Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las odpowie ciszą... Widowisko i odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci pomordowanych

/bk/
-W Kosowie hitlerowcy mogli rozstrzelać do 1500 osób - uważa Przemysław Bednarczyk
-W Kosowie hitlerowcy mogli rozstrzelać do 1500 osób - uważa Przemysław Bednarczyk
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci radomian pomordowanych przez hitlerowców w Lesie Kosowskim odbędzie się w niedzielę, 2 października, o godzinie 17 na terenie lasu.

Jak dojechać na uroczystości?

O godzinie 16 i 16.15 sprzed budynku Resursy odjadą specjalne autobusy. Powrót po zakończeniu spektaklu. Dojazd jest możliwy również autobusem linii numer 5. W pobliżu pętli końcowej zostaną zorganizowane parkingi dla aut prywatnych.

Las odpowie ciszą... Widowisko i odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci pomordowanych

Oprócz odsłonięcia tablicy i modlitwy ekumenicznej zaplanowano również spektakl słowno-muzyczny "Las odpowie ciszą" według scenariusza Przemysława Bednarczyka z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, koncert zespołu Lustro oraz pokaz filmu dokumentalnego "Kosów 1939-1944".

Pamiątkowa płyta uczci ofiary masowych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Lesie Kosowskim w latach 1939 - 1944. Wykonana z kamienia naturalnego położona będzie na skraju lasu w Kosowie u zbiegu ulic Sygietyńskiego i Kieleckiej.

Treść napisu, jaki znajdzie się na kamieniu w imieniu społeczności Miasta Radomia 2011" brzmi: "Las Kosowski - miejsce masowych egzekucji dokonanych przez niemieckiego okupanta w latach 1939 - 1944 na Polakach, Romach, Rosjanach oraz Żydach, których ciała pogrzebano tu w wielu mogiłach lub spalono rozsypując prochy dla zatarcia śladów zbrodni". Uzupełni napis fragment wiersza Marcina Kępy: "Szpalerem stoją u wrót doliny, sypanej piaskiem, łopaty szlakiem, świadomi jednej, jedynej winy: Jestem Polakiem, jesteś Polakiem,/.../ Bez świadków i bez przyszłości, już o nich nie usłyszą, ziemia wyżłobi ich kości, a las odpowie ciszą".

Przemysław Bednarczyk, inicjator upamiętnienia miejsca przypomina, że w Kosowie Niemcy mogli rozstrzelać od 800 do 1500 osób. Pierwsza egzekucja, jak wynika z relacji świadków, mogła mieć miejsce jesienią 1939 roku. Liczbę poległych trudno oszacować, ponieważ nie wszystkie miejsca pochówku odkryte zostały podczas ekshumacji w drugiej połowie lat czterdziestych. Zresztą hitlerowcy postarali się o zatarcie śladów zbrodni - w 1944 roku specjalne komando zajmowało się rozkopywaniem grobów i paleniem zwłok.

Program uroczystości:

Godzina 17 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych i modlitwa ekumeniczna.
17.30 - spektakl słowno- muzyczny "Las odpowie ciszą", według scenariusza Przemysława Bednarczyka.

Zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej. Odbędzie się koncert zespołu Lustro oraz pokaz filmu dokumentalnego "Kosów 1939 -1944".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie