Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum w Pionkach obchodziło 80-lecie swojego istnienia

JaW
Wiele pokoleń uczniów spotkało się w murach swojej szkoły. Była uroczysta msza święta, zasadzono dąb pamięci, wydana została wyjątkowa jubileuszowa publikacja. Nie brakowało wspomnień, wzruszeń, podziękowań i gratulacji. A podczas urodzinowego koncertu wypełniona do ostatniego miejsca sala Kasyna świetnie się bawiła i śpiewała razem z artystami.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił absolwent pionkowskiego liceum, naczelny kapelan ZHP, ksiądz Wojciech Jurkowski.

- Pierwsze wspomnienie ze szkoły? To oczywiście studniówka. Niezapomniane przeżycie. Z poprawinami trwała dwa dni. Bawiliśmy się na dnie oceanu. Pamiętam to, jak dzisiaj – podzielił się z nami swoimi wspomnieniami kapłan.

Zresztą tych wspomnień w sobotę było bez liku. Odżyły, gdy po zakończeniu mszy świętej uczestnicy jubileuszu przemieścili się do budynku szkoły. Tam obowiązkowo było odszukiwanie siebie oraz kolegów i koleżanek na tablo, zwiedzanie starych kątów i rozmowy z dawno nie widzianymi nauczycielami.

Z okazji jubileuszu 80-lecia wydana została ponad 200-stronicowa publikacja, w której opisano historię szkoły, a wszystko okraszone dziesiątkami unikatowych zdjęć. Na piętrze z kolei przygotowano wystawę fotografii.

Po spotkaniach w klasach i wspominkach przyszła pora na część oficjalną uroczystości. Ta odbyła się w Centrum Aktywności Lokalnej. Dyrektor LO im. Dąbrowskiej Ewa Glegoła dziękowała i otrzymywała podziękowania. Wicestarosta Leszek Margas i radna powiatowa Marzena Murawska przekazali dla szkoły medal Zasłużony dla Powiatu Radomskiego. Gratulacje składali też m.in. burmistrz Romuald Zawodnik, dyrektorzy szkół średnich powiatu radomskiego, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot czy dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej Marcin Alot.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali Kasyna pokaz swoich talentów aktorskich, wokalnych, tanecznych i recytatorskich dali uczniowie i absolwenci Ogólniaka. Ponad godzinny koncert nie mógł się nie podobać, a najlepiej świadczyły o tym reakcje widowni, która razem z artystami śpiewała piosenki i świetnie się bawiła.

Na koniec był oczywiście urodzinowy tort, a po godzinie 20 Bal Absolwentów, na którym zabawa potrwała do samego rana.

HISTORIA

Szkoła została powołana do życia we wrześniu 1936 roku z inicjatywy pracowników Państwowej Wytwórni Prochu. Pierwszym dyrektorem był Mieczysław Słobódzki. Na początku Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Zrzeszenia Rodzicielskiego (tak nazywało się kiedyś LO) mieściło się w starym budynku Czerwonego. Do swojej obecnej siedziby na ulicy Aleje Lipowe liceum przeniosło się w 1954 roku. W październiku 1972 roku patronem szkoły została znana pisarka Maria Dąbrowska. W tym samym czasie liceum otrzymało też sztandar. Od 2004 roku dyrektorem LO im. Marii Dąbrowskiej jest Ewa Glegoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie