Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia w Radomiu szykuje wielką wystawę sztuki w 80-lecie wybuchu II wojny światowej

Barbara Koś
Łaźnia
Ogólnopolska wystawa sztuki „War Games 1939…” z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędzie się w Łaźni przy ulicy Traugutta 31/33.Wernisaż - 1 września o godzinie 1645.

Celem wystawy jest upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz przybliżenie radomskiej publiczności działań artystycznych 17 wybitnych artystów z całej Polski, przygotowanych specjalnie na tę wystawę. Wszyscy urodzili się po 1970 roku.

Jak temat wojny rezonuje w tym pokoleniu? To pokolenie, w przeciwieństwie do ich rodziców i dziadków nie miało bezpośredniego kontaktu z rzeczywistym konfliktem militarnym. Informacje o wojnie zostały przepuszczone przez różnego rodzaju filtry. Filtry narracji wcześniejszych twórców przekazywane głównie w filmach, literaturze, fotografiach i obrazach.

- Tytuł wystawy „War Games 1939…” (Gry wojenne 1939...) w zamyśle sugeruje artyście inne spojrzenie na temat wojny - mówi Paweł Witkowski z Galerii Sfumato, kurator wystawy. - Ekspozycja nie koncentruje się na jej traumatycznym doświadczeniu i obrazie martyrologii. Stara się dostrzec i uwypuklić konfrontację zbrojną jako swego rodzaju „grę”. Szaleńczą, bezrozumną zabawę, w którą grają obłąkani, żądni władzy przywódcy przy pomocy swoich militarnych elit - wyjaśnia. Jak dodaje Witkowski, pokazane prace niejednokrotnie kojarzone są z dziecięcą wizją zabawy w wojnę, która nie przeraża, a fascynuje, która kształtuje rzeczywistość jako coś porywającego estetycznie, mimo świadomości zaistniałej destrukcji.

- Sceny wojenne mogą zachwycać swoim rozmachem i poetyką, a jednocześnie przerażać - podkreśla i dodaje, że jest przekonany, iż wystawa ta będzie równie fascynująca dla odbiorców, jak i samych twórców. Drugim kuratorem jest Łukasz Rudecki, artysta plastyk, pracownik Wydziału Sztuki z radomskiego uniwersytetu.

Artyści biorący udział w wystawie to Daniel Białowąs - Sanok, Krzysztof Kopeć - Katowice, Bartłomiej Kacprzak - Łódź, Tomasz Mistak - Sanok, Veronika Moshnikova - Jałta, Krym, Dominik Morgaś - Radom, Marcin Noga - Radom, Łukasz Rudecki - Radom, Łukasz Rudnicki - Warszawa, Sylwester Stabryła - Sanok, Jan Szczepan Szczepkowski - Sanok, Natalia Szostak - Szczecin, Sabina Twardowska - Warszawa, Piotr Wachowski - Warszawa, Paweł Witkowski - Radom, Mela Yerka - Londyn oraz Karolina Zaborska - Radom.

Mottem wystawy są słowa angielskiego pisarza, Wilbura Smitha z powieści „Bóg Nilu”, które mówią, że wojna to gra, w której starzy bawią się życiem młodych ludzi. Impreza wpisana została w oficjalne obchody rocznicowe w mieście. Organizatorami są: Urząd Miasta w Radomiu, Galeria Sztuki Łaźnia i Galeria Sztuki Sfumato w Radomiu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie