Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprosiło na wernisaż wystawy Poli Dwurnik "Kości i pióra"

Barbara Koś
Oto bohaterowie wernisażu: Pola Dwurnik i Igor Bloch (z kwiatami) oraz Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej i wiceszefowie Elektrowni:  Wioletta Kotkowska i Łukasz Rudecki.  Więcej z wernisażu na kolejnych slajdach.
Oto bohaterowie wernisażu: Pola Dwurnik i Igor Bloch (z kwiatami) oraz Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej i wiceszefowie Elektrowni: Wioletta Kotkowska i Łukasz Rudecki. Więcej z wernisażu na kolejnych slajdach. Joanna Gołąbek
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 zaprosiło w piątek, 25 lutego, na wernisaż wystawy Poli Dwurnik "Kości i pióra".

"Kości i pióra "to pierwsza w Radomiu indywidualna wystawa Poli (Apolonii) Dwurnik, a zaprezentowane na niej prace artystki wzbudziły duże zainteresowanie licznie przybyłych na wernisaż widzów.

Artystkę i wszystkich gości powitał w imieniu Elektrowni Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej. Obecni byli też wiceszefowie Elektrowni, Łukasz Rudecki i Wioletta Kotkowska.

Pola Dwurnik dziękowała za możliwość pokazania swych obrazów w Elektrowni i przedstawiła koncepcje ekspozycji. O sztuce Poli Dwurnik mówił też kurator wystawy, Igor Bloch.

Artystyczna para otrzymała piękne wiązanki kwiatów. I przystąpiono do zwiedzania wystawy umieszczonej w głównych salach elektrowni.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia galerii

Już pierwsze spojrzenie na obrazy artystki każe się domyślać niezwyczajności tych dzieł. Przede wszystkim zwraca uwagę bogata, czasem bardzo ostra kolorystyka. Agresywna zieleń, żółć, szarość i błękit walczy o lepsze z czerwienią, kolorem mocno niebieskim i bordo i bielą. Jest naturalnie i czerń. Z tych barw dopiero wyłaniają się niesamowite kształty i figury, wywodzące się z iście piekielnych bram. .

Jakże trafne wydaje się spostrzeżenie krytyków: "Z obrazów Poli Dwurnik emanuje przyjemność, jaką artysta czerpie z procesu tworzenia, kompozycje są starannie przemyślane, a zestawienia kolorystyczne wyrafinowane. Wszystko to czyni pięknym i pociągającym wizerunki, u których podstaw stały ból, męczeństwo i strach. Tym samym malarka przywraca wiarę w niesłabnącą siłę figuratywnego narracyjnego malarstwa."

Zaprezentowane obrazy pochodzą z trzech cykli. Pierwszy cykl "Nokturny" to nigdy niepokazywane w Polsce alternatywne autoportrety.

Bodźcem do ich powstania był wypadek na nartach w 2002 roku, na skutek którego w kręgosłup artystki wprowadzono cztery tytanowe śruby. Kilka miesięcy później powstał pierwszy autoportret oparty na zdjęciu rentgenowskim.

Wizerunki artystki, a z czasem także innych portretowanych, przedstawione są poprzez fragmenty szkieletu i kości. Scenografię buduje zaś przypominająca kosmos głęboka czerń.

Kolejny cykl "Apolonia" inspirowany jest żywotem imienniczki artystki - męczennicy i świętej kościoła. W powstających od kilku lat pracach na papierze i na płótnie Pola Dwurnik multiplikuje wizerunek heroicznej Aleksandryjki, nie po raz pierwszy czerpiąc z bogactwa ikonografii chrześcijańskiej i nadając jej aktualny wymiar.

Portrety świętej stają się pretekstem, aby wrócić do legendy o świętej, której los dzielą również współczesne kobiety.

Ostatni cykl to powstałe specjalnie na wystawę wielkoformatowe olejne papugi z Serii Głównej, które także nawiązują do tego, co znamy z kultury i literatury. Ich pierwowzorem jest papuga Loulou - przyjaciółka, powierniczka, w końcu uosobienie Boga i potwora - należąca do starej i samotnej Félicité z opowiadania "Prostota serca" Gustave’a Flauberta.

Ta wspaniała wystawa czynna będzie do 10 kwietnia.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia galerii

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie