Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipsko. Strażacy przeprowadzili prelekcję na temat właściwego zachowania się w wodzie i jej okolicy

Łukasz Kościelniak
Strażacy z Lipska oraz powiatu lipskiego przeprowadzili w miniony weekend prelekcję. Uczyli między innymi udzielania pierwszej pomocy.
Strażacy z Lipska oraz powiatu lipskiego przeprowadzili w miniony weekend prelekcję. Uczyli między innymi udzielania pierwszej pomocy. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku
Podczas plenerowej imprezy „Dni Lipska”, która odbyła się w miniony weekend strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Lipska oraz strażakami ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu lipskiego oraz policją promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad Wodą”.

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

Podczas prelekcji strażacy przekazali dzieciom, młodzieży i dorosłym także informacje z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym bezpiecznych zasad ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dbajmy o bezpieczeństwo

W czasie wakacji policja oraz straż pożarna prowadzą wiele akcji edukacyjnych, w trakcie których wyjaśniają podstawowe zasady bezpiecznego przebywania w okolicy akwenów wodnych oraz kąpieli w nich.

Podstawową zasadą jest to, żeby nie wchodzić do wody, jeśli nie umiemy pływać. Nie warto też przeceniać swoich możliwości pływackich oraz popisywać się przed znajomymi czy rodziną.

Bardzo częstym błędem jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu albo będąc w stanie nietrzeźwości. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji.

Karygodne jest również pływanie w miejscach zabronionych lub tam, gdzie rosną wodorosty. Należy kąpać się jedynie w dozwolonych zbiornikach lub tam, gdzie teren jest pod szczególną obserwacją ratownika i w razie wypadku będzie w stanie natychmiast udzielić nam niezbędnej pomocy.

Karygodnym zachowaniem jest skakanie „na główkę” do wody w nieznanym miejscu. Urazy kręgosłupa, które mogą powstać podczas tak lekkomyślnej zabawy mogą skutkować częściowym lub nawet całkowitym paraliżem.

Lekkomyślnym zachowaniem jest również wrzucanie innych osób do wody czy też zanurzanie osób pływających w niej. Nigdy nie wiadomo czy osoba, wobec której tak się zachowujemy umie pływać i poradzi sobie w wodzie.

Nie powinniśmy pływać obok statków, barek i łodzi motorowych, a także w pobliżu śluz i zapór wodnych. Zakazane jest także siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

W przypadku pływania kajakiem lub łodzią powinniśmy poznać podstawowe zasady właściwego zachowania się po wywróceniu się naszego środka transportu.

Ogólnopolski projekt

Projekt realizowany jest na terenie całego kraju do końca września 2019 roku. Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, między innymi informatory oraz naklejki.

Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2019 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020.

Partnerami projektu są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie