Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą na sprzedaż już po raz...

  Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą na sprzedaż już po raz trzynasty

  Izabela KOZAKIEWICZ kozakiewicz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Po raz 13 Agencja Mienia Wojskowego próbuje sprzedać teren dawnego lotniska wojskowego w Nowym mieście nad Pilicą.

  Po raz 13 Agencja Mienia Wojskowego próbuje sprzedać teren dawnego lotniska wojskowego w Nowym mieście nad Pilicą. ©Piotr Kutkowski

  Agencja Mienia Wojskowego podejmuje kolejną próbę sprzedania terenów w Nowym Mieście nad Pilicą. Do 30 wrzenia mogą się zgłaszać firmy, które chcą kupić blisko 500 hektarów ziemi w Nowym Mieście nad Pilicą. Cenę wywoławcza to 20 milionów złotych. Tereny nadają się na zabudowę magazynową i przemysłową.
  Po raz 13 Agencja Mienia Wojskowego próbuje sprzedać teren dawnego lotniska wojskowego w Nowym mieście nad Pilicą.

  Po raz 13 Agencja Mienia Wojskowego próbuje sprzedać teren dawnego lotniska wojskowego w Nowym mieście nad Pilicą. ©Piotr Kutkowski

  Agencja Mienia Wojskowego teren po dawnym lotnisku wojskowym na sprzedaż wystawia już po raz 13. Tylko w tym roku to już drugi przetarg. Poprzedni odbył się 1 lipca.

  ZIEMIA I BUDYNKI

  Nieruchomość w Nowym Mieście wystawiona właśnie pod młotek to blisko 500 hektarów ziemi, z betonowym pasem startowym dawnego lotniska i 76 budynkami o łącznej powierzchni blisko 25 tysięcy metrów kwadratowych.

  Wśród nich są: garaże, magazyny, budynki administracyjne, stacje benzynowe, wartownia, kotłownia, remiza strażacka, budynki koszarowe, budynek sztabowy, biuro przepustek, hotel, chlewnie, schrony, warsztaty, stołówka, spadochroniarnia, hangar, domek pilota, obiekty techniczne. Większość w bardzo złym stanie technicznym.

  Cena wywoławcza terenu zmieniała się na przestrzeni lat. W pierwszym przetargu Agencja Mienia Wojskowego wystawiła go za 9,8 miliona złotych. Później cena rosła. Do wystawianego w przetargach terenu dołączono kolejne działki i tak jego powierzchnia wzrosła z 467 hektarów do blisko 500 hektarów. W szczytowym momencie cenę wywoławczą nieruchomości w Nowym Mieście nad Pilicą Agencja Mienia Wojskowego ustaliła na 45 milionów złotych.

  Odkąd zamknięto lotnisko wojskowe niezabezpieczone zabudowania niszczeją. Swoje zrobili także złomiarze, którzy wynieśli z terenu co się dało.

  HOLLYWOOD I CHIŃCZYCY

  Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą nie ma szczęścia do nowych właścicieli. Pomysłów na jego zagospodarowanie było kilka. Teren zainteresowały się nawet władze centralne. W 2007 roku padła propozycja utworzenia tam miasteczka filmowego. Pomysł okazał się niewykonalny i zbyt kosztowny. Szacunkowe 100 milionów złotych pogrzebały wielkie plany.

  A w tym czasie zainteresowanie inwestorów było bardzo duże do odwołanego przez plan miasteczka oferty złożyło 11 inwestorów.

  - W następnych latach zainteresowanie tą nieruchomością utrzymywało się na stałym poziomie, jednak o braku zaangażowania inwestorów decydowały głównie kwestie związane z uzbrojeniem i infrastrukturą techniczną oraz drogową - informuje Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego. - W gronie potencjalnych nabywców znalazła między innymi firma planująca stworzenie małej elektrowni słonecznej czy podmiot, który chciał zorganizować tam bazę logistyczną z małym lotniskiem cargo.

  Jednak ze względu na istniejące regulacje prawne i istniejące na tym terenie ograniczenia nie byłby w stanie zrealizować swojego projektu. Jednym z planów było również umiejscowienie w Nowym Mieście nad Pilicą chińskiego centrum kulturalnego.


  MIAŁO BYĆ CYWILNE

  Pojawił się pomysł, aby oddać teren lotniska lokalnemu samorządowi, który miałaby tworzyć cywilny port lotniczy. Gmina Nowe Miasto nad Pilicą miałaby dostać tereny wraz między innymi pasem startowym i płytami postojowymi. Wszystko jednak, łącznie z zabudowaniami wymagałoby remontu. Na to potrzebne są olbrzymie pieniądze. Jak pokazuje przykład Radomia nawet kilkaset milionów złotych. Bez inwestora zewnętrznego samorząd nie udźwignie takiej inwestycji.

  Ostatecznie Nowe Miasto nad Pilicą z możliwości przejęcia nieruchomości nie skorzystało. Nieczynne lotnisko wojskowe znowu znalazło się w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ