Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magiczne słowo "promocja". Zobacz jak ludzie... tracą głowy! (video)

Robert GALIŃSKI [email protected]
- Uważam, że promocje są potrzebne i nie mam złych doświadczeń związanych z zakupem produktów w takiej formie –mówiła nam Agnieszka Górska, spotkana przed jednym z marketów.
- Uważam, że promocje są potrzebne i nie mam złych doświadczeń związanych z zakupem produktów w takiej formie –mówiła nam Agnieszka Górska, spotkana przed jednym z marketów. Szymon Wykrota
Świąteczne zakupy: jak nie dać się nabrać?

Czekamy na Wasze zdjęcia!

Brońmy się razem przed nieuczciwymi promocjami! Jeśli zauważyłeś w sklepie towar promocyjny droższy od zwykłego, albo wątpliwą promocję, zrób zdjęcie z widoczną ceną i przyślij je do nas. Możesz też opisać chwyty marketingowe, których padłeś ofiarą. Przysyłajcie nam zdjęcia i opisy pod adres: [email protected]. Wasze relacje mogą liczyć na publikację.

Triki handlowców

Triki handlowców

Jednym z powszechnie stosowanych trików handlowców, który wciąż działa, jest gratis do towaru głównego. Taki prostym przykładem mogą być wszelkiego rodzaju detergenty. Powszechna zachęta, mówiąca o 30 procentowym prezencie do normalnego opakowania w rzeczywistości okazuję się prezentem, za który zapłacimy podwójnie. Dotyczy to także kosmetyków, czy produktów spożywczych. Są też bardziej wyrafinowane metody Hitem tego sezonu jest zmiana końcówek cen z 99 groszy na 78 lub 87. Dziwne? Otóż wcale nie, bowiem według ekspertów zajmujących się marketingiem i reklamą w supermarketach magia cyfry 7 dotyczy także kupujących.

Promocja to jedno z ulubionych słów klientów i sprzedawców. Pierwsi chcą za wszelką cenę zarobić, a drudzy zaoszczędzić. Już to niesie za sobą pewną sprzeczność. W wielu wypadkach pod słowem promocja kryję się naciąganie lub zwykłe oszustwo.

Jedni z nas lubią przedświąteczny wir zakupów, inni wręcz nienawidzą, ale wszyscy jesteśmy niejako zmuszeni do tego, aby w tym szaleństwie uczestniczyć. Jesteśmy też zewsząd atakowani różnego rodzaju superofertami, które w powszednie dni się nie zdarzają. Okazuje się jednak, że rzeczywistość nie jest taka kolorowa, a powszechnym procederem wśród sprzedających i handlowców jest naciąganie, czy wręcz oszustwo.

POLOWANIE NA JELENIA

Konsumenci właśnie przed świętami najczęściej dają się nabijać w butelkę. To właśnie w tym okresie sklepy nastawiają się na najwyższe obroty oraz wyprzedaż towarów z magazynów przed końcem roku. Handlowcy oferują też największą ilość bubli, czy towaru wybrakowanego. Górują w tych praktykach zwłaszcza sklepy wielkopowierzchniowe, bowiem tam obroty są największe, a wielkie sieci stosują różnego rodzaju promocje i chwyty marketingowe.

Bitwa o przecenione jedzenie w markecie - film internauty

PAMIĘTAJMY O ZASADACH

Według prawa towar czy produkt zakupiony w promocji, podlega takim samym prawom do reklamacji, jak towar zakupiony w normalnej ofercie.

- Promocja jako termin prawny nie funkcjonuje samoistnie w polskiej regulacji prawnej. A zatem produkt zakupiony w takim pakiecie, podlega takim samym zasadom reklamacji, jak zwykły zakup. Do reklamacji można zgłaszać tylko te produkty, czy zakupy, które nie spełniają warunków umowy sprzedaży lub są najzwyczajniej wadliwe - mówi Włodzimierz Zieleziński, miejski rzecznik praw konsumenta przy magistracie w Radomiu.

Demolka sklepu podczas promocji

Jak się bronić?

Jak się bronić?

Specjaliści radzą, aby do zakupów podchodzić z rozsądkiem. Najlepiej jest zrobić dokładną listę zakupów i zarezerwować więcej czasu na odwiedziny sklepów. Warto też poznać swoje prawa i nauczyć się ich dochodzić, zarówno w sklepie, jak i na drodze sądowej. Nie jest to może sposób najbardziej popularny, ale jak do tej pory jedyny skuteczny.

INSPEKTORZY NA TROPIE

O tym jak trudno walczyć z nieuczciwymi praktykami w handlu przekonaliśmy się w radomskiej delegaturze Państwowej Izby Handlowej. Placówka nie zanotowała żadnego wzrostu zgłoszeń o nadużyciach, czy nieuczciwych praktykach w okresie przedświątecznym. Nie oznacza to jednak, że to zjawisko nie występuje.

- Problem nieuczciwych promocji i kłopotów z tym związanym, to temat całoroczny. Oczywiście przed świętami konsumenci są bardziej narażeni na tego typu praktyki i wynika to z natężenia ruchu w sklepach. Nasza inspekcja przeprowadza okresowe kontrole, które mają zminimalizować to zjawisko. Robimy to także na wyraźne sygnały oszukanych konsumentów. W bieżącym roku przeprowadziliśmy jednak tylko jedną tego typu kontrolę - przyznaje Joanna Kołdej, kierownik radomskiego oddziału Państwowej Izby Handlowej.

Wyścig po karpia w promocji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie