Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediacja ze sprzedawcą - zobacz gdzie szukać pomocy w radomskim

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zamiast występować do sądu przeciw sprzedawcy można poprosić inspekcję handlową o negocjacje

Gdzie szukać PIH

Gdzie szukać PIH

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie ma siedzibę przy ul. Sienkiewicza 3, tel. (22) 826-18-30, 826-42-09, fax. 826-21-95, e-mail: [email protected].
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Radomiu znajduje się przy ul. Żeromskiego 53, tel. (48) 362-71-21 fax. 362-71-21 e-mail: [email protected]

Po co drzeć koty? Można rozwiązać konflikt między przedsiębiorcą a konsumentem polubownie i to bez ponoszenia zbędnych kosztów. Wystarczy zgłosić się do Inspekcji Handlowej i poprosić o mediację.

W jakich konkretnie przypadkach jest to przydatne? Gdy na przykład po wymianie okien w naszym domu stwierdzimy, że fachowcy wadliwie zamontowali parapet zewnętrzny i w czasie deszczu woda przedostaje się do mieszkania. Reklamacja usługi nie jest uwzględniana, a my nie mamy pieniędzy na kosztowne sprawy sądowe. Wtedy można jeszcze zgłosić się po pomoc do inspekcji handlowej.

Czym jest mediacja? To postępowanie zmierzające do polubownego rozwiązania sprawy. W postępowaniach prowadzonych przez inspekcję handlową biorą udział: konsument i przedsiębiorca - jako strony oraz mediator - jego zadaniem jest jedynie ułatwienie rzeczowej dyskusji, nie przedstawia propozycji rozwiązań i nie rozstrzyga sporu. Ostateczne rozwiązanie problemu zależy tylko i wyłącznie od stron.

10 tysięcy spraw

10 tysięcy spraw

W zeszłym roku do Inspekcji Handlowej wpłynęło 10 tysięcy wniosków o mediacje. Najwięcej problemów konsumenci mieli z artykułami przemysłowymi, sprzętem AGD i RTV, meblami i komputerami. Wśród usług dominowały usługi remontowo-budowlane i pralnicze. Niemal 7 tysięcy mediacji zakończyło się pozytywnie dla konsumentów.

Mediację inspekcja wszczyna z reguły na wniosek konsumenta lub z urzędu jeżeli wymaga tego interes słabszego uczestnika rynku. Na taki sposób bezpłatnego załatwienia sporu muszą zgodzić się wszyscy uczestnicy. Muszą liczyć się jedynie z koniecznością poniesienia kosztów opinii o jakości produktu lub usługi, sporządzonej na swoje zlecenie.

Na każdym etapie sporu z przedsiębiorcą konsument może zgłosić się po bezpłatną pomoc do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie