Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 w Radomiu. Matematyka na poziomie rozszerzonym

Sok
Jednym ze zdających matematykę rozszerzoną w VI LO w Radomiu był Szymon Szymczyk.
Jednym ze zdających matematykę rozszerzoną w VI LO w Radomiu był Szymon Szymczyk. Tadeusz Klocek
Z poważnymi minami wychodzili maturzyści w czwartek, po zakończonym egzaminie z rozszerzonej matematyki. - Na tym poziomie zadania są bardziej złożone, trzeba wykazać się większą wiedzą - mówiła jedna z maturzystek opuszczających szkołę.

Rozszerzony poziom z matematyki okazał się dużo poważniejszym zadaniem, niż na przykład egzamin, jaki był wcześniej z matematyki, ale na poziomie podstawowym.

Matura matematyka rozszerzenie 2019. Odpowiedzi i arkusz CKE z poziomu rozszerzonego matury z matematyki 9.05.2019

- Dzisiejsze zadania nie były łatwe, poziom trudności był podobny do matur z ubiegłego roku. Dla mnie zaskoczeniem było może jedno zadanie - powiedział Szymon Szymczyk, absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Egzamin we wtorek trwał trzy pełne godziny. Rozszerzoną matematykę zdawali ci uczniowie, którzy przymierzają się głównie na kierunki techniczne, ale także i na medycynę.

- W VI liceum na 116 maturzystów matematykę rozszerzoną na maturze zdaje 91 uczniów. Ci uczniowie, którzy już wyszli z sali mówili, że zadania były trudne. Akurat w naszym liceum większość uczniów miała więcej zajęć z matematyki. Uczniowie mówili, ze jeśli ktoś przykładał się do nauki, powtarzał materiał, uczył się, to mógł sobie poradzić z maturą - Powiedział Romuald Lis, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego.

Kombinatoryka zaskakuje

Jak przyznał Szymon Szymczyk, jeden ze zdających, co roku zaskoczeniem w arkuszu zadań jest kombinatoryka.

- Wszystkie inne działy, jak choćby optymalizacja, były dość łatwe. Z kolei w kombinatoryce nie ma ustalonych schematów - dodał maturzysta.

Inni maturzyści przyznawali, że pamiętają arkusze maturalne z ubiegłych lat, które wcześniej rozwiązywali i poziom trudności tegorocznej matury był mniej więcej taki sam.

Jedno z zadań do rozwiązania w arkuszu brzmiało: mamy pięć liczb: 1, 3, 5, 7, 9. Trzeba było wylosować z tego zbioru każdą możliwą liczbę bez powtarzania i policzyć ich sumę.

- Chcemy zdawać na Politechnikę Warszawską, inni z liceum przymierzają się na Politechnikę Łódzką i dlatego potrzebna nam rozszerzona matematyka, by mieć więcej punktów - mówili abiturienci.

Kolejne wyzwania

Maturzyści cieszą się, że spora część egzaminów maturalnych już za nimi. Przed nimi te egzaminy, które sami sobie wybierali.

- Niektórzy nasi absolwenci nie muszą zdawać części egzaminów, bo znakomicie sobie poradzili na konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Takich osób mamy co roku około 30 i oni mają już zdane w ten sposób matury na sto procent na przykład z chemii, historii, czy wiedzy o społeczeństwie - dodaje Romuald Lis.

Odpowiedzi na portalu

W pierwszym tygodniu odbywają się najważniejsze egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Aż do 23 maja odbędą się matury między innymi z biologii, chemii, historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie.

Long&Junior w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z sobotniej imprezy!

Freaky Boys w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie