Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariola Szymczyk, kandydatka na burmistrza Lipska: nasze miasto musi dawać mieszkańcom więcej możliwości rozwoju. Mój program to wiele zmian

Marcin Genca
Marcin Genca
Mariola Szymczyk. Ma 55 lat. Z Lipskiem związana od urodzenia. Magister ekonomii. Studia podyplomowe: geografia, turystyka, hotelarstwo, gastronomia, zarządzanie oświatą. 1990-2006 przedsiębiorca prywatny. Od 1987 roku do 2014roku nauczyciel, doradca metodyczny przedmiotów ekonomicznych i zawodowych w Międzypowiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu z filią w Iłży. Od 2014 roku zastępca burmistrza Miasta i Gminy Lipsko. Ekspert Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zawodach: handlowiec, ekonomista, agrobiznes, rolnik. Mężatka, dwoje dorosłych dzieci.
Mariola Szymczyk. Ma 55 lat. Z Lipskiem związana od urodzenia. Magister ekonomii. Studia podyplomowe: geografia, turystyka, hotelarstwo, gastronomia, zarządzanie oświatą. 1990-2006 przedsiębiorca prywatny. Od 1987 roku do 2014roku nauczyciel, doradca metodyczny przedmiotów ekonomicznych i zawodowych w Międzypowiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu z filią w Iłży. Od 2014 roku zastępca burmistrza Miasta i Gminy Lipsko. Ekspert Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zawodach: handlowiec, ekonomista, agrobiznes, rolnik. Mężatka, dwoje dorosłych dzieci. archiwum prywatne
Już 21 października wybory samorządowe. Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza stolicy powiatu - Lipska. Dziś Mariola Szymczyk, która startuje z list komitetu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jakie ma plany?

Skąd decyzja o kandydowaniu na stanowisko burmistrza Lipska?

Pełniąc funkcję zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Lipsko podjęłam decyzję o kandydowaniu na stanowisko burmistrza. Chciałabym aby Miasto i Gmina Lipsko było bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców, a moje hasło wyborcze to „Z szacunkiem do ludzi”, z którym się identyfikuję.

Czy ma pani doświadczenie samorządowe?

Tak, posiadam doświadczenie samorządowe, pełniąc funkcję zastępcy burmistrza od 10 grudnia 2014 roku.

Co według pani należy zmienić w gminie, a co dobrze funkcjonuje?

Według mnie w naszej, jak i w innych gminach ciągle coś trzeba zmieniać, usprawniać czy poprawiać, aby dostosować do potrzeb mieszkańców i zmieniających się przepisów. Uważam, że bardzo ważną sprawą jest dostosowanie dostępności wejścia do budynku urzędu dla osób z niepełnosprawnościami oraz usprawnienie obsługi petentów poprzez uruchomienie punktu podawczego. Dobrze funkcjonuje kompetentna kadra pracownicza służąca mieszkańcom.

Czego według pani najbardziej potrzebują mieszkańcy?

Mieszkańcy najbardziej potrzebują pracy, bezpieczeństwa, możliwości rozwoju i wypoczynku. Na bezpieczeństwo mieszkańców składa się wiele czynników: drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, monitoring miasta, oświetlenie uliczne, system powiadamiania o zagrożeniach na telefon jak również dobra współpraca ze służbami mundurowymi i medycznymi. Oprócz tego powołałabym Radę Młodzieżową oraz Radę Seniorów. Wsparłabym również powstanie Spółdzielni Socjalnej, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, a także lipskich organizacji pozarządowych.

Ważna z punktu widzenia części mieszkańców jest budowa lub modernizacja strzelnicy powiatowej. Na pewno na wsparcie zasługuje również szkolenie rodziców w zakresie internetu,bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz szkolenie rolników w zakresie składania wniosków, czy wypełniania różnych dokumentów przez internet. Chcę też wspierać Uczniowskie Kluby Sportowe, działające przy szkołach podstawowych w gminie Lipsko. W moim programie wyborczym jest też postulat budowy sezonowego lodowiska oraz tworzenia kolejnych miejsc dla rekreacji i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, czyli place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Jakie inwestycje są pani zdaniem najpilniejsze?

Dla mnie zawsze najważniejszy był i jest mieszkaniec. Dlatego uważam, że najważniejszymi inwestycjami, które chciałabym zrealizować są: uruchomienie Ośrodka Rehabilitacji dziennej dla dzieci i dorosłych, żłobek, Poradnia Diabetologiczna w Lipsku, profesjonalny monitoring w mieście, nowoczesne oświetlenie uliczne LED w mieście i gminie, system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach przez telefon, Klub Pomocy Społecznej „Senior Wigor”, gabinet stomatologiczny w szkole lub dentobus, kino miejskie i modernizacja sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury. Oczywiście priorytetem jest obwodnica Lipska, budowa dróg, chodników, czy ścieżek rowerowych.

W jaki sposób zamierza pani pozyskiwać inwestorów i współpracować z przedsiębiorcami?

Opracowanie i wdrożenie planu zagospodarowania przestrzennego w celu stworzenia możliwości i warunków do inwestowania przez przedsiębiorców. Brak takiego planu zamyka drogę do inwestowania w naszej gminie. W zakresie współpracy z przedsiębiorcami proponuję kilka możliwości , a mianowicie: obniżenie podatku od nieruchomości dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą i przedsiębiorstw rodzinnych, obniżenie podatku od środków transportu w celu przyciągnięcia innych firm transportowych do naszej gminy, co spowoduje większy wpływ do budżetu, powołanie przy gminie Rady Biznesu w celu dobrej współpracy i wsłuchania się w potrzeby przedsiębiorców aby ułatwić im prowadzenie działalności i ich dalszy rozwój.

Jakie byłyby pani pierwsze decyzje jako burmistrza?

Jedną z pierwszych decyzji byłoby wnioskowanie o utworzenie budżetu obywatelskiego. Kolejnym punktem byłoby utworzenie biura projektów, które zajmowałoby się pozyskiwaniem różnych środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej. Następnym byłoby dostosowanie wejścia do urzędu dla osób z niepełnosprawnościami.

Gdzie należałoby szukać oszczędności w budżecie gminy?

Oszczędności w budżecie gminy należałoby szukać w odzyskiwaniu VAT-u z inwestycji. Uważam, że należy przeszkolić pracownika w tym zakresie lub zatrudnić już przygotowanego pracownika, a nie dokonywać zakupu usługi przez firmę zewnętrzną i ponosić bardzo wysokie koszty obsługi, bo 800 tysięcy złotych w ciągu dwóch lat. Oczywiście samo odzyskiwanie VAT jest pozytywne, tylko koszty są zbyt wysokie.

Czy w Lipsku jest potrzebny budżet obywatelski?

Tak, uważam, że budżet obywatelski w Lipsku jest potrzebny, ponieważ mieszkańcy powinni mieć wpływ na przeznaczenie części budżetu gminy. Mieszkańcy sołectw mają już taką możliwość poprzez fundusz sołecki. Gmina powinna być otwarta na potrzeby swoich mieszkańców.

Elementy programu wyborczego Marioli Szymczyk

Zdrowie

Rehabilitacja dzienna dzieci i dorosłych w Lipie-Miklas.

Uruchomienie poradni diabetologicznej w Lipsku.

Uruchomienie Klubu Pomocy Społecznej “Senior Wigor”.

Bezpieczeństwo

Monitoring w mieście. Nowoczesne oświetlenie uliczne LED.

System powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach przez telefon.

Przedsiębiorcy

Obniżenie podatku od nieruchomości dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą i przedsiębiorców rodzinnych.

Opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla Lipska.

Obniżenie podatków od środków transportowych.

Drogi i ulice

Budowa i remonty dróg, chodniki, nowe ścieżki rowerowe.Obwodnica Lipska i droga wojewódzka 747 nowym śladem Lipsko - Iłża.

ZOBACZ TEŻ: Koncert Margaret w Lipsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie