Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: egzamin z wiedzy o społeczeństwie

Antoni SOKOŁOWSKI
Tadeusz Klocek
Czy uczniom uda się rozpoznać na zdjęciu Jerzego Owsiaka i Janinę Ochojską - to było najłatwiejsze pytanie w zestawie, jaki rozwiązywali w poniedziałek maturzyści na przedmiocie wiedza o społeczeństwie.

Matura 2011: WOS - wiedza o społeczeństwie - odpowiedzi, arkusze w serwisie EDUKACJA

Chyba nikt nie miał problemów z rozpoznaniem szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, choć nie znaczy to, że wszystko poszło gładko na egzaminie. Były i takie pytania, które wprawiały w kłopoty zdających.

- Wiedza zdobyta w ciągu ostatnich lat na pewno nam wystarczała - zapewniały Patrycja Łukawska i Ewelina Woźniak, abiturientki liceum "Konarskiego", które pisały poziom podstawowy z wiedzy o społeczeństwie.

MNOGOŚĆ ZWIĄZKÓW

Uczennice i uczniowie mówili, że sporą trudność sprawiło im pytanie o poszczególne związki zawodowe działające w Polsce.

- Nie bardzo mogłem wymyślić jakąś sensowną odpowiedź i napisałem coś o "Solidarności". Czy to pomoże - nie wiem - dodał Adrian Trojanowski, już absolwent klasy III a z X liceum.

Uczniowie i uczennice zdający poziom podstawowy mieli w poniedziałek 120 minut na rozwiązanie wszystkich zagadnień na poziomie podstawowym.

- W druki było za mało pytań zamkniętych, a za dużo tych, na które trzeba było napisać nieco więcej - dodawali licealiści.

Wiedza o społeczeństwie jest jednym z częściej wybieranych przedmiotów na maturze. Maturzyści twierdzą, że obok geografii, czy historii, jest dość łatwym przedmiotem, co nie musi być potwierdzone w praktyce.

MYŚLĄ O STUDIACH

Maturzyści cieszą się, że spora część egzaminów maturalnych już za nimi. W poniedziałek niektórzy zdawali też historię sztuki, a ustnie - język polski. Niektórym zostało jeszcze dwa - trzy podejścia. Powoli uczniowie szkół średnich myślą już o dalszej nauce.

- Może to będą studia w Warszawie, czy Krakowie. Jeszcze dokładnie nie wiem. Wolałabym wyjechać z Radomia - mówi Patrycja Łukawska z klasy III a.

W kolejnych dniach maturzyści zdają następne egzaminy. We wtorek - biologia i historia muzyki, w środę język niemiecki, w czwartek fizyka z astronomią, oraz filozofia, w piątek - geografia i wiedza o tańcu. W przyszłym tygodniu - kolejne egzaminy, choćby język rosyjski. Zakończenie pisemnych matur przewidziane jest na 24 maja, a ustnych na 27 maja. Wyniki będą znane pod koniec czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie