Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meteorolodzy ostrzegają: nad region nadchodzi fala upałów. Możliwe też gwałtowne burze. Wydano ostrzeżenia pogodowe

MAG
polskatimes.pl
Według meteorologów, najbliższy weekend przyniesie upały oraz burze. Synoptycy ostrzegają przed nimi mieszkańców naszego regionu.

Kończy się lipiec, a wraz z nim deszczowe lato w naszym regionie. Tak jak bywało w ostatnich latach pogoda z upałami i słońcem ma zacząć się w sierpniu, który tradycyjnie jest u nas najcieplejszym miesiącem w roku. Najbliższe dwa tygodnie zapowiadają się upalnie. Temperatura sięgnie ponad 30 stopni Celsjusza, będą jednak przechodzić deszcze i burze z gradem.

Dwa tygodnie upałów?

Raczej się na to nie zanosi, bo z długoterminowej prognozy pogody, opracowanej przez Biuro Prognoz Instytutu Meteorologicznego w Krakowie, wynika, że do 10 sierpnia temperatura w naszym regionie będzie upalna, ale nie powinna przekroczyć 31 stopni.

Ostrzeżenia pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia o występowaniu burz i opadów gradu w naszym regionie. Wydano też ostrzeżenie wyższe - II stopnia przed upałem, czyli temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. Oba zagrożenia mogą występować od soboty, 28 lipca do niedzieli, 29 lipca.

Prognozuje się wystąpienie temperatury maksymalnej w dzień od 29 do 31 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy ma wynosić od 19 do 21 stopni Celsjusza.

Upałom mogą towarzyszyć gwałtowne miejscami burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje występowanie opadów deszczu rzędu 20-30, a lokalnie do 40 litrów na metr kwadratowy. Będą im towarzyszyć porywy wiatru o prędkości dochodzącej do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami niewykluczony jest grad.

Jak sobie radzić?

Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad: unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia, osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11-17, chronić przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie.

Powinniśmy też osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym, pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane), unikać picia alkoholu oraz spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki. Nie zapominajmy też o zwierzętach: nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Jak radzić sobie z udarem? Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, czyli: bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności, gorączkę, dreszcze, czy drgawki, przyśpieszenie tętna należy ułożyć poszkodowanego w cieniu i podać mu wodę (jeśli jest przytomny), nałożyć zimne kompresy oraz wezwać pomoc medyczną.

Jak bezpiecznie przeżyć burzę? Będąc w otwartym terenie podczas wyładowań atmosferycznych nie należy szukać schronienia pod drzewami, przebywać w pobliżu masztów, wysokich budynków itp., warto schować się w rowie, czy położyć płasko na ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie