Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazury. Pasym i okolice - świetne miejsce na letni wypoczynek

Marzena Kądziela [email protected]
Miejski ratusz w Pasymiu
Miejski ratusz w Pasymiu Marzena Kądziela
W Pasymiu, najstarszym mieście Mazur, czas płynie powoli. Jeśli ktoś się spieszy, na pewno jest turystą, albo... filmowcem, który kręci zdjęcia do "Domu nad rozlewiskiem" czy dalszych jego części. Sklepikarze czekają na klientów, smażalnie na amatorów ryb. Dla znerwicowanych mieszczuchów Pasym i jego okolice są idealne do odpoczynku.

[galeria_glowna]

Tuż za rynkiem kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIX wieku.
Tuż za rynkiem kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIX wieku. Marzena Kądziela

Tuż za rynkiem kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIX wieku.
(fot. Marzena Kądziela)

TROCHĘ HISTORII

Najpierw była tu wioska biskupstwa warmińskiego, Henryków, założona w 1336 roku. Potem miejscowość zajęli Krzyżacy i to właśnie oni, w 1386 roku podnieśli wioskę do rangi miasta nadając mu nazwę Passenheim. I aż trudno dziś uwierzyć, że miasteczko było ważnym ośrodkiem handlowo - rzemieślniczym z browarem, młynem, gorzelnią, warsztatami rzemieślniczymi, zajazdami, karczmami, kamienicami w rynku i ratuszem.

Różnego rodzaju klęski i wojny spowodowały upadek Pasymia, który należał do wielu właścicieli. Pod koniec XVI wieku wybuchł tu pożar, który strawił niemal całe miasteczko. Zostało zaledwie dziewięć domów, zamek i kościół ewangelicki. Zamek rozebrano w 1615 roku na budowę ratusza. Początek XVIII wieku przyniósł kolejne nieszczęście - epidemię dżumy, która zabrała do grobów 200 osób. Sto lat później splądrowały Pasym wojska cesarza Napoleona, a chwilę potem kolejna epidemia, tym razem cholery, zdziesiątkowała mieszkańców.

Przełom wieków XIX i XX to dobry okres dla miasta - powstają drogi, kościół, szpital, straż pożarna, gazownia, mleczarnia, szkoła, sąd grodzki, wodociąg z wieżą ciśnień i łaźnią miejską. Po pierwszej wojnie światowej Pasym postawił na turystykę. Pierwszy ośrodek sportów wodnych nad rzeką Kalwą zbudowano w 1923 roku, potem powstały pensjonaty, hotel, restauracja. Druga wojna zniszczyła Pasym w 30 procentach. W 1946 roku nastąpiła degradacja miasteczka do rangi wsi. Prawa miejskie Pasymowi przywrócono dopiero w 1997 roku.

W latach 70. XX wieku nad jeziorami Kalwa, Leleskim i Saskiem zaczęły powstawać liczne pola namiotowe i ośrodku wczasowe. W latach 90. większość z nich podupadła, podobnie jak zakłady pracy w samym miasteczku.

Mazury. Pasym i okolice - świetne miejsce na letni wypoczynek
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

PRZYSTAEK PRZY MAPIE

W centralnym punkcie miasta stoi ratusz z 1855 roku. Przy rynku kolorowe, nieco wyblakłe, ale mające dusze kamienice. Są dwie smażalnie ryb (najlepsze okonie w barze U Jasnego), restauracja, sklepy spożywcze i wielka tablica pokazująca mapę gminy Pasym. Koniecznie trzeba się przy niej zatrzymać, bo dopiero wtedy widać, jak cudowne położenie ma miasteczko zamieszkałe obecnie przez 2600 osób. Z każdej strony jeziora i lasy - można wybierać i przebierać, gdzie zamieszkać, gdzie wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Pani sprzedająca w kiosku chętnie doradzi, bo doskonale zna okolicę.

Najpierw jednak trzeba pospacerować po uliczkach w poszukiwaniu pozostałości murów obronnych z XIV wieku, kościoła ewangelicko - augsburskiego z XIV wieku ze starymi organami, na których grywają podczas koncertów najwięksi organiści. Znad zieleni wyłania się piękna wieża ciśnień z początku XX wieku, a nad domami góruje strzelista wieża z czerwonej cegły kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIX wieku.

Mazury. Pasym i okolice - świetne miejsce na letni wypoczynek
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

SCENY Z SERIALU NA ULICACH PASYMIA

Kto oglądał serial "Dom nad rozlewiskiem" czy "Miłość nad rozlewiskiem", pamięta kolorowe kamieniczki i wąskie uliczki miejskie. Niektóre z nich prowadzą wprost do jeziora. Właściciel lodziarni wspomina czasy, gdy naprzeciwko jego lokalu działali przez wiele dni filmowcy. - To było wielkie wydarzenie dla nas - mówi. - Wielu mieszkańców zagrało w filmie. To była fajna przygoda. Szkoda, że zdjęcia do kolejnej serii są kręcone nie w Pasymiu, ale w Ostródzie.

Od miejscowych dowiadujemy się także o pensjonacie Małgorzaty Kalicińskiej, pisarki, której powieści stały się kanwą dla serialu. Jedziemy starą, wąską drogą na Dźwierzuty i po 10 kilometrach zjeżdżamy w szutrowy trakt na Budy. Po kilkuset metrach znad pasa zieleni wyłania się dach dawnej stajni folwarcznej, w której autorka urządziła pensjonat. Tam ponoć powstawały karty popularnych książek. Pisarka splajtowała, a kilka lat temu majątek, w którym po wojnie był PGR, kupiła rodzina z Warszawy. Jest tu pałacyk, w którym po remoncie ma być elegancki pensjonat i Słońce Mazur - domki kampingowe na rozległej łące otoczonej lasem i wodą. Raj. Cisza, spokój, telefony często nie mają zasięgu. Rewelacja!

Mazury. Pasym i okolice - świetne miejsce na letni wypoczynek
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

WĘDRÓWKI PIESZE I ROWEROWE

Przez lasy wokół Pasymia prowadzi wiele szlaków turystycznych. Niektóre po skarpach, z których przez drzewa widać jeziora. Nie ma tu motorówek czy hałaśliwych skuterów wodnych. Od czasu do czasu dostrzegamy jedynie łódkę, na której z ogromną cierpliwością siedzą wędkarze.

Odwiedzamy Elganowo z płatną plażą (3 zł), wieś Leleszki położoną nad czyściutkim jeziorem Leleskim, gdzie swe domy ma wielu warszawiaków. Szukamy uroczego jeziora Kośno ulubionego przez amatorów samotności, wędrujemy po wioskach z letniskami. Sympatyczna sprzedawczyni z jedynego w Elganowie sklepu opowiada, jak przed laty za niewielkie pieniądze osoby, przede wszystkim z Warszawy, kupowały działki nad jeziorem. Niektórzy przyjeżdżają tu od ponad 20 lat, nie tylko latem, ale także na weekendy w innych porach roku, bo, jak twierdzą, tylko na Mazurach można odzyskać psychiczną równowagę po codziennym nerwowym życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mazury. Pasym i okolice - świetne miejsce na letni wypoczynek - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie