Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mamucia" wystawa w Zwoleniu. Prehistoryczne rewelacje na Rynku

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Wstęgę przecinali między innymi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia oraz Jan Grudzień
Wstęgę przecinali między innymi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia oraz Jan Grudzień Paweł Nakonieczny
Na Placu Kochanowskiego w Zwoleniu zagościli na stałe…prehistoryczni łowcy. Jak wyglądali, co robili i na co polowali można oglądać na wystawie plenerowej.
Wystawę prezentowała jej współtwórczyni, Elżbieta Nowakowska
Wystawę prezentowała jej współtwórczyni, Elżbieta Nowakowska

Wystawę prezentowała jej współtwórczyni, Elżbieta Nowakowska

Historia tej "prehistorii" zaczęła się w 1983 roku, kiedy to w Zwoleniu w dolinie rzeki Zwolenki Jan Grudzień, pasjonat historii i kolekcjoner osobliwości znalazł na żwirowym wyrobisku ogromny ząb trzonowy. Okazało się, że były to szczątki mamuta. Jan Grudzień zawiadomił archeologów, ci rozpoczęli prace wykopaliskowe. Trwały one osiem sezonów, w tym czasie znaleziono nie tylko kości mamutów, nosorożca włochatego czy innych prehistorycznych zwierząt, ale także ślady neandertalczyków z okresu między 80 tysięcy a 65 tysięcy lat temu.

Myśliwi pozostawili po sobie między innymi krzemienne narzędzia, zgrzebła służące do czyszczenia skór oraz groty włóczni.

Zwoleńskie odkrycia zaliczono do największych i najbogatszych stanowisk paleolitycznych w Polsce.

WYSTAWA

Przez długie lata świadectwem zwoleńskiej prehistorii była ekspozycja w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu z czołowym eksponatem, czyli zębem mamuta a także kamiennymi narzędziami - "pięściakami".
W tym tygodniu staraniem władz miasta i Elżbiety Nowakowskiej, dyrektorki zwoleńskiego muzeum prehistoria prezentowana jest także na zwoleńskim rynku na czterech, dwustronnych tablicach.
Na wystawę składają się między innymi zdjęcia z prac archeologicznych, lokalizacje zwoleńskiego stanowiska na planie miasta i mapie Europy oraz prezentacja rozwoju od neandertalczyka do współczesnego człowieka. Plansze, z krótkimi opisami w języku polskim i angielskim, pokazują też odnalezione szczątki mamuta, bizona i innych zwierząt oraz roślin.

OTWARCIE

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonała jej główna inicjatorka burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, a także dyrektor Państowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Brzeziński, "pierwszy odkrywca" Jan Grudzień oraz archeolodzy, którzy pracowali przy wykopaliskach i którzy przygotowali ekspozycję: Elżbieta Ciepielewska i Andrzej Jacek Tomaszewski. O jej oprawę plastyczną zadbał Jan Żabko-Potopowicz.

Ekspozycja "Prehistoryczni łowcy nad Zwolenką" jest stała, a jej pomysłodawcy mają nadzieję, że będzie cieszyć oczy zwiedzających co najmniej przez kilka najbliższych lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie