Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu. Ruszył przetarg na budowę terminalu w Radomiu. Ma kosztować 270 milionów złotych

pat
W poniedziałek, 30 września, ogłoszony został przetarg na budowę terminalu radomskiego lotniska. Informację ogłosili od lewej: poseł Andrzej Kosztowniak, europoseł Adam Bielan, prezes Państwowych Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski oraz Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.
W poniedziałek, 30 września, ogłoszony został przetarg na budowę terminalu radomskiego lotniska. Informację ogłosili od lewej: poseł Andrzej Kosztowniak, europoseł Adam Bielan, prezes Państwowych Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski oraz Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. Patryk Samborski
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło w poniedziałek 30 września przetarg na budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa-Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Inwestycja ma docelowo pochłonąć około 270 milionów złotych. Nowy terminal będzie dziesięć razy większy od poprzedniego.

Radomski terminal ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Ma on być przygotowany na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie, a w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do dziewięciu milionów pasażerów. W budynku ma się znajdować między innymi 30 stanowisk check-in, dziesięć kontroli bezpieczeństwa i po osiem kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Dodatkowo w terminalu będzie dziesięć bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu.

- Dzisiaj położyliśmy kolejny kamień milowy pod budowę radomskiego lotniska. Rozpoczyna się przetarg na budowę terminalu o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to niewątpliwie wielki skok cywilizacyjny dla Radomia i ogromna szansa dla rozwoju miasta i całego regionu, ponieważ lotnisko ma docelowo zapewnić tysiące nowych miejsc pracy – mówił Marek Suski, szef gabinetu politycznego prezesa rady ministrów.

Inwestycja za 270 milionów złotych

Budowa nowego terminalu według wstępnych szacunków ma wynieść około 270 milionów złotych. Zostanie on przystosowany przede wszystkim dla pasażerów komercyjnych, dlatego też w planach jest wybudowanie dużego zaplecza z licznymi punktami gastronomicznymi i handlowymi. Potencjalni wykonawcy będą mogli składać oferty do 20 października. Porty Lotnicze chcą wybrać firmę budowlaną do połowy grudnia, zaś sama umowa podpisana zostałaby stycznia przyszłego roku.

- Jest to najważniejszy etap budowy nowego lotniska. Warto podkreślić, że nie są to pieniądze z budżetu miasta, a inwestora. Czekają nas jeszcze kolejne przetargi i kolejne umowy, więc kwota tej inwestycji będzie jeszcze wyższa i na pewno przekroczy pół miliarda – informował europoseł Adam Bielan.

- Do tej pory wszystkie prace, które już są wykonywane to koszt 154 milionów złotych. Zakładaliśmy wstępnie, że budowa lotniska pochłonie kwotę 425 milionów, jednak już teraz wiemy, że zostanie ona znacznie przekroczona. Absolutnie nas to nie martwi. Jest to tendencja, którą widać na rynku budowlanym przy wszystkich inwestycjach - mówił Mariusz Szpikowski, prezes zarządu Państwowych Portów Lotniczych.

Ważna inwestycja w skali całego kraju

Jak podkreśla Mariusz Szpikowski, budowa lotniska w Radomiu jest niezbędna dla poprawienia jakości komunikacji w naszym kraju.

- Lotnisko w Radomiu jest konieczne do tego, aby zapewnić przepustowość regionu radomskiego oraz całej centralnej Polski. Dzięki temu portowi lotniczemu będziemy mogli przekierować tu ruch niskokosztowy, czarterowy i wakacyjny, dzięki czemu lotnisko Chopina w Warszawie będzie mogło się skupić na ruchu przesiadkowym. Sprawi to, że Polska pojawi się na mapie głównych szlaków komunikacyjnych, bez czego nasz kraj traci na znaczeniu - mówił prezes zarządu spółki PPL.

Ekspresowe tempo

Budowa cywilnego lotniska w Radomiu odbywa się w ekspresowym tempie i port będzie gotowy zaledwie dwa lata od przejęcia terenu przez Porty Lotnicze. Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z dwóch do dwóch i pół kilometra. Montowane są również urządzenia nawigacyjne i systemy bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

- Jeżeli uświadomimy sobie, że PPL weszły w posiadanie tego lotniska niecały rok temu i zobaczymy, w jakim jesteśmy dzisiaj miejscu, to nie było jeszcze tak szybko realizowanej inwestycji tego typu w Polsce – dodawał Adam Bielan.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie