Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 z języka polskiego w regionie radomskim [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

wit
Piotr Zawodnik (z lewej) i Tomasz Jabłoński, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu zdecydowali się na rozprawkę „Praca - pasja czy obowiązek” na podstawie fragmentu tekstu Anthony'ego de Saint-Exupéry „Ziemia, planeta ludzi".
Piotr Zawodnik (z lewej) i Tomasz Jabłoński, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu zdecydowali się na rozprawkę „Praca - pasja czy obowiązek” na podstawie fragmentu tekstu Anthony'ego de Saint-Exupéry „Ziemia, planeta ludzi". Jarosław Kwiatkowski
Nie było trudne, chyba dobrze poszło. Tak większość uczniów radomskich szkół oceniło pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W czwartek maturzyści z całej Polski o godzinie 9 rozpoczęli test pisemny z polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin podstawowy z polskiego trwał maksymalnie 170 minut. Większość uczniów wychodziła przed czasem.
- Jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że poszło mi całkiem dobrze – mówi Piotr Zawodnik z klasy 4 ML (Mechanik Lotnictwa) w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu.

Mamy już ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE matury 2017 z języka polskiego [poziom podstawowy] - PUBLIKUJEMY JE
TUTAJ [b]ZOBACZ - ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE MATURY 2017 Z JĘZYKA POLSKIEGO [PODSTAWA ROZSZERZENIE]

Z podobnymi odczuciami po pierwszym etapie najważniejszego w życiu egzaminu wyszedł Bartłomiej Kuroś, także uczeń 4 ML.
- W piątek zdajemy pisemną matematykę następnie dwa dni oddechu i egzaminy ustne – mówi Bartłomiej.
W tym roku na „polskim” uczniowie mieli trzy teksty źródłowe: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu i tekst „Milczenie” o zanikaniu języków.

Musieli odpowiadać na konkretne pytania do tych tekstów, na przykład wymienić dwie przyczyny zanikania języków podanych w tekście, wymienić przyczyny zdziwienia Sienkiewiczem, dlaczego porównuje się zanik języków do zanikania różnorodności biologicznej, jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa.

Maturzyści musieli również przypasować słowa do definicji, na przykład: elegant, fenomen. Mieli podane zdanie i mieli wybrać czy jest ono przydawkowe czy okolicznikowe i uzasadnić swój wybór. Jednym z zadań było również streszczenie tekstu o Henryku Sienkiewiczu.

Uczniowie mieli też napisać rozprawkę „Praca - pasja czy obowiązek” na podstawie fragmentu tekstu Anthony'ego de Saint-Exupéry „Ziemia, planeta ludzi" lub przeanalizować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.

W radomskiej „Samochodówce” egzamin zdawało 57 uczniów z czterech klas. Większość pytanych przez nas uczniów zdecydowała się napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu „Ziemia, planeta ludzi”.

- Na razie trudno cokolwiek mówić jak poszło naszym uczniom. Ci, którzy opuścili salę egzaminacyjną twierdzą, że dali radę – uśmiecha się Anna Stańczyk, dyrektor „Samochodówki”.

Do matury w całym kraju przystąpiło około 284 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. W nowym systemie każdy uczeń, oprócz trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego, które musi zdać na poziomie podstawowym ma obowiązek pisać egzamin z minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

W piątek, 5 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z wiedzy o tańcu (zdawany tylko przez z maturzystów z wcześniejszych roczników zdających maturę według starych zasad).

Na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano egzamin na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia. Egzamin z języka niemieckiego będzie 11 maja, z języka rosyjskiego - 17 maja, z języka francuskiego - 19 maja, z języka hiszpańskiego - 22 maja, z języka włoskiego - 23 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 24 maja.

9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej; 10 maja: rano - z wiedzy o społeczeństwie, po południu - z informatyki; 12 maja: rano - biologii, po południu - z filozofii; 15 maja: rano - z historii, po południu - z historii sztuki; 16 maja: rano - z chemii, po południu - z geografii, 18 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z historii muzyki.

Nie ma tradycyjnych ocen z przedmiotów na maturze, jedynie szacunek procentowy. By pozytywnie przebrnąć przez egzamin, uczeń musi zdać na przynajmniej 30 procent. Jednak dla ambitnych 30 procent, to zdecydowanie za mało na start na dobre studia. Z takimi ocenami mogą zapomnieć o renomowanych warszawskich, czy krakowskich uczelniach. Dlatego niektórzy maturzyści z ubiegłych lat, którzy już zdali egzamin, podchodzą ponownie do matury, by mieć lepszą ocenę.

- Wybieram się na Wojskową Akademię Techniczną, bądź inną wojskowa uczelnię, dlatego zależy mi na zdać maturę na znacznie więcej niż 30 procent. Ma nadzieję, że polski poszedł mi dobrze, pisałem rozprawkę na temat „Praca - pasja czy obowiązek” na podstawie fragmentu tekstu Anthony'ego de Saint-Exupéry – mówi Piotr Zawodnik, uczeń „Samochodówki”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie