Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów w I Liceum Ogólnokształcącym w Kozienicach

marbas
Na finał akcji przygotowano specjalny apel dotyczący osób, których prawa człowieka są łamane.
Na finał akcji przygotowano specjalny apel dotyczący osób, których prawa człowieka są łamane. I LO
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach po raz kolejny uczniowie i nauczyciele dołączyli do akcji Maraton Pisania Listów Amnesty International. Maraton trwał od 5 do 9 grudnia. W tym czasie zostały ręcznie napisane listy w obronie kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Dodatkowo, w piątek 9 grudnia odbył się na sali gimnastycznej apel informujący o tegorocznych bohaterach maraton.

Maraton odbywał się w ramach światowego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Jest to akcja, podczas której uczestnicy jednoczą się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

- Te listy są naprawdę skuteczne. Dzięki zeszłorocznej akcji Yecenia Armenta Graciano została uwolniona z więzienia. Wcześniej skazano ją na podstawie zeznań wymuszonych gwałtem i biciem. Ponad 318 000 osób na świecie napisało list w jej obronie - mówi Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek z I LO.

Finał w Glonie

Na finał tegorocznej akcji w I LO odbył się specjalny apel. Najpierw głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Malec, a następnie uczniowie zaprezentowali bohaterów tegorocznego maratonu. Wśród nich znalazła się: Annie Alfred, która urodziła się z albinizmem. W Malawi żyje około 7 000 – 10 000 osób podobnych do niej. Wszystkim grozi niebezpieczeństwo, a nawet śmierć, z rąk osób, które myślą, że dzięki częściom ich ciała staną się bogaci, Ilham Tohti aktywista z Chin, skazany na dożywocie za pokojowe kwestionowanie polityki chińskiego rządu w stosunku do mniejszości etnicznych, czy Johan Teterissa nauczyciel torturowany i uwięziony za pokazanie tęczowej flagi, symbolu niepodległości prowincji Mluki we wschodniej Indonezji.

Po zakończeniu uroczystego apelu goście, nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do pisania listów. Opiekunowie akcji: Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, Joanna Kuźmińska i Mariola Worobiec zwracały uwagę uczniów na to, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi. - Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa - mówią.

W tym roku społeczność szkolna napisała 800 listów, z kolei 130 przygotowali uczniowie PG nr 1. Do akcji dołączyły również uczennice gimnazjum w Świerżach Górnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie