Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Mała firma-mały ZUS”. Mają być niższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Janusz Petz
O rządowych planach wobec małych i średnich przedsiębiorców mówi Zbigniew Kuźmiuk, doktor ekonomii i europoseł PiS z regionu radomskiego.

Podczas niedawnej konferencji prasowej ministrowie rozwoju i inwestycji oraz przedsiębiorczości i technologii Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz zadeklarowali, że na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów, zostanie zaakceptowany projekt ustawy pod roboczym tytułem „Mała firma-mały ZUS”. Co to za projekt?

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS z regionu.
Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS z regionu. Fot. archiwum

- Ma być ukłonem w stronę małych przedsiębiorstw. Chodzi zarówno o przedsiębiorstwa już istniejące i płacące pełne obciążenia ZUS-owskie, przyszłych przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć działalność, ale barierą jest wysoka składka na ZUS, a wreszcie o zachęcenie tych działających w szarej strefie, aby zalegalizowali swoją działalność - mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Na czym będzie to polegać? Zasadniczą częścią projektu jest wprowadzenie wyraźnie niższej składki ZUS dla małych firm (stanowiącej około 60 procent tej obecnie obowiązującej). - Chodzi tu o przedsiębiorstwa, których miesięczne obroty nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w warunkach roku 2018 byłaby to kwota 5,25 tysiąca złotych - precyzuje Zbigniew Kuźmiuk.
Jak zaznacza, kwota ta będzie rosnąć corocznie, tak jak będzie podnoszona płaca minimalna (składka ZUS dla takich przedsiębiorstw w 2018 roku nie przekroczyłaby 800 złotych, zaś pełna składka wyniesie blisko 1,3 tysiąca złotych).

Zdaniem ministerstwa rozwoju i inwestycji, to rozwiązanie dotyczyłoby około 330 tysięcy firm zarejestrowanych w naszym kraju (w tym około 10 procent podmiotów zarejestrowanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą).

- W Sejmie kończą się już prace nad tak zwaną Konstytucją dla biznesu, w której jest zawartych także kilka interesujących rozwiązań adresowanych do tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, ale boją się skutków stałych obciążeń, które trzeba ponosić już w momencie jej rozpoczęcia. Przepis mają wejść w życie wiosną tego roku - dodaje Zbigniew Kuźmiuk.

Będzie można prowadzić na przykład działalność nierejestrowa (przychody miesięczne do 50 procent minimalnego wynagrodzenia – a więc w 2018 roku nie wyższe niż 1050 złotych), nie będzie uznawana za działalność gospodarczą (drobny handel, świadczenie drobnych usług). - To próba wyciągania z szarej strefy tych przedsiębiorców, którzy chcieliby mieć jakąś formę ubezpieczenia społecznego - dodaje europoseł Kuźmiuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie