Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Melon w Radomiu. Nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Od lewej- Monika Małkowska,melon i dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek.
Od lewej- Monika Małkowska,melon i dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek. Barbara Koś
Wystawę „melon pisany z małej” autorstwa melona otworzono w piątek na murze tarasu Elektrowni przy ulicy Kopernika 1 w ramach projektu „Kadry pod napięciem”.

Autor pokazanych komiksów wystąpił w żółtej skórze melona. Spod owocowej szaty nie było widać twarzy a mówił podstawiając mikrofon pod oko.

Przez to oko dowiedzieliśmy się, że cykl satyrycznych, komiksowych ilustracji artysta przygotował specjalnie dla Elektrowni wyszukując w internecie radomskie sprawy, o których się obecnie mówi.

Wybrał lotnisko, ławkę dla karmiących matek i gest pani, która przekazała w spadku swoje mieszkanie dla szkoły muzycznej. (Chodzi oczywiście o Marię Fołtyn). Dodał wiele innych jeszcze radomskich realiów i bohaterów miasta na przykład zespół IRA. Powiedział, że zadaniem melona jest wzruszać i budzić chęć refleksji nad otaczającym światem.

Jak tłumaczyła Monika Małkowska, opiekun galerii na murze, melon to artystyczne alter ego rysownika. Tak jak na przykład ptak Dudi Andrzeja Dudzińskiego czy okulary Sławomira Mrożka.

Ten melon wygląda jak piłka do rugby koloru żółtego o pajęczych kończynach górnych i dolnych, którymi czasem coś wyraża. Ale ogólnie wyraża się skrótem. Znaczy, streszcza się w dużych dymach. Za dużych nawet, żeby było ładnie skomponowane. Jest więc wyzywające.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Melon do końca wernisażu pozostał tajemnicą. Dopiero z katalogu można się było dowiedzieć, że artysta nazywa się Jacek Frąś. Ma 40 lat i jest nie tylko rysownikiem ale również scenarzystą komiksowym, ilustratorem i grafikiem. Mało! Jest także perkusistą. Melon to absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To jeden z założycieli nieformalnej Słynnej Grupy 8, skupiającej w latach 90- tych młodą generację łódzkich twórców komiksowych. Sam jest twórcą wielu komiksów i kilkudziesięciu krótszych form komiksowych.

Publikuje w prasie oraz magazynach komiksowych. Zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2009 roku za Ostrą biel (do scenariusza Grzegorza Janusza) i Prix Alph-Art Jeunes Talents na Festival International de la Bande Dessinée d'Angoulême za komiks „Kaczka”. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą. Współpracuje z gdańskim studiem animacji „Grupa Smacznego”, mieszka pod Gdańskiem.

W styczniu 2017 roku ukazała się „Totalnie Nie Nostalgia” do scenariusza Wandy Hagedorn z rysunkami Jacka Frąsia. To ponad 230-stronnicowa historia-memuar opowiadająca o dorastaniu bohaterki w czasach PRL-u w Polsce. Album został uznany za jeden z najważniejszych współczesnych komiksów powstałych w Polsce. Obecnie pracuje nad książką dla dzieci „Balbina i Bambak.”

ZOBACZ TEŻ: Zajęcia ze sztuką w Elektrowni w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie