Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Malowane baśnie i sny” - niesamowita wystawa prac Jolanty Walentyny Sobolewskiej w Kozienicach

DL
Od lewej: Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury imienia Bogusława Klimczuka, autorka wystawy Jolanta Walentyna Sobolewska.
Od lewej: Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury imienia Bogusława Klimczuka, autorka wystawy Jolanta Walentyna Sobolewska. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Uroczyste otwarcie niezwykle bogatej i interesującej wystawy „Malowane baśnie i sny” autorstwa Jolanty Walentyny Sobolewskiej odbyło się 9 sierpnia w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wystawę będzie można podziwiać do 20 października.

Wszyscy, którzy nie zdołali przybyć na piątkowe otwarcie wystawy mogą w dalszym ciągu podziwiać dzieła namalowane przez Jolantę Walentynę Sobolewską w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Wernisaż poprowadziły dyrektor Elwira Kozłowska oraz sama autorka prac Jolanta Walentyna Sobolewska.

Dużo gości na wernisażu

Podczas wernisażu pojawili się między innymi zastępca burmistrza gminy Kozienice do spraw technicznych Mirosław Pułkowski, dyrektora GOK w Wierzbicy Sławomira Kucharczyk, krewni i bliscy autorki wystawy, oraz artyści z Grupy Twórczej „VENA”.

Wystawa liczy blisko 70 obrazów. Obrazy cechują się dużą ekspresją kolorów. Prace są barwne, a kolory wyraziste i różnorodne. Motywami, które najczęściej można znaleźć w zbiorze prac Jolanty Walentyny Sobolewskiej są postacie kobiet, gdzie jak sama podkreśla fascynujące jest wyrażanie emocji poprzez twarz. W wystawie nie brakuje również obrazów fantastycznych stworzeń i baśniowych scen oraz krajobrazów. Jak podkreśliła sama autorka barwność prac nie wzięła się z niczego.

- Kolory to życie jest takim moim życiowym motto. Jeżeli chodzi o malarstwo to znajduje się tutaj kilka takich obrazów, gdzie tego koloru jest mniej i są one trochę mroczne. Miałam taki okres w życiu, w którym lubiłam słuchać gotyckiej muzyki. Lubiłam się wtapiać w takie właśnie przestrzenie. Natomiast koniec końców kolor wygrywa, bo on daje radość i jest tętniący, oraz miły dla wszystkich – powiedziała Jolanta Walentyna Sobolewska.

Następnie dyrektor Elwira Kozłowska przedstawiła wszystkim zebranym genezę tego wydarzenia oraz opowiedziała o współpracy z Jolantą Walentyną Sobolewską, która zarządza Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lesznowoli. Mirosław Pułkowski w imieniu gospodarzy Kozienic złożył na ręce autorki symboliczne bajkowe kwiaty. Kolejno Elwira Kozłowska przeprowadziła wywiad z artystką, pytając o jej inspiracje, proces twórczy czy o konkretne prace.

Miłość do baśni

Przybyli goście mieli wyjątkową okazję do głębszego zapoznania się z twórczością artystki. Podczas trwania wernisażu zostało odtworzone wideo, na którym Jolanta Walentyna Sobolewska opowiadała fragment bajki z cyklu „Baśnie pachnące terpentyną SIOSTRY”.

- Zawsze odkąd tylko pamiętam bardzo lubiłam bajki. Jeszcze w dzieciństwie baśń, która mnie bardzo zainspirowała musiałam sobie zilustrować po swojemu mimo tego, że tam w książce były piękne ilustracje Ja myślę że ten temat był dla mnie zawsze tematem, w którym mogłam rozwinąć skrzydła, ponieważ malując takie rzeczy stworzyłam swój własny świat – mówiła Jolanta Walentyna Sobolewska.

Po części oficjalnej nastąpiło losowanie szczęśliwca, który stał się posiadaczem jednej z prac autorki. Dla dwóch kolejnych osób przygotowano kubki z ilustracjami jej autorstwa. Wszyscy obecni na wystawie podziękowali Jolancie Walentynie Sobolewskiej za wspaniałą wystawę. Kolejno autorka złożyła osobiste podziękowanie dla organizatorów, w tym dla plastyk Agnieszki Bieńkowskiej. Kwiaty i gratulacje przekazali jej także licznie przybyli na wernisaż krewni i bliscy. Dalszą część wieczoru stanowiły kulturalne rozmowy przy lampce wina i słodkim poczęstunku o sztuce i o samej wystawie.

O autorce

Jolanta Walentyna Sobolewska – urodziła się 22 maja 1969 r. w Szczytnie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Wydziału Artystycznego - Plastyka. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni artysty malarza Mariana Panka (1994. Praca dyplomowa - cykl obrazów olejnych pt. „Dziesięć portretów psychologicznych pozornie zwyczajnych ludzi”.) Pogłębiając swą wiedzę ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej” w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od marca 2014 r. jest członkiem Związku Artystów Plastyków.

Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkołach oraz jako instruktor malarstwa i grafiki komputerowej w domach kultury. Prowadziła również własną Pracownię Rękodzieła Artystycznego i Ludowego. Organizatorka konkursów, plenerów i wystaw artystycznych współczesnych artystów polskich na terenach podwarszawskich. Inicjatorka powstania prężnie działających galerii: Galerii Wystaw Artystycznych przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, Galerii „Na Górce” i Galerii „Pasaż” oraz Galerii Wystaw Artystycznych „Okno” w gminie Lesznowola. Jako menager kultury od lat zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego i artystycznego. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli. Artystka brała udział w wielu plenerach malarskich oraz prezentowała swe prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie