Lekkoatletyka. Genialny Marek Zakrzewski na 200 metrów. Na 100 m tuż za nim Michał Gorzkowicz. Wielkie bieganie naszej młodzieży

Paweł Wiśniewski
Bajecznie szybki Marek Zakrzewski robi furorę niemal w każdym starcie
Bajecznie szybki Marek Zakrzewski robi furorę niemal w każdym starcie Marcin Góra (www.PZLA.pl)
Podczas 28. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które są jednocześnie 54. edycją mistrzostw Polski kadetów, Marek Zakrzewski (AML Słupsk) wygrał bieg na dystansie 200 metrów w rewelacyjnym czasie 20.90! To oczywiście rekord Polski U18! Podopieczny trenera Tomasza Czubaka poprawił dotychczasowe najlepsze osiągnięcie Dominika Smosarskiego aż o 0.16 sekundy. Marek Zakrzewski kończy w grudniu dopiero 17 lat…

W tym sezonie, tylko jeden Europejczyk biegał szybciej od Marka Zakrzewskiego w tej kategorii wiekowej - Szwed William Trulsson (20.86). Polak jest natomiast liderem tabel na 100 metrów; całkiem niedawno został nawet mistrzem Europy U18.

- Ja w jego wieku, biegałem 200 metrów w 22.20 - wyjaśnił żartobliwie rekordzista Polski w biegu na 400 metrów, Tomasz Czubak.

Na stadionie w Bielsku-Białej Marek Zakrzewski wygrał również bieg na dystansie 100 metrów w czasie 10.37. Wicemistrzem Polski z rekordem życiowym 10.64 został Michał Gorzkowicz z Wawelu Kraków. 17-letni podopieczny trenera Radosława Czyża zdobył ponadto brązowy medal na 200 m wynikiem 21.66. Obaj są medalistami zakończonych kilka dni wcześniej mistrzostw Europy U18 w Jerozolimie.

Z kolei urodzony w 2006 roku Jakub Szarapo wygrał bieg na dystansie 400 metrów w rewelacyjnym czasie 47.88! Już w eliminacjach tej konkurencji, zawodnik MKS MOS Wrocław, zaimponował formą, osiągając czas 47.98. Został pierwszy Polakiem w tym wieku, któremu udało się pokonać ten dystans poniżej 48 sekund!

W finale pobiegł jeszcze szybciej - 47.88 i jest najlepszy wynik uzyskany przez 16-latka w historii polskiej lekkoatletyki.