Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej budować dla żywych - radomscy radni przesunęli pieniądze na rehabilitację

ik
Podczas sesji nadzwyczajnej w poniedziałek radni zajmowali się zmianami w budżecie Radomia na ten rok. Dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół przesunięcia pieniędzy na budowę centrum rehabilitacji.
Podczas sesji nadzwyczajnej w poniedziałek radni zajmowali się zmianami w budżecie Radomia na ten rok. Dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół przesunięcia pieniędzy na budowę centrum rehabilitacji. Joanna Gołąbek
Po długiej dyskusji i kilku zwrotach akcji radomscy radni zgodzili się przesunąć pieniądze na budowę centrum rehabilitacji. Gra toczyła się o 3 miliony złotych i skrócenie prac o trzy miesiące. Niewiele brakowało, a kwotę PiS zarezerwowałby na przebudowę patomorfologii. - Nie wyręczajmy ministerstwa i nie budujmy dla uniwersytetu - przekonywał radnych prezydent Radosław Witkowski. Rajcy PiS wycofali się z pomysłu późnym wieczorem, kiedy na sesji pojawił się dyrektor szpitala i przekonywał, że warto dać pieniądze na rehabilitację.

W poniedziałek po południu odbyła się nadzwyczajna sesja radomskiej Rady Miejskiej. Były dwa punkty obrad: zamian tak zwanej Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz zmiany w uchwale budżetowej. Oba dokumenty wprowadzały takie same, nowe zadania oraz dotyczyły przesunięcia pieniędzy na miejskie inwestycje. Radni po raz pierwszy tymi uchwałami zajmowali się w ubiegły poniedziałek, ale wtedy głosami radnych PiS je odrzucili.

Kością niezgody rehabilitacja

Kością niezgody stały się pieniądze na budowę centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza. Jak już pisaliśmy budowa ma kosztować w sumie 45,5 miliona złotych. W tym roku, w budżecie Radomia na te prace zarezerwowano około 20 milionów złotych. Jak informował Sławomir Szlachetka do tej pory wydano już ponad 16 milionów złotych. W związku z tym, że wykonawca wyprzeda założony harmonogram wystąpił do dyrektora szpitala o zwiększenie limitu wydatków na ten rok o dodatkowe 3 miliony złotych. Pieniądze mają być wykorzystane na prace wykończeniowe, głównie przy instalacjach. Pierwotnie były one planowane na 2020 rok.

- Szpital zlecił weryfikację, czy wykonawcy uda się w tym roku wydać wszystkie zapisane pieniądze oraz dodatkowe trzy miliony złotych. Według nadzoru jest to oczywiście możliwe - zapewniał radnych Sławomir Szlachetka.

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem centrum rehabilitacji miało być gotowe do końca października 2020 roku. Prace są na tyle zaawansowane, że możliwe jest ich zakończenie kilka miesięcy wcześniej, już do końca czerwca przyszłego roku.

- Jaki jest interes w przesunięciu tych trzech milionów złotych, skoro zakup wyposażenie mamy zaplanowany dopiero w 2021 roku - dopytywał Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.- Te pieniądze mogłyby leżeć na naszym koncie, trochę odsetek by urosło. A tak zamrażamy te pieniądze.

Sławomir Szlachetka odpowiadał, że do centrum w pierwszej kolejności przenoszone będzie wyposażenie z oddziału rehabilitacji przy ulicy Giserskiej. A pieniądze na zakupy są rzeczywiście planowane na 2021 rok, ale już na płatności w przetargach.

- Wiadomo, że przetargi wymagają czasu. Za sprzęt płci się dopiero po jego dostarczeniu - wyjaśniał Sławomir Szlachetka.

Jak zaznaczał Sławomir Szlachetka szpital nie prosi o zwiększenie kwoty przeznaczonej na szpital w tym roku. 3 miliony złotych to pieniądze, których nie uda się wydać na inne zadania już zaplanowane w budżecie. Chodzi tylko o formalne przesunięcie 3 milionów złotych konkretnie na centrum rehabilitacji.

Radni PiS mieli wątpliwości, czy mimo przesunięcia pieniędzy wykonawca skończy prace o trzy miesiące wcześniej niż zakłada umowa.

Patomorfologia pilniejsza?

Przed głosowaniem radni PiS zarządzili przerwę. Kiedy wrócili na salę obrad po kilkudziesięciu minutach zaproponowali, żeby zamiast na rehabilitację przeznaczyć 3 miliony złotych na remont zakładu patomorfologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

- Pieniądze na rehabilitację w tym roku nie są nam potrzebne, wyposażenie i tak mamy zapisane dopiero w 2021 roku więc możemy te pieniądze przeznaczyć na patomorfologię - argumentował Dariusz Wójcik.

Przekonywał, że zakład jest w fatalnym stanie technicznym. - Jak się tam pójdzie to można się przekonać, jak wyglądał szpital w XVIII i XIX wieku. Tyko dzięki przychylności Sanepidu ten zakład nie został zamknięty - przekonywał Dariusz Wójcik.

- Drodzy pacjenci tak oto rządzi PiS. Możecie sobie czekać w kolejkach na rehabilitację, a radni PiS będą kryli błędy rządu. Bo to rząd zdecydował o otworzeniu na radomskim uniwersytecie wydziału medycznego, ale nie dał na to pieniędzy. Wydział nie ma zakładu patomorfologii, więc radni chcą, żeby t miasto go wybudowało - krytykował pomysł radnych PiS Wiesław Wędzonka z Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, niedawno komisja akredydacyjna orzekła, że "medycyna" na radomskim uniwersytecie nie spełnia warunków ustawowych i nie gwarantuje studentom właściwych warunków nauki. Jednym z argumentów był właśnie brak zakładu patomorfologii, w którym przyszli lekarze mogliby się uczyć praktycznie.

-Taki wniosek nawet nie powinien być złożony - mówił prezydent Radosław Witkowski. - Komu my chcemy pomóc? Rządowi i uniwersytetowi? Dlaczego mieszkańcy mają dłużej czekać na nowe centrum rehabilitacji? Patomorfologię dla państwowego uniwersytetu powinien finansować rząd, bo tam płyną podatki z kraju.

Prezydent zapewnił, że już rozmawiał z rektorem radomskiej uczelni o współpracy. Chce też rozmawiać z ministerstwem. - Nie budujmy zakładu dla uniwersytetu za miejskie pieniądze - apelował Radosław Witkowski.

Tłumaczył też, że do końca tego roku nie uda się wydać tych trzech milionów na wskazane przez radnych zadanie. Jest za mało czasu, żeby przeprowadzić wskazane przez procedury. Prezydent poprosił też o przerwę, bo na posiedzenie zaprosił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę.

Budujmy dla żywych

Marek Pacyna tłumaczył, że przyspieszenie budowy rehabilitacji jest korzystne dla szpitala i pacjentów. Do centrum przeniesiony będzie oddział z ulicy Giserskiej, ale także część poradni z budynku głównego szpitala. Dzięki temu zwolni się miejsce na nowe oddziały, między innymi drugi oddział wewnętrzny. Teraz pacjenci leżą na łózkach stawianych na korytarzach.

- Rozwiążemy ten problem - tłumaczył Marek Pacyna.

Dyrektor szpitala odpowiadając na pytania radnych przyznał, że zakład patomorfologii jest w bardzo złym stanie technicznym. Jak informował na podstawie ekspertyzy z 2010 roku część budynku jest już wyłączona z użytkowania.

- Ale te 3 miliony złotych nie rozwiążą problemu - tłumaczył Marek Pacyna. - Chcemy w 2020 roku wystąpić o pieniądze na przygotowania do budowy. Musimy zlecić ekspertyzę geologiczną, bo tam mamy tak zwane "ruchome piaski. Grunt trzeba będzie wzmocnić, żeby nam fundamenty nie osiadały.

- Zróbmy zapis w budżecie na 2020 rok na ten zakład i zabiegajmy w ministerstwie o pieniądze na budowę - proponował Radosław Witkowski.- Jeśli dostaniemy dotację to zarezerwujemy wkład własny na poziomie 20, 30 procent kosztów inwestycji.

Po wysłuchaniu Marka Pacyny radni PiS ostatecznie wycofali swoją propozycję zabrania pieniędzy z rehabilitacji i zapisania ich na zakład patomorfologii.

- Ta dyskusja była potrzebna, o budowę nowego zakładu proszą nas sami pracownicy - argumentował Dariusz Wójcik. - Już usłyszałem, że lepiej budować dla żywych niż dla martwych i poniekąd się z tym zgadzam, ale patomorfologia jest w katastrofalnym stanie. Przekonały nas argumenty dyrektora Pacyny. Wychodząc na przeciw wycofujemy swoją poprawkę.

Ostatecznie zmiany w budżecie, wraz z pieniędzmi na rehabilitację Rada Miejska przyjęła. Jednak radni PiS nie zagłosowali za uchwałą, albo byli przeciw - 2 osoby, albo wstrzymali się od głosu - dziewięciu rajców. "Za" było 12 radnych Koalicji Obywatelskiej i Radomian Razem.

"Straszne Halloween" w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

1 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał Ronnie Ferrari - Zobacz zdjęcia!

2 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał zespół Łobuzy - zobacz zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie