Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Orkiestra Dancingowa zagrała w szydłowieckim Zamku

Mateusz Kaluga
Koncert Małej Orkiestry Dancingowej, na które zaprosiło Muzeum Ludowych Instrumentów, odbył się na Zamku.
Koncert Małej Orkiestry Dancingowej, na które zaprosiło Muzeum Ludowych Instrumentów, odbył się na Zamku. Tomasz Rogala
Dwunastoosobowy skład Małej Orkiestry Dancingowej pod dyrekcją Noama Zylberberga, przeniósł słuchaczy w realia muzyczne stolicy z okresu międzywojnia. Na koncert zaprosiło Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Koncert Małej Orkiestry Dancingowej odbył się w Szydłowieckim Centrum Kultury - Zamek. Dwunastoosobowy skład Orkiestry, którą tego dnia kierował Noam Zylberberg, przeniósł wszystkich przybyłych słuchaczy w realia muzyczne Warszawy z okresu międzywojennego, kiedy stolica Polski chłonęła zewnętrzne wpływy muzyczne z innych krajów.

Zróżnicowana muzyka

Austriackie operetki, nowa muzyka amerykańska, muzyka polska, żydowska i romska, kabarety z Berlina i Paryża - to między innymi dzięki nim urodził się niepowtarzalny styl polskiej muzyki popularnej tego okresu. Powstało wiele ciekawych utworów, niektóre z nich już zapomniane. Teraz powraca zainteresowanie repertuarem międzywojennej Warszawy.

Goście szydłowieckiego koncertu usłyszeli zróżnicowane stylistyczne utwory, jak na przykład „Zakochany księżyc”, „Codziennie inna”, „To nie była miłość” i wiele innych. Niektóre z nich znane są z polskich przedwojennych filmów.

Koncert na Zamku

Po koncercie, w Sieni Radziwiłłów, goście przy poczęstunku dzielili się ze sobą wrażeniami i zwiedzali ekspozycje, następnie udali się do Restauracji Zamku, znajdującej się na parterze na dancing. Wiele par można było zobaczyć na parkiecie, wszyscy znakomicie się bawili. Podczas poczęstunku zebrani goście mieli okazję podzielić się ze sobą wrażeniami, a potem bawić się przy muzyce Orkiestry na dancingu, w restauracji Zamku.

Dalej trwa wystawa

Prezentacja, którą oglądali uczestnicy koncertu, „Sobiescy - zachowane w dźwiękach” ma na celu przypomnienie i przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców, działalności małżeństwa Jadwigi i Mariana Sobieskich. Byli oni wybitnymi polskimi muzykologami, autorami dorobku naukowego o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju polskiej etnomuzykologii, należącej do grona inicjatorów oraz organizatorów powojennej ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, której zadaniem było utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej. Jadwiga Sobieska czynnie uczestniczyła w tworzeniu szydłowieckiego muzeum. Była jednym z autorów scenariusza pierwszej wystawy stałej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Wystawa czasowa „Sobiescy- zachowane w dźwiękach” prezentuje nie tylko dorobek naukowy i rezultaty pracy badawczej i terenowej Jadwigi i Mariana Sobieskich, ale także kolekcję zgromadzonych przez nich instrumentów, które znajdują się w zbiorach muzeum. Wystawa pozwoli również na upowszechnienie zwiedzającym archiwalnych materiałów etnograficznych i etnomuzykologicznych - fotografii i nagrań dokumentujących polski folklor muzyczny dzięki współpracy z Instytutem Sztuki PAN. Na wystawie prezentowane będą również eksponaty użyczone z: Muzeum Instrumentów Muzycznych - Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Sobiescy - zachowane w dźwiękach”, realizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wystawa potrwa do czerwca.

MiG w Explosion. Zespół dał czadu - zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Studniówkowe przesądy. Sprawdź, co zrobić, by dobrze zdać maturę!

Budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie STYCZEŃ 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE – CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

Zobacz też: FLESZ – taśmy Kaczyńskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie