Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu obchodził jubileusz 20-lecia działalności. Rocznie przyjmuje się tam około 37 tysięcy pacjentów

MAG
W piątek, 5 października liczni pracownicy, lekarze i goście obchodzili jubileusz 20-lecia istnienia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, zwanego od lat potocznie szpitalem na Józefowie.

Dzień wcześniej uroczystą mszę świętą w intencji pracowników i pacjentów placówki odprawił biskup radomski Henryk Tomasik. Piątkowe uroczystości zgromadziły byłych i obecnych lekarzy, pielęgniarki, pracowników obsługi i administracji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Bardzo wielu gości

Nie zabrakło też gości, wśród których znalazł się wicemarszałek Senatu Adam Bielan, posłanki Anna Kwiecień i Anna Maria Białkowska, radni wojewódzcy Jan Rejczak i Zbigniew Gołąbek, związana od lat ze szpitalem Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca sejmiku mazowieckiego czy wicemarszałek Rafał Rajkowski. Byli przedstawiciele władz Radomia, dyrektorzy szpitali i placówek służby zdrowia i wielu innych gości.

- Wprawdzie według naszych wyliczeń szpital przyjmuje rocznie około 37 tysięcy pacjentów, ale wliczając w to poradnie specjalistyczne i przychodnie, rocznie przyjmujemy 80-100 tysięcy pacjentów - mówił nam Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - Dziś, mimo wielu trudności, udaje nam się zapewniać opiekę medyczną dla pacjentów z całego regionu oraz inwestować w najnowocześniejszy sprzęt i wyposażenie medyczne, a przede wszystkim w najlepszych, sprawdzonych lekarzy, pielęgniarki i położne.

Medale i dyplomy

Tego dnia honorowe medale Pro Mazovia, nadawane przez Adama Struzika, marszałka Mazowsza, odebrali w pierwszej kolejności profesor Jerzy Szaflik, twórca oddziału okulistyki tego szpitala i krajowy konsultant w tej dziedzinie. Medal otrzymał też anestezjolog, doktor Tadeusz Lewandowski, pierwszy ordynator oddziału anestezjologii, czy doktor Andrzej Szmigiel, który od samego początku istnienia szpitala jest ordynatorem ortopedii. Otrzymała go również Bożenna Pacholczak, która jest obecnie dyrektorem do spraw ekonomicznych i finansowych tej placówki.

Dyplomów gratulacyjnych od marszałka wręczono tak dużo, że ich laureaci, czyli lekarze, pielęgniarki i położne oraz pracownicy szpitala, musieli ustawiać się na scenie szpitalnej auli w grupach po kilkanaście osób.

Narodziny w bólach

Dzieje tej placówki medycznej szpitala zaczynają się w 1981 roku, kiedy rozpoczęto budowę szpitala w radomskiej dzielnicy Józefów. To było wówczas wielkie wydarzenie dla ówczesnego województwa radomskiego. W tamtym czasie marzeniem było osiągnięcie wskaźnika wysokiej liczby łóżek na 1000 mieszkańców. Niestety, w warunkach kryzysu gospodarczego, budowa szpitala postępowała powoli, napotykała na liczne trudności. Przełomowy okazał się rok 1995 i 1996, a więc już po upadku komunizmu, kiedy tempo budowy szpitala uległo przyspieszeniu. W nowych czasach to nie liczba łóżek wyznaczała poziom lecznictwa, ale możliwości szybkiej diagnostyki i wysokospecjalistycznego leczenia.

Szpital na Józefowie zaczął działalność od 1995 roku, ale dopiero w 1998 rozpoczęły działalność Poradnie Diagnostyki Kardiologicznej, Ginekologiczna, czy Zakładowa, a sama placówka została przekształcona w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej pod nazwą Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

Największy w regionie

Dziś spółka Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zarządza największym szpitalem w południowej części województwa mazowieckiego. Do dyspozycji pacjentów ma 760 łóżek szpitalnych, a pomoc dla pacjentów jest udzielana w 21 oddziałach szpitalnych, gdzie rocznie leczy się około 37 tysięcy pacjentów. Jako jedyna placówka na tym obszarze leczy pacjentów wymagających interwencji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych, diagnostyki i leczenia z zakresu onkologii klinicznej, chirurgii dziecięcej oraz otolaryngologii.

Szpital posiada blok operacyjny z dziewięcioma nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi. Jego wizytówką jest niedawno oddana sala hybrydowa, czyli miejsce, gdzie można dostosować wyposażenie sali operacyjnej do różnego rodzaju zabiegów.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie