Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Malczewscy. Spotkanie Artystów" to nowa wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
O nowej wystawie mówili dyrektorzy: Leszek Ruszczyki i Adam Duszyk oraz kuratorki ekspozycji :Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.
O nowej wystawie mówili dyrektorzy: Leszek Ruszczyki i Adam Duszyk oraz kuratorki ekspozycji :Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska. Tadeusz Klocek
"Malczewscy. Spotkanie Artystów" to nowa wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Mówiono o niej podczas konferencji prasowej w muzeum w poniedziałek, 30 stycznia. Wernisaż wystawy odbędzie się w piatek, 3 lutego, o godzinie 17, w muzeum, Rynek 11.

"Malczewscy. Spotkanie Artystów" to nowa wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Jak mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, twórczość Malczewskich - Jacka i Rafała - prezentowana jest w nowej odsłonie. Jako spotkanie artystów w Muzeum. - zapowiedział dyrektor Ruszczyk.

Dyrektor Ruszczyk podkreślił też, że ta właśnie wystawa jest pierwszą z wystaw przygotowywanych w jubileuszowym roku 100 - lecia muzeum.

-Razem przygotowujemy 9 wystaw, 12 wydawnictw i dwa koncerty, na które to wydarzenia już dziś wszystkich zapraszamy - mówił Leszek Ruszczyk.

O idei ekspozycji opowiedziały jej kuratorki, Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska., autorki publikacji "Klan Malczewskich".

- Pamiętajmy, że Jacek to akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał - samouk, bon vivant, niespokojny duch…. To będzie spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości - podkreślały panie.

Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój.

- Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy to obaj utknęli w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca - mówiły Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.

Obrazy Jacka pochodzą z ostatniej dekady jego twórczości, natomiast syna Rafała, z początków jego kariery artystycznej.

Trzon ekspozycji stanowią obrazy ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacą obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie czynna do 15 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie