Lider Regionu 2022. Gmina Kozienice otrzymała zaszczytny tytuł za działania w obszarze ekologii. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Tytuł Lidera Regionu w kategorii Samorząd: Gmina Miejska - Ekologia odebrała Dorota Stępień, zastępca burmistrza Kozienic. Nagrodę wręczał Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia".
Tytuł Lidera Regionu w kategorii Samorząd: Gmina Miejska - Ekologia odebrała Dorota Stępień, zastępca burmistrza Kozienic. Nagrodę wręczał Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia". Tadeusz Klocek
Już po raz 16. nagrodziliśmy Liderów Regionu w konkursie "Echa Dnia". Na uroczystej Gali w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu gościło kilkaset osób, wśród nich przedstawicieli Gminy Kozienice, która zdobyła tytuł Lidera za działania w obszarze ekologii.

Gmina Kozienice nagrodzona za działania w obszarze ekologii w konkursie Liderzy Regionu 2022

Gmina Kozienice realizuje wiele działań w obszarze ekologii. Samorząd dba o prawidłowy stan środowiska i propagowanie postaw ekologicznych. Część zadań wykonuje Kozienicka Gospodarka Komunalna. Realizuje dużo projektów ekologicznych, na przykład w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

- Gmina Kozienice jest jednym z liderów w regionie w zakresie pozyskiwania środków finansowych na proekologiczne działania z funduszy norweskich. Tworzymy nowe tereny zielone, ogródki dydaktyczne, małą retencję czy ścieżki edukacyjne. To wszystko sprawia, że Gmina Kozienice staje się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska

- mówi Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice.

- Na piątkowej Gali w Radomskiej Szkole Muzycznej w imieniu burmistrza Piotra Kozłowskiego odebrałam nagrodę Lidera Regionu w kategorii ekologia. To wielka radość, że nasz wysiłek, zaangażowanie i kreatywność w zarządzaniu Gminą Kozienice są zauważane w całym regionie radomskim

- powiedziała Dorota Stępień, zastępca burmistrza Kozienic.

Zielone serce Kozienic

Na terenie Gminy Kozienice zrealizowane zostaną inwestycje dotyczące budowy nowej infrastruktury, przebudowy i remontu istniejących obiektów sportowych. Łączny koszt tych zadań to prawie 13,7 miliona złotych, z czego 10,5 miliona stanowią dotacje rządowe. Głównym zadaniem w ramach tej dotacji ma być zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Warszawską, a Legionów. Przebudowane zostaną również obiekty sportowe przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 w Kozienicach.

– Przy ulicach Warszawskiej i Legionów powstanie obiekt służący zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym Kozienice turystom. Wybudujemy scenę plenerową oraz wodne i integracyjne place zabaw, wyposażone w zabawki sensoryczne. Dzięki temu również osoby z niepełnosprawnościami będą mogły czuć się pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta. Zadbamy o miejsca ciszy i odosobnienia. W efekcie powstanie nowe, zielone serce Kozienic. W ramach tej inwestycji zasadzimy 260 drzew oraz około 13 tysięcy krzewów, bylin, roślin cebulowych i pnączy. Powstanie łąka kwiatowa o powierzchni 600 metrów kwadratowych i wiele innych obiektów służących kolejnym pokoleniom naszych mieszkańców

– mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

Zielone tereny przy szkołach

W ubiegłym roku Gmina Kozienice pozyskała 2,7 miliona złotych dotacji z Funduszy Norweskich na reorganizację terenów wokół Publicznych Szkół Podstawowych numer 1 i 4 w Kozienicach. Wokół nich powstaną zielone strefy, czyli ścieżki ekologiczne, ogrody dydaktyczne i zbiorniki miniretencyjne. Na co dzień będą służyły zarówno społeczności szkolnej, jak i mieszkańcom, jako miejsca relaksu, zdrowego i aktywnego funkcjonowania na świeżym powietrzu, ale także jako miejsca edukacji i rozwoju. Inwestycja realizowana jest w ramach programu dotyczącego zmian klimatycznych oraz łagodzenia ich skutków. Jej zakończenie planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Gmina Kozienice otrzymała również dotację w wysokości 4 miliony złotych z Funduszy Norweskich na kompleksową termomodernizację Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3 w Kozienicach. Pozostałą kwotę na tę inwestycję w wysokości 2 milionów złotych zabezpieczy kozienicki samorząd.

– Przed nami ogrom pracy i wyzwań. Planujemy wymianę grzejników, instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie stropów, dachu i ścian zewnętrznych, a także wymianę drzwi, modernizację oświetlenia i montaż dużej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki tej inwestycji zapewnimy lepsze warunki funkcjonowania obiektu oraz osiągniemy pozytywne efekty ekologiczne i oszczędności na eksploatacji. Prace będą trwały w latach 2023-24 – mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

Nowy skwer

Od kwietnia w Kozienicach trwa reorganizacja terenu przy ulicach Hamernickiej i Nowy Świat, gdzie powstaje nowy skwer. To kolejne „zielone miejsce”, jakie powstanie w Gminie Kozienice. Podobny skwer od ponad roku z powodzeniem funkcjonuje na osiedlu Energetyki. W cieplejsze dni i przy sprzyjającej pogodzie przyciąga wielu mieszkańców, pełniąc również funkcję strefy relaksu.

Ścieżka edukacyjna

Gmina Kozienice prowadzi również liczne działania na rzecz edukacji ekologicznej. Na ten cel Kozienicka Gospodarka Komunalna pozyskała środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za kwotę ponad 70 tysięcy złotych przy siedzibie Kozienickiej Gospodarki Komunalnej powstała ścieżka edukacyjna pokazująca drogę, jaką pokonuje odpad komunalny od momentu segregacji do jego przetworzenia.

– Głównym celem stworzenia ścieżki jest budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, konieczności dbania o środowisko naturalne z naciskiem na selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Ścieżka przedstawia aktualne informacje o gospodarce odpadami w ujęciu lokalnym oraz pozwala utrwalić wiedzę na temat podstawowych zasad recyklingu. W ten sposób dbamy o edukację ekologiczną już wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Kozienice

– mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

Ścieżka składa się z 16 urządzeń edukacyjnych. Każdy przystanek pozwala zdobyć szeroką wiedzę z dziedziny gospodarki odpadami. Poszczególne tablice i gry edukacyjne w czytelny i zrozumiały sposób przekazują odwiedzającym szczegółowe informacje na temat recyklingu.

Spektakle o tematyce ekologicznej

Gmina Kozienice zorganizowała w Centrum Kulturalno-Artystycznym dwa spektakle teatralne o tematyce ekologicznej dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. W spektaklu „W zielonej krainie Oz” poruszony został temat smogu, niskiej emisji, zmian klimatycznych, segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Przedstawienie miało charakter interaktywny – widzowie brali czynny udział w zabawie, odpowiadając na pytania i rozwiązując łamigłówki.

Akcje ekologiczne dla mieszkańców

Kozienicki samorząd prowadzi liczne akcje ekologiczne skierowane do mieszkańców. Rozdawane są budki lęgowe dla jerzyków lub nietoperzy, a wspólnie z Nadleśnictwem Kozienice wydawane sadzonki drzew, takich jak jodły, świerki, sosny czy klony. Akcje te co roku cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. W tym roku rozdysponowanych zostało 200 sztuk budek dla jerzyków. Na przestrzeni ostatnich kilku lat rozdano również około 6 tysięcy różnych gatunków drzewek.

Nowe place zabaw i ścieżki rowerowe

Na ternie ośrodka rekreacji i turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu nad Jeziorem Kozienickim powstaje nowoczesny plac zabaw. Obiekt będzie składał się z dwóch stref: dla starszych i młodszych dzieci. Powstaną nowe tereny zielone oraz zostaną rozmieszone gazony z różnorodnymi roślinami. Nowa przestrzeń wzmocni rozwój dzieci i zachęci je do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

W tym samym celu powstaje szlak rowerowy o długości 3,2 kilometra, przebiegający wzdłuż drogi krajowej numer 48, od miejscowości Nowy Łuczynów do osady leśnej Cztery Kopce. Poza niewątpliwym walorem szlaku, jakim będzie bezpieczny przejazd rowerowy wzdłuż ruchliwej trasy drogi krajowej numer 48, nowa atrakcja turystyczna ułatwi również planowanie leśnych wycieczek oraz poprawi atrakcyjność obszaru Puszczy Kozienickiej.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Ryczywole

W miejscowości Ryczywół w Gminie Kozienice trwa modernizacja oczyszczalni ścieków. Jej efektem będzie osiągnięcie wymaganej jakości parametrów ścieków oczyszczonych. Wartość tej inwestycji wynosi prawie 7 milionów złotych. Kozienicka Gospodarka Komunalna otrzymała na ten cel dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości ponad 3,6 miliona złotych. Po przeprowadzonej modernizacji maksymalne, dopuszczalne wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych będą spełniały specjalne warunki określone przez Ministra Środowiska.

Projekt modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Projekt modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kozienicach został wsparty 2 milionami złotych dotacji i niskooprocentowanej pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja obejmująca rozbudowę i modernizację PSZOK zostanie zrealizowana przez Kozienicką Gospodarkę Komunalną do końca marca 2023 roku. Jej całkowity koszt wyniesie około 2,5 miliona złotych.

– Projekt modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kozienicach poprawi efektywność systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w naszej gminie. Dzięki temu Kozienicka Gospodarka Komunalna ograniczy masę składowanych na wysypiskach odpadów aż o 750 ton na rok, a my ograniczymy wzrost cen za gospodarowanie tymi odpadami. Wymierne rezultaty tego działania zobaczymy już z końcem 2023 roku – mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

Dopłaty do wymiany źródeł ciepła

W 2018 roku Gmina Kozienice przystąpiła do realizacji zadania mającego na celu ograniczenie liczby tak zwanych kopciuchów. Podjęto stosowną uchwałę i przyjęto regulamin udzielania dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła. Celem było ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na terenie Gminy Kozienice. Od 2018 roku kwota dofinansowania na wymianę kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła dla mieszkańców, w tym na nowoczesne piece na paliwa stałe, piece na gaz, pompy ciepła oraz na podłączenie do sieci ciepłowniczej wyniosła ponad 1 milion złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - M. Maląg o najnowszych danych dotyczących bezrobocia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie