Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie wolny od koronawirusa. Kolejnny oddział już pracuje

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
W szpitalu na Józefowie nie ma zakażeń. Pracę wznowił oddział wewnętrzny II.
W szpitalu na Józefowie nie ma zakażeń. Pracę wznowił oddział wewnętrzny II. Tadeusz Klocek
Już od miesiąca w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym nie zanotowano przypadku zachorowania na koronawirusa. Placówka cały czas wykonuje jednak testy. Swoją działalność wznowił natomiast oddział wewnętrzny II.

Szpital systematycznie wykonuje badania personelu i pacjentów pod kątem obecności SARS-CoV-2. Dzięki temu nieustannie prowadzony jest monitoring zakażeń. Można szybko wychwycić osobę z koronawirusem i odizolować ją. Od 25 lutego do 20 maja br. wykonano 6380 testów u personelu szpitala, a 1977 u pacjentów, co daje sumę ponad 8300 badań.

Rygory dla pacjentów

Po przerwie pracę wznowił oddział wewnętrzny II. Obecnie na 17 oddziałach leczonych jest 378 pacjentów. Na jedynej porodówce w mieście, która działa w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, w okresie od 1 do 20 maja urodziło się 74 dzieci, a na oddziale ginekologiczno-położniczym hospitalizowanych było 159 pacjentek.

- Nie bez znaczenia są również zastosowane przez szpital rygorystyczne zasady epidemiologiczne, m.in. wstępna selekcja pacjentów w namiotach ustawionych przed szpitalnym oddziałem ratunkowym, testy na koronawirusa pacjentom przyjmowanym na oddziały, nieustanny monitoring temperatury ciała osób wchodzących do szpitala, zakaz odwiedzin pacjentów i ograniczony do maksimum ruch w szpitalu. Chcemy nadmienić, że działalność naszego szpitala na tle pandemicznej rzeczywistości jest dużo trudniejsza niż szpitali jednoimiennych, ponieważ nasza placówka musi traktować każdego pacjenta jako podejrzanego o zakażenie, a do szpitali jednoimiennych, takich jak szpital przy ulicy Tochtermana w Radomiu, w którym przebywa kilkudziesięciu chorych, trafiają już zdiagnozowani pacjenci. Dlatego musimy podejmować szereg działań w celu wykluczenia zakażenia u pacjentów zgłaszających się do nas. Jest to bardzo duże utrudnienie dla ogólnego procesu leczenia, jednak cały personel jest zdeterminowany do tego, by zapewnić bezpieczeństwo oraz jak najwyższy poziom leczenia radomian i mieszkańców okolicznych gmin - mówi Karolina Gajewska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Placówka ma również otrzymać wsparcie finansowe w postaci 50 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego na budowę śluz izolacyjnych w ramach walki z COVID-19.

Pomoc ludzi dobrej woli

Szpital w trudnym czasie otrzymał pomoc od osób dobrej woli, w postaci własnoręcznie szytych maseczek ochronnych, przyłbic, płynów do dezynfekcji, rękawiczek, kombinezonów, artykułów spożywczych czy napojów. Kilka tysięcy sztuk profesjonalnych środków ochrony osobistej oraz niezbędny sprzęt medyczny i urządzenia do odkażania placówka otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Prywatne firmy m.in. sprzęt do bezdotykowej dezynfekcji rąk oraz szybkie i skuteczne urządzenie do odkażania powietrza i powierzchni działające na bazie lamp UVC.

Wolontariusze z fundacji Młodzi Radom na czele z księdzem Mariuszem Wilkiem z Duszpasterstwa Akademickiego przygotowali pracownikom medycznym około trzy tysiące posiłków. Ciepłe i pożywne obiady przywoziła również jedna z renomowanych restauracji w Radomiu, a sponsorowały je radomskie przedsiębiorstwa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie