzolli i Richarda Galliano, jego ucznia, a także najpiękniejsze walce Paryża, piosenki Edith Piaf oraz popularne przeboje George’a Gershwina w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego również podbiły publiczność.
  Do czołówki prezentowanych koncertów Radomska Orkiestra Kameralna zalicza też koncert gwiazdkowy "Gwiazdka z Chopinem na pięciu kontynentach" z udziałem Maria Pomianowskiej z zespołem. Orkiestrą dyrygował Aleksandras Šimelis z Litwy.

  Wśród koncertów tak zwanych cywilnych hitem był październikowy "Mistrz i Alicja" z udziałem znakomitego skrzypka, Vadima Brodskiego i jego utalentowanej uczennicy Alicji Dziczek. Wydarzeniem był też koncert orkiestr wojsk powietrznych USA.

  KOCHAMY ANTYK

  Hit Muzeum imienia Jacka Malczewskiego to wystawa "Z mitologią w świat antyku", którą od września do 31 grudnia 2012 roku obejrzało... - Dokładnie 3 tysiące 603 osoby - wylicza Ilona Pulnar - Ferdjani, szefowa działu nauki i oświaty muzeum.

  Wystawa łączyła archeologię, malarstwo i rzeźbę pochodzące ze starożytnej Grecji i Rzymu bądź nawiązujące do tej epoki. W założeniu wystawa edukacyjna okazała się atrakcyjna dla każdego widza.

  Zaprezentowano kilkaset eksponatów przybliżających życie codzienne, kulturę, sztukę oraz mitologię starożytnych Greków i Rzymian. Były między innymi oryginalne wazy greckie, ceramika rzymska, grupa lampek oliwnych, czy zespół monet greckich i rzymskich.
  Panie komisarz wystawy: Paulina Szymalak i Agnieszka Kozdęba mogą być dumne ze swojej ekspozycji.

  Ponad trzy tysiące widzów zebrały też "Tajemnice Czarnego Lądu" prezentujące kulturę i sztukę Afryki.

  CO CZYTALIŚMY?

  Jeśli chodzi o książki, hitem była autobiografia Danuty Wałęsowej "Marzenia i tajemnice" wydana w 2011 roku. Z biografii powodzeniem cieszyła się wydana w roku 2012 biografia "Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno" oraz biografia Elizabeth Taylor "Liz Taylor. Biografia prawdziwej Kleopatry" edytowanej w 2011 roku.

  Niespodziewanych hitem okazała się "Czarna księga Kresów" Joanny Wieliczka-Szarkowej (2012), która spogląda na Kresy z tragicznej perspektywy, w której dominują zbrodnie.
  Dobrze sprzedawała się też "Czarna księga masonerii: - Tajna polityka, terror państwowy, skandale polityczne. Od rewolucji francuskiej po śmierć Uwe Barschela" Guido Grandta. - Może ludzie myśleli, że to tylko o spiskach?- zastanawia się Barbara Świątek, właścicielka księgarni Sonet.

  Tymczasem autor, znany niemiecki dziennikarz, proponuje poddać ruchy masońskie rutynowym, empirycznym badaniom, próbując dowiedzieć się, kim są ich uczestnicy, do jakich partii należą, jak zdobywają pieniądze, dlaczego działają w ruchu wolnomularskim i dlaczego tak bardzo zależy im na tajności.

  Z beletrystyki czytelnicy kupowali najnowszą Dorotę Masłowską - "Kochanie, zabiłam nasze koty" oraz powieści Małgorzaty Kalicińskiej, najnowsza to "Lilka".

  HIT CZY KIT?

  12 października w Elektrowni odbył się erotyczny wernisaż wystawy prac Agnes Janich "Body Memory", ("Pamięć ciała"), podczas którego artystka zaprezentowała swój performance "Annoying Flower".

  Jakkolwiek zawiedli się ci, którzy oczekiwali erotycznych sensacji podczas performance i wernisażu, bo zamiast porcji erotyki otrzymali dużą dawkę miłości… własnej bohaterki wieczoru. Wydarzenie wzbudziło skrajne opinie, a sama autorka zarzuciła "Echu" totalne niezrozumienie performance'u.

  Polegał on bowiem na tym, że niezwykle skąpo (stringi) przyodziana bohaterka rozpoczęła akcję malowania kolorowymi mazakami swojego ciała. Powtarzając angielskie wyrazy pokrywała napisami nogi, uda, ręce, dekolt, plecy i szyję, a towarzysząca jej asystentka skrupulatnie pisała na ścianie wypowiedziane zdania czy frazy po polsku.

  Następnie pomazana artystka podziękowała i zaprosiła do obejrzenia wystawy "Body Memory", czyli "Pamięć ciała". Zadziwić mogły mocno erotyczne zdjęcia opatrzone fragmentami opisów zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

  Zdaniem artystki, taki zestaw miał skonfrontować "ból miłości w kontekście bólu wojny".
  Oprócz Agnes wydarzeniem zachwycony był Zbigniew Belowski, szef artystyczny Elektrowni. Pozostali widzowie taktownie milczeli i wymieniali uwagi po cichu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia