Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu otwarte. Miasto zaczyna spłacać Polskie Porty Lotnicze i podsumowuje swój udział w tworzeniu portu

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W czwartek 27 kwietnia na Lotnisku Radom - Warszawa wylądował pierwszy samolot pasażerski.
W czwartek 27 kwietnia na Lotnisku Radom - Warszawa wylądował pierwszy samolot pasażerski. Janusz Petz
W tym roku 16 milionów złotych wpłaci miasto na konto Polskich Portów Lotniczych, jako zwrot tak zwanych nakładów poniesionych na lotnisku w Radomiu. Będziemy spłacać te nakłady do 2040 roku, w rocznych ratach. To efekt umowy sprzedaży spólki lotniskowej z 2018 roku.

Lotnisko w Radomiu otwarte

Lotnisko Warszawa - Radom imienia Bohaterów Radomskiego czerwca 1976 roku zostało oficjalnie otwarte w czwartek 27 kwietnia. Do południa na pasie startowym usiadł pierwszy boening linii lotniczych Enter Air, nim przylecieli tylko członkowie złogi. O godzinie 22 w czwartek na Sadkowie ma wylądować pierwszy samolot rejsowy LOT-u z Paryża.

- Z lotniskiem wiążę bardzo duże nadzieje na rozwój gospodarczy naszego miasta. Jego uruchomienie oznacza nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Port lotniczy ma być biegunem wzrostu gospodarczego naszego miasta. Myślę też, że bardzo dobrze funkcjonujące lotnisko będzie argumentem za tym, aby to w Radomiu była siedziba nowego regionu, po korekcie reformy administracyjnej, która w naszym kraju jest nieunikniona. Dlatego też od początku współpracowaliśmy z Polskimi Portami Lotniczymi przy realizacji portu lotniczego. Byliśmy od początku zaangażowani w ten projekt. Miasto, spółki miejskie mają swój udział w budowie lotniska

- mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Miasto Radom zaczyna spłacać Polskie Porty Lotnicze i podsumowuje swój udział w tworzeniu portu

Radosław Witkowski wymienia między innymi budowę drogi za lotniskiem, która była niezbędna, aby można było budować nowy, dłuższy pas startowy. Jak przypominał prezydent spółka Wodociągi miejskie wybudowała duży kolektor deszczowy w ulicy Porannej niezbędny do odwodnienia radomskiego lotniska. Do portu Rapdpec doprowadził sieć ciepłowniczą, aby ogrzewać budynki ciepłem systemowym.

- No i wreszcie przeznaczyliśmy na lotnisko ponad 24 hektary gruntu. PPL je od nas dzierżawi i to na miejskim gruncie zostały wybudowane elementy lotniskowej infrastruktury, jak chociażby terminal. Zobowiązaliśmy się jednocześnie, że do 2040 roku będziemy spłacać nakłady poniesione przez PPL na terenach należących do miasta

- mówił Radosław Witkowski.

Pierwsza "rata" - 16 milionów złotych z budżetu miasta Polskim Portom Lotniczym będzie wypłacona w tym roku. Zgodnie z umową z 2018 roku spłacanie nakładów zaczyna się po wykonaniu pierwszego lotu komercyjnego z Sadkowa.

Nakłady to wszystko, co jest trwale związane z gruntem. Czyli na przykład nowe płyty postojowe, drogi kołowania, przedłużony pas startowy, czy terminal, które na Sadkowie wybudował PPL. To wszystko podniosło wartość dzierżawionych od miasta gruntów i miasto, jako właściciel musi oddać inwestorowi poniesione wydatki. Umowa była podpisywana 2018 roku, wtedy zapisano w niej kwotę 350 milionów złotych, miasto ma ją spłacać w rocznych "ratach".

Wzajemnych rozliczeń z PPL jest więcej. Bo z drugiej strony miasto będzie dostawało opłatę za dzierżawę gruntów. To około 80 milionów złotych i te pieniądze będą odliczone od kwoty 350 milionów złotych do spłacenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie