Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014 z matematyki: jak napisali maturzyści z regionu radomskiego (wideo)

Antoni SOKOŁOWSKI
- Zadania, zwłaszcza z ciągów matematycznych, były dość proste – dzielili się uwagami Jan Lewandowski, Tomasz Orczykowski, Maciej Wolak, Mateusz Drużdżel i Rafał Studniarz, maturzyści z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.
- Zadania, zwłaszcza z ciągów matematycznych, były dość proste – dzielili się uwagami Jan Lewandowski, Tomasz Orczykowski, Maciej Wolak, Mateusz Drużdżel i Rafał Studniarz, maturzyści z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Większość maturzystów odetchnęła z ulgą, gdy we wtorek przejrzała arkusz pytań na egzaminie z matematyki. Jednak pierwsze wrażenie mogło zmylić, bo trzeba było się wysilić.

Nie było chyba takiego maturzysty w regionie radomskim, który jeszcze rano we wtorek nie zastanawiał się, czy pytania z matematyki nie pogrzebią całego egzaminu. Wszystko dlatego, że ten przedmiot uważany jest za wymagający.

Matura 2014: [matematyka] ODPOWIEDZI i ARKUSZ PYTAŃ w serwisie EDUKACJA

Już w południe, po wyjściu uczniów pytaliśmy, jak poszło na egzaminie. - W sumie nie było aż tak źle, a trudność zadań była podobna do tych, jakie mieliśmy na próbnej maturze - mówili Jakub i Michał, maturzyści Zespołu Szkół Budowlanych imienia Kazimierza Wielkiego w Radomiu.

Ci uczniowie, którzy pasjonują się matematyką, nie mieli obaw przed egzaminem. - Ja chodziłem do klasy o profilu przyrodniczo - matematycznym, więc dla mnie zadania były proste - powiedział nam Karol, jeden z licealistów z VI LO, który opuścił salę egzaminacyjną.

Jedno z zadań, z jakim mieli trudność abiturienci polegało na znalezieniu obliczeniu czasu i drogi, którą musiał pokonać ojciec z synem, aby dotrzeć na zamek położony na wzgórzu. W czasie obliczeń trzeba było pamiętać, że czas przejścia z góry zamkowej w dół był krótszy od czasu przejścia tej samej drogi pod górę.

- To mogło sprawić komuś kłopot, bo to zadanie było jednym z trudniejszych. Warto było się potrudzić, bo dostawało się za odpowiedź aż pięć punktów - mówili licealiści.

Uczniowie dodawali, że reszta zadań była do przejścia. W arkuszu znajdowało się 25 pytań zamkniętych i 9 zadań otwartych.

Zdający egzamin mają obowiązek przystąpić do trzech egzaminów pisemnych, na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Właśnie w środę uczniowie będą pisać język angielski - najczęściej wybierany na maturze. Ale to nie koniec egzaminów, bo można też zdawać także przedmioty na poziomie rozszerzonym.

- Mam jeszcze chemię, biologię, fizykę, angielski - wyliczała wczoraj jedna z maturzystek.

Ponadto maturzysta może sobie wybrać nawet też sześć przedmiotów dodatkowych, na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Uczeń wybiera egzamin z: chemii, biologii, fizyki i astronomii, geografii, historii, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu, historii muzyki, informatyki, filozofii, łaciny i kultury antycznej, języków mniejszości. Te wybierane przedmioty maturzysta dobiera sobie pod kątem przyszłych studiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie