Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta przyszłości coraz bliżej

Materiały informacyjne Orange
123 RF
W 2050 roku aż 70_proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Jak zatem powinny się one zmieniać, aby poradzić sobie z falą ubóstwa, bezrobocia i przestępczości, które kwitną w przeludnionych dzisiejszych metropoliach. Jakie będą inteligentne miasta przyszłości? Ekologiczne, zautomatyzowane, ciche, bezpieczne, czyste, całe ze szkła i metalu?

Do futurystycznych wizji supermetropolii jeszcze nam wprawdzie daleko, ale już dziś wiele sposobów na poprawę jakości życia mieszkańców jest na wyciągnięcie ręki. Rozwiązania, którymi mogą zainspirować się polscy samorządowcy, zostaną zaprezentowane na konferencji M2M Summit. Konferencja jest organizowana we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, ministerstwami Gospodarki, Infrastruktury i Rozwoju oraz Administracji i Cyfryzacji, Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Już 30_września w Warszawie będzie można poznać inteligentne rozwiązania w zarządzaniu infrastrukturą miejską i sposoby walki z wykluczeniem społecznym. Dzięki nim samorządy wykazują oszczędności, uzyskują dodatkowe przychody, a mieszkańcy postrzegają swoje miasta jako nowoczesne i funkcjonalne.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali włodarze miast oraz szefowie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i innych spółek komunalnych. Zostaną pokazane przykłady zrealizowanych projektów, a opowiedzą o nich przedstawiciele miast, którym udało się wprowadzić z sukcesem innowacje na swoim terenie. Eksperci podpowiedzą również, jak zdobyć fundusze unijne na tego typu inwestycje na lata 2014-2020.
Głównym partnerem konferencji są Orange Polska oraz Integra_ted Solutions. Organizatorzy konferencji chcą pokazać, że polskie miasta mogą już dziś być inte_li_gent_ne i że innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu miastami są w ich zasięgu. Niestety, przykłady wdrożenia np. elementów inteligentnej infrastruktury miejskiej należą do rzadkości. Barierą może być obawa, że koszty przewyższą korzyści, zwłaszcza w początkowym okresie. Wdrażanie takich rozwiązań wymaga bowiem długofalowego planowania i myślenia w kategorii kolejnych 20 lat, a nie krótkofalowych korzyści.
Czym są inteligentne rozwiązania i jakie korzyści przynoszą miastom i ich mieszkańcom? Usprawnienia można wprowadzić praktycznie w każdej dziedzinie zarządzania miastem. Na przykład natężenie oświetlenia może zostać dostosowane do bieżących warunków drogowych i pory nocy: późno w nocy, kiedy ruch uliczny jest zdecydowanie mniejszy, natężenie oświetlenia jest redukowane, co może przynieść oszczędności nawet rzędu 70 proc. W Gdańsku system zarządzania oświetleniem przyniósł 250 tys. oszczędności w skali roku.

Innym przykładem mogą być kosze na śmieci z wbudowaną prasą zgniatającą śmieci, zasilaną przez zintegrowane panele fotowoltaiczne, które są opróżniane do pięciu razy rzadziej. W Środzie Wielkopolskiej Orange zrealizował projekt inteligentnego opomia-rowania w miejskich wodociągach. Korzyści wynikające z eliminacji awarii i strat wody przyniosły _11-procentowy wzrost sprzedaży w ciągu trzech miesięcy.

Te przykłady pokazują, że inwestycja w inteligentne rozwiązania po prostu się opłaca. Pomysłów na usprawnienie sterowania energią, ciepłem, wodą, ściekami czy odbiorem śmieci są dziesiątki, jednak to nie wyczerpuje obszarów zastosowania inteligentnych systemów. Przykładowo, precyzyjny monitoring pozwala nie tylko na skuteczniejszą walkę z negatywnymi zjawiskami, jak przestępczość, wandalizm, ale także na monitorowanie ruchu turystycznego czy rekreacyjnego. Umożliwia to władzom miast podejmowanie optymalnych, dobrze uzasadnionych decyzji dotyczących inwestycji i innych interwencji publicznych.

Wśród polskich miast wyróżnia się Rzeszów, który znalazł się na 43. pozycji najbardziej inteligent_nych miast Europy według raportu Uniwersytetu w Wiedniu. Rzeszów zainwestował w Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, system powiadomień SMS o zagrożeniu powodziowym, które trafiają do odpowiednich służb miejskich, monitoring wizyjny, internet szerokopasmowy oraz punkty obsługi mieszkańców w centrach handlowych. Podobne inwestycje powoli wdrażają już Łódź oraz inne miasta. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności miasta będą inwestowały w systemy ITS pozwalające na inteligentne zarządzanie ruchem miejskim. Drugi obszar, który ma szansę najszybciej wejść w życie, to inteligentne liczniki do zdalnego pomiaru energii i wody (smart metering).

Jeśli jesteś samorządowcem _i chciałbyś się dowiedzieć, _jak można zoptymalizować koszty, jednocześnie poprawiając jakość życia mieszkańców w twoim mieście, zarejestruj się na bezpłatną konferencję M2M Summit na stronie: www.m2msummit.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasta przyszłości coraz bliżej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie