Łaźnia w Radomiu zaprasza na wystawy "Pamięć".
Na wystawie zorganizowanej przez Powiatowy Instytut Kultury w Iłży, znajdują się grafiki 17 artystów z całego świata opowiadające o pamięci o Nieobecnych, szczególnie o zgładzonej podczas II wojny światowej społeczności żydowskiej w Europie. Wystawa Galerii przy ulicy Traugutta 31/33 w Radomiu
Termin ekspozycji zbiega się z rocznicą - sierpień 1942 likwidacji przez Niemców radomskiego getta. Unicestwiona została wtedy większość spośród 30 tys. Żydów, którzy przed 1939 r. stanowili blisko jedną trzecią mieszkańców Radomia.
Międzynarodowe Konfrontacje Graficzne "Pamięć" zorganizował w 2023 roku Powiatowy Instytut Kultury w Iłży. Na ogłoszony przez PIĶ przegląd wpłynęły prace twórców z: Polski, Armenii, Bangladeszu, Belgii, Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Węgier.
Dla większości z nich Holocaust to tragiczne wydarzenie znane tylko z kart historii, ale są i artyści, którzy mają do Zagłady bardzo osobisty stosunek, dotknęła ich rodzin.
To między innymi Martin Mendelsberg ze Stanów Zjednoczonych i Allan Fryman z Kanady. Babcia tego ostatniego pochodziła z Radomia, zdążyła wyemigrować z Polski, Europy przed wojną, niestety, reszta rodziny zginęła.
Ideę Konfrontacji "Pamięć" docenili organizatorzy 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i wpisali wystawę "Pamięć" w Iłży na krótką listę oficjalnych wydarzeń towarzyszących Biennale w 2023 roku.
Kolejna edycja Konfrontacji w 2025 roku, również została zaproszona do towarzyszenia Biennale.
Obecna wystawa została po raz pierwszy pokazana w "Galerii na Piętrze" Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ulicy Jakubowskiego 5, w październiku 2023 roku.
Kuratorem wystawy jest profesor Mariusz Dański.
- Pamięć - o ludziach, miejscach i wydarzeniach kształtuje, każdego dnia, nas samych, ale i nasze relacje z otoczeniem, wpływa na poglądy i odczucia, określa miejsce w społeczeństwie. Każdy ma swoją prywatną pamięć, ale jest i pamięć zbiorowa - lokalnych społeczności, narodów, krajów - pisze Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury. - Ona także nas formuje. Po prostu bez pamięci nie ma nas! Jaka jest nasza pamięć o społeczności żydowskiej? Co wiemy o ludziach, którzy przez kilkaset lat współtworzyli historię naszych miast i wsi, krajów, budowali gospodarkę i kulturę, byli naszymi sąsiadami?
Niemcy podczas Holocaustu unicestwili większość europejskich Żydów, wymordowali ich samych i ich świat. Czy pamięć o żydowskiej społeczności, a potem o wielkiej zbrodni nienawiści i nietolerancji jaką był Holocaust jest w nas obecna? Czy chcemy pamiętać? Czy nie jest przypadkiem tak, że słysząc o wielkich, niewyobrażalnych zbrodniach, tysiącach i milionach ofiar, stajemy przytłoczeni i próbujemy sobie tłumaczyć, że nasz pojedynczy sprzeciw wobec zła nie miałby/nie ma znaczenia.
Takie pytania postawiliśmy twórcom zaproszonym do naszych konfrontacji „Pamięć”. Dziękujemy Państwu za Wasze plastyczne odpowiedzi. Wierzymy, że oglądając wystawę, nad pamięcią i jej znaczeniem zastanowią się i widzowie.
-Dziękujemy także organizatorom 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie za włączenie naszej „Pamięci” do programu imprez towarzyszących. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu, dotrzemy z naszą prezentacją do jeszcze szerszego grona odbiorców - kończy Renata Metzger.
Katalog wystawy w wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie https://www.pik.radom.pl/pamiec
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?