Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łopacińscy z Torunia, znani podróżnicy gościli w bibliotece w Grójcu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Eliza Łopacińska w trakcie prezentacji na terenie biblioteki w Grójcu. Jej opowieści wzbudziły duże zainteresowanie.
Eliza Łopacińska w trakcie prezentacji na terenie biblioteki w Grójcu. Jej opowieści wzbudziły duże zainteresowanie. Archiwum biblioteki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu organizuje akcję pod hasłem „Projekt Wyspa”. W jej ramach odbyło się spotkanie z rodziną Łopacińskich, znanymi podróżnikami.

We wtorek, 23 lipca wczesnym rankiem Łopacińscy wyruszyli z Torunia do Grójca. Ich podróż można uznać za krótką przejażdżkę, ponieważ… wcześniej odwiedzili 42 kraje na pięciu kontynentach. Byli między innymi w Gwatemali, Hondurasie, Kolumbii, Boliwii, Chile, Laosie, Tanzanii, Zimbabwe. Nurkowali z rekinami, głaskali lwy morskie.

Jak zorganizować nocleg?

Podczas wspomnianych swoich podróży nie mieli ze sobą telefonu komórkowego. Nie wynajmowali pokoi hotelowych, choć tata – Wojciech wcześniej był dyrektorem w branży hotelarskiej. Dzięki jednemu z serwisów internetowych, ponad 180 razy znaleźli bezpłatne noclegi u osób prywatnych. Kilkadziesiąt razy nocowali w kościołach, często u Salezjanów, ponieważ syn Wojtek chodził do szkoły salezjańskiej w Toruniu i cała familia otrzymała list polecający.

Rodzina spędziła ponad trzydzieści nocy w autobusach i 26 w namiotach. Jak szybko rozkłada się takie przenośne schronienie – mogli się przekonać uczestnicy spotkania, którzy sprawnie pomagali podróżnikom. Nie zawsze było łatwo o kwaterę. Obecna na spotkaniu córka Lusia przyznała, że kiedyś to ona załatwiła nocleg. Po prostu ludzie uznali, że mała (10-letnia wówczas) blondyneczka z dużym plecakiem nie może spać na ulicy i zaprosili całą czteroosobową rodzinę do siebie.

Propagowali Polskę

Łopacińscy wymyślili jeszcze w Polsce projekt „Szkoły świata”. Odwiedzali zatem dzieci w różnych częściach świata, rodzeństwo Lusia i Wojtek pokazywali uczniom poszczególnych szkół prezentacje o Polsce.

Mama Eliza Łopacińska podczas spotkania w grójeckiej bibliotece przeprowadziła zabawę. Rozłożyła wprost na piasku różne bezmięsne produkty spożywcze, a dzieci i dorośli zgadywali skąd one pochodzą. Okazało się, że ziemniaki i pomidory sprowadzono do Europy z Ameryki Południowej, a bakłażan choć należy do tej samej rodziny, pochodzi z Indii. Popularny makaron trafił do Włoch za sprawą słynnego podróżnika Marco Polo, który przywiózł go z Chin.

Na szczycie Kilimandżaro

Podróżnicy przyznali, że przed wyjazdem wiele razy byli ostrzegani przed niebezpieczeństwami. Nic złego jednak się nie stało. Zdarzyło im się jednak uciekać przed mamą – słonicą. Nie mieli także większych kłopotów zdrowotnych, choć kilka razy dopadła ich choroba wysokościowa. Mimo to, tata z synem zaryzykowali udaną wspinaczkę na Kilimandżaro – najwyższą górę Afryki. Niestety, zapomnieli wziąć rękawiczek. Za ochronę przed zimnem posłużyły im… skarpetki założone na dłonie.

W czasie podróży mieli ze sobą tylko jeden sprzęt – komputer. Potrzebny był on do pisania bloga i książki „Zabrałam brata dookoła świata”. Dwie części tej publikacji biblioteka zakupiła wcześniej do swoich zbiorów, zaś Łopacińscy na zakończenie spotkania z chęcią złożyli autografy.

Projekt Wyspa dofinansowany został z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Przedsięwzięcie wsparły też: Starostwo Powiatowe w Grójcu, Gmina Grójec i lokalni partnerzy.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie