Temat wolności to od kilku lat jeden z głównych tematów eksplorowanych przez mieszkającą we Francji polską artystkę Elżbietę Cieślar.
Swoje badania rozpoczęła od odnalezienia cytatów wielkich myślicieli i filozofów - od Arystotelesa do czasów współczesnych - którzy mówią o wolności i zniewoleniu - mówi Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny "Elektrowni". - Wypowiedzi te postanowiła skonfrontować z przemyśleniami na temat wolności swoich przyjaciół, znajomych, sąsiadów a także przypadkowo spotkanych ludzi. W tym celu opracowała ankietę artystyczną, którą wśród nich przeprowadza.
Pierwszy etap swojego projektu zrealizowała w 2010 roku we Francji we wsiach otaczających miasto Die w regionie Drom, gdzie obecnie mieszka.
Jego rezultatem było powstanie instalacji złożonej z wydrukowanych na płótnie wypowiedzi Francuzów na temat wolności i eksponowanej między innymi, w 2010 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Część druga tego projektu będzie zrealizowana w formie wizyty studyjnej na przełomie sierpnia i września 2013 r. w Przysusze - dawnej siedzibie rodziny Elżbiety Cieślar - i okolicznych miejscowościach.
Etap ten zakończy wystawa, którą Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zrealizuje w 2014 roku.
Elżbieta Cieślar, z domu Dembińska, urodziła się w 1934 r. w Warszawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza.
Po studiach pracowała jako projektant przemysłowy. Sygnowała prace wspólnie ze swoim mężem Emilem Cieślarem. Początkowo prowadzili badania formalne (oddziaływania przestrzenne form, oddziaływania wizualne struktur).
Gdy w 1973 roku rozpoczęli prowadzenie galerii Repassage w Warszawie, ich zainteresowania przesunęły się w stronę społecznego oddziaływania obiektów rzeźbiarskich i nawiązania kontaktu z odbiorcą.
Tworzyli również prace i podejmowali działania o wymowie politycznej.
W 1978 r. Cieślarowie wyjechali na stałe do Francji.
Organizowali akcje kontestacyjne o wymowie politycznej. Tworzyli obiekty, instalacje i performance.
Kontynuowali również projekty artystyczno-społeczne.
Elżbieta Cieślar w ostatnim okresie zajmuje się realizacją obiektów rzeźbiarskich w drewnie, których dopełnienie stanowi kontakt z człowiekiem - uruchamiającym obiekt lub wypełniającym rzeźbę swym ciałem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?